آخرین اخبار

بهبود صدای موسیقی با الکترونیک مولکولی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، محققان کانادایی با استفاده از الکترونیک مولکولی موفق به بهبود کیفیت موسیقی در گیتار شدند. آنها شرکت نانولوگ آدیو (Nanolog Audio) را برای تولید ادوات موسیقی که با فناوری‌نانو بهبود یافته، تاسیس کردند.
دنیای موسیقی هم از تراشه‌های سیلیکونی بی‌نیاز نیست و در حال حاضر بسیاری از ادوات موسیقی دارای قطعات الکترونیکی نظیر دیود و ترانزیستور هستند. بنابراین می‌توان رسوخ الکترونیک را در دنیای موسیقی کاملا احساس کرد.
اخیرا یک گروه تحقیقاتی از کانادا موفق شدند تا با استفاده از مولکول‌هایی به جای سیلیکون، صدای گرم‌تری ایجاد کنند.
ریچارد مک‌کری استاد رشته شیمی و محقق ارشد در موسسه ملی فناوری‌نانو دانشگاه البرتا در این پروژه از ترکیب فناوری‌نانو و مهندسی مواد برای بهبود کیفیت موسیقی استفاده کرده‌اند.
این گروه تحقیقاتی اولین کاربرد الکترونیک مولکولی را در شکل پدال گیتار ارائه کردند که به موسیقی‌دان‌ها کمک می‌کند تا هارمونی و کیفیت موسیقی خود را بهبود دهند. پژوهشگران این پروژه روی به کارگیری فناوری‌نانو در حرکت الکترون‌ها از طریق مولکول کار می‌کنند در واقع مولکول‌ها نقش مدار را در این پروژه ایفا می‌کنند.
الکترونیک مولکولی از دهه ۱۹۹۰شناخته شده است اما پیاده‌سازی آن در بخش کاربردی با موانعی روبه‌رو بوده به طوری که این پدال گیتار را می‌توان اولین کاربرد عملی این حوزه دانست. در این پروژه محققان از الکترونیک مولکولی برای ایجاد افکت‌های صوتی استفاده کردند. این گروه معتقداند که حرکت صوت از میان سیلیکون منجر به تولید صدایی می‌شود که هارمونی غنی ندارد. هارمونی‌های غنی معمولا توسط دستگاه‌هایی ایجاد می‌شود که گرانقیمت و شکننده بوده و از طول عمر کمی برخوردار هستند.
در فناوری‌نانو از یک لایه نازک که ضخامتی در حدود چند اتم دارد استفاده می‌شود. در این پروژه محققان چنین لایه‌ای را میان دو ماده رسانا قرار داده و صدای غیرخطی مورد نظر خود را ایجاد کردند که با تغییر ساختار موج و سیگنال الکتریکی بوجود می‌آید.
این گروه تحقیقاتی معتقداند که الکترونیک مولکولی تا کنون بسیار شکننده و حساس بوده و به سختی می‌شد آن را در مقیاس انبوه تولید کرد. آنچه که محققان ارائه کردند یک فناوری محکم، پایدار و قابل اعتماد است. از آنجایی که سیلیکون یک ماده با خواص الکترونیکی محدود است، الکترونیک مولکولی می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.
این گروه شرکتی به نام نانولوگ آدیو (Nanolog Audio) را برای تجاری سازی این فناوری تاسیس کرده‌اند که احتمالا بتواند محصولات متنوعی را با استفاده از این فناوری عرضه کند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست