طبیعت و محیط زیست

گرم شدن زمین حقیقتی انکار ناپذیر/ پاسخ مهندس اینانلو به علمنا

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

چندی پیش علمنا گزارشی منتشر کرد با عنوان لغزش علمی ثریا که به نقد مطالب ارائه شده در برنامه تلویزیونی “ثریا” که به موضوع توافق نامه اقلیمی پاریس اختصاص داشت، پرداخت، حال مهندس اینانلو، کارشناس این برنامه تلویزیونی این نقد علمنا را پاسخ دادند که در ادامه عینا آن را منتشر کردیم.

پاسخ مهندس اینانلو به علمنا:

برنامه “ثریا” در قسمت اخیر خود از حقیقتی علمی و سانسور شده در دهه های اخیر پرده برداشت. حقیقتی انکار ناپذیر که فرضیات گروهی از دانشمتدان در مورد تغییرات اقلیمی نادیده گرفته شده است.
همه ی ما بار ها اسم اثر گلخانه ای و گاز های گلخانه ای را شنیده ایم و همینطور بار ها در زندگی روزمره آن را تجریه و لمس کرده ایم. زمانی که خودروی خود را در آفتاب پارک می کنیم بعد از گذشت زمان اندکی با بازکردن درب خودرو متوجه می شویم دمای داخل هوای خودرو از دمای هوای بیرون بسیار بیشتر است. علت این پدیده را شاید بتوان این طور خلاصه کرد که بعد از تابیدن پرتو های مرئی و نا مرئی خورشید به داخل خودرو طول موج بازتاب نور از سطوح داخلی تغییر کرده و این امواج در برخورد با شیشه خودرو دیگر قادر به خارج شدن از محیط نبوده و دمای هوا را بالا می برند.
بشر سالهاست که از این پدیده برای بالا بردن دمای داخل گلخانه و پرورش گیاهان در خارج از فصل آنها (یعنی فصل سرما) استفاده می کند و از همه مهم تر این پدیده در جو زمین موجب گرم شدن و قابل سکونت شدن زمین می شود.
وظیفه به تله انداختن پرتوهای خورشیدی در جو زمین بر عهده گازهایی با طول موج داخلی خاصی است که بتوانند طول موج فروسرخ بازتابی سطح زمین را متوقف کنند، یعنی گاز های گلخانه ای.
اما این چیزی نبود که در برنامه ثریا انکار شده باشد.
در سال های منتهی به دهه ی ۸۰ میلادی میانگین دمای اتمسفر زمین افزایش پیدا کرد. این افزایش همزمان با افزایش سطح غلظت گاز دی اکسید کربن بود. گروهی از دانشمندان بر اساس همبستگی نمودار های غلظت گاز دی اکسید کربن و مطالعاتی که سوانت آرنیوس شیمیدان معروف در سال ۱۸۹۶ انجام داده بود استدلال می کردند که این افزایش غلظت گاز دی اکسید کربن در اتمسفر زمین است که موجب افزایش میانگین دمای اتمسفر زمین شده است و این فرضیه تا به امروز به گفتمان غالب رسانه های جریان اصلی و نهاد های سازمان ملل برای ربط دادن فعالیت های بشری به پدیده گرمایش جهانی بدل شده است.
اما این فرضیه تناقضات بزرگی را بی جواب می گذارد.
بر اساس مطالعات صورت گرفته و دسته بندی میزان توانایی گاز های مختلف اتمسفر زمین در ایجاد اثر گلخانه ای و میزان غلظت این گاز ها در اتمسفر زمین دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ۹۵ % از اثر گلخانه ای اتمسفر زمین حاصل از بخار آب موجود در جو بوده و تنها ۴% از آن به واسطه گاز دی اکسید کربن ایجاد می شود.
ناسا نیز در گزارشی در سال های اخیر بر این نظریه صحه گذاشته است. (NASA, 2008)
و نکته مهم تر این است که از همان ۴ درصد گاز دی اکسید کربن نیز تنها ۵ % آن توسط بشر تولید شده و باقی آن توسط عوامل طبیعی مانند تنفس جانداران، فعالیت باکتری ها، تجزیه بقایای گیاهی و جانوری ، آتشفشان ها و …. ایجاد می شود و در مجموع می توان نقش انسان را  در ایجاد اثر گلخانه ای چیزی در حدود ۰٫۲ % عنوان کرد.
پروفسور رابرت اسنهای  فارغ التحصیل دانشگاه های شفیلد و کمبریج و استاد دانشگاه اوهایو در مقاله ای در سال ۲۰۰۱ به بررسی اکثر آرا و نظرات در مورد نقش گاز های مختلف در اثر گلخانه ای پرداخته و نقش حداقلی انسان در اثر گلخانه ای را تایید می کند. (Essenhigh, 2001)
اتفاق دیگری که نقش انسان در پدیده گرم شدن زمین را نادرست جلوه می دهد، بررسی همبستگی نمودار های دمای زمین و انتشار گاز های گلخانه ای پیش از دهه ی ۸۰ است.
در نمودار تغییرات دمای زمین در سال گذشته نشان می دهد از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰ که میزان غلظت گاز دی اکسید کربن شاهد رشد بوده و کشور ها مشغول باز سازی های بعد از جنگ جهانی بوده اند رگرسیون دمای زمین نه تنها افزایش پیدا نکرده که شاهد کاهش است. (National Climatic Data Center, Global Surface (Temperature Anomalies 2007

مطالعات دقیق تر انجام شده روی نمونه های گرفته شده از اعماق رسوبات یخ های قطبی و ایزوتوپ های موجود در آنها و بررسی میزان دمای اتمسفر زمین در ۴۰۰ هزار سال گذشته نیز نشان می دهد در بازه هایی بیش از ۱۰۰ ساله در تاریخ زمین دما در حال افزایش بوده ولی غلظت گاز دی اکسید کربن به شدت در حال کاهش بوده است. (Petit, 1999)

در نتیجه گروهی از دانشمندان معتقد اند افزایش غلظت گاز های گلخانه نظیر دی اکسید کربن معلول گرمتر شدن زمین است نه علت آن.
با مشاهده این نمودار ها می توان دید که در سال های متوالی دمای کره زمین به طور تناوبی کاهش و افزایش می یابد و این ربطی به حضور انسان یا موجود دیگری روی سطح آن ندارد.
البته شاید برای اثبات بی گناهی انسان در پدیده ی گرمایش زمین لازم باشد به جایی برویم که نه تنها انسان بلکه هیچ موجود زنده دیگری نیز در آن زندگی نمی کند.
کره مریخ که چهارمین سیاره است که به دور خورشید می گردد. مانند زمین دارای پهنه های یخی یا اصطلاحاً Ice cap در دو قطب خود است. مطالعات انجام گرفته توسط پروفسور دونالد پارکر از سال  ۱۹۵۴ نشان می دهد که پهنه های یخی این سیاره نیز مانند زمین در در حال ذوب شدن تدریجی هستند. (Parker, 1999)
این تناقضات علمی همه نشان دهنده آن هستند که پدیده هایی بجز افزایش غلظت گاز های گلخانه ای در دهه های اخیر موجب گرمتر شدن زمین شده اند. بسیاری فرضیات دیگر که دانشمندانی بعد از آرنیوس برای علت پدیده گرمایش زمین و تغییر اقلیم ذکر کرده اند در جدول زیر آمده اند.

اما از این میان یکی از فرضیات دقیق تر می نماید و آن نظریه نقش فعالیت های خورشیدی در گرمتر شدن زمین و سایر سیارات منظومه شمسی است.
بر اساس پژوهش های منتشر شده توسط گروهی از دانشمندان آمریکایی در سال ۱۹۹۸ که در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۷ بازنشر شدند، نموداری که به طور دقیق تری با  نمودار تغییرات دمای زمین انطباق دارند نه نمودار غلظت گاز های گلخانه ای که نمودار فعالیت های خورشیدی است نه انتشار گاز های گلخانه ای. (Arthur B. Robinson, 2007)
خورشید یک ستاره پویاست که در دوره های زمانی مختلف میزان فعالیتش تغییر کرده و در نتیجه این تغییر فعالیت هاست که دمای زمین در دوره هایی کم و در دوره های دیگری بیشتر می شود.

شاید برای خوانندگان جالب باشد که بدانند، رسانه های جریان اصلی تا پیش از دهه ی هشتاد میلادی از سرمایش جهانی صحبت می کردند. رسانه های معروفی چون نیویورک تایمز، ایندیپندنت، تایمز و … با تیتر هایی نظیر، سرمایش بزرگ، عصر یخبندان جدید و … سعی در القای ادامه ی فرایند سرمایش این سال ها برای مخاطبان خود داشتند.

اما سوال مهمی که هر خواننده ای بعد از مطالعه این سطور به ذهنش خطور می کند این است که مگر نه اینکه در سازمان های بین المللی مانند IPCC یا UNFCC، دانشمندان مجرب و متعهدی روی گرمایش زمین مطالعه می کنند؟ پاسخ این سوال منفی است.
یک ماه قبل از برگزاری اجلاس کشورهای عضو پیمان ریو در مورد تغییرات اقلیم در کپنهاگ ایمیل اساتید دانشگاه ایست انگلیا که همکاری نزدیکی با نهاد های بین المللی اقلیمی داشتند درز کرد. محتوای بیشتر این ایمیل ها فنی و علمی بود ولی دو ایمیل از این میان خبر ساز شدند. در یکی از این ایمیل ها کوین ترنبرث سردبیر نشریه IPCC گفته بود، “کاهش دما در سال های پیش رو را نمی توان توجیه کرد و این مضحک است.” یا در  ایمیلی دیگر فیل جونز توضیح داده بود که چگونه با یک ترفند علمی در گزارش سال ۱۹۹۹ سازمان هواشناسی بین المللی توانسته کاهش دمای اتمسفر زمین را پنهان کند. (new york times, 2009)
بعد از این اتفاق این اساتید مجبور به استعفا از سمت خود شدند ولی پیام اصلی این تقلب علمی این بود که دانشمندانی در دنیا هستند که تلاش می کنند تا یک فرضیه علمی را به هر ترفند و یا هر روشی که شده اثبات و تبدیل به نظریه کرده و از آن بهره برداری کنند.
نهایتاً باید گفت، گرمایش جهانی و تغییر اقلیم پدیده هایی غیر قابل انکار اند اما برای کشف عامل این گرمایش فرضیات متفاوتی وجود دارد که از میان آنها ضعیف ترینشان، فرضیه نقش انسان در این پدیده است. ولی عامل دیگری از جنس سیاست است که باعث می شود این فرضیه به بیان اصلی جریان رسانه ای تبدیل شود.

 

References
Arthur B. Robinson, N. E. (2007). Environmental Effects of Increased Atmospheric Carbon Dioxide. journal of american physicians.
Essenhigh, R. H. (2001). Does CO2 really drive global. chemical inovation, 31(5), 44-46.
http://www.geocraft.com/WVFossils/last_400k_yrs.html. (n.d.).
NASA. (2008). Retrieved from NASA: https://www.nasa.gov/topics/earth/features/vapor_warming.html
National Climatic Data Center, Global Surface Temperature Anomalies (2007). (n.d.).
new york times. (2009). Retrieved from http://www.nytimes.com/2009/11/21/science/earth/21climate.html
Parker, D. .. (1999). Martian North Polar Cap 1996–۱۹۹۷٫ Icarus, 20-24.
Petit, J. J. (1999). Climate and atmospheric history of the past 420,000 years from the Vostok ice core, Antarctica. Nature, 399, 429-436

+ مطلب فوق صرفا در علمنا منتشر شده است و مورد تایید علمنا “نیست”.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۲ دیدگاه

  • بهتر بود آخرش مینوشتید مورد تایید یا رد علمنا نیست.
    یه نکته ای که هست اینکه کاهش آلودگی هوا حتی اگر ربطی به گرم شدن زمین هم نداشته باشه برای بالا بردن کیفیت زندگی خودمون لازمه.

  • عالی بود. من گزارش قبلی را هم مطالعه کردم و کمی منو تو فکر برده بود.البته الان بیشتر تو فکر رفتم.
    ممنون از مطالب علمی و مفیدتون.

دیدگاه شما چیست