فناوری

پوشش حرارتی جدید راه را برای پروازهای مافوق‌صوت تجاری هموار می‌کند

نوشته شده توسط خشایار مریدپور

بعد از بازنشستگی کنکورد جهان هوانوردی هواپیمای مسافربری مافوق‌صوت عملیاتی دیگری ندارد، هرچند به نظر می‌رسد طرح‌های جایگزین بیشتر از همیشه در حال نزدیک شدن به واقعیت هستند. در کنار تلاش برای طراحی و توسعه هواپیمای مافوق‌صوت تجاری، توسعه مواد و قطعات مورد نیاز این‌گونه پرنده‌ها هم با جدیت دنبال می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این گونه پرنده‌ها حرارت ایجاد شده در اثر پرواز با سرعت‌های مافوق‌صوت برای زمان‌های طولانی است. دانشمندان انگلیسی و چینی در همین راستا موفق به تولید پوشش حرارتی سرامیکی جدیدی شده‌اند که می‌تواند برای توسعه هواپیمای مافوق‌صوتی که فاصله بین لندن و نیویورک را در ۲ ساعت طی کند مورد استفاده قرار بگیرد.

این ماده جدید که با عنوان انقلابی در دنیای هوافضا از آن یاد می‌شود قادر به تحمل حرارت‌ دمای بیشتر از ۳۰۰۰ درجه سلسیوس است. چنین دمایی در سرعت‌های فراصوت (یعنی با سرعت ماخ ۵ و بالاتر) به دلیل اصطکاک لایه‌های هوا در بدنه هواپیما ایجاد می‌شود. پژوهشگران دانشگاه منچستر و دانشگاه مرکزی جنوبی چین که این ماده جدید را توسعه داده‌اند ادعا می‌کنند که این پوشش کاربیدی ۱۲ برابر کاراتر از سرامیک‌های دمای فوق‌بالا (UTHC) کنونی است که در سایر تجهیزات فراصوت مثل راکت‌ها، فضاپیماهای ورود مجدد به اتمسفر و پرتابه‌های دفاعی بکار گرفته می‌شود. به گفته یکی از محققان ارشد این برنامه پرنده‌های فراصوت آینده قابلیت ایجاد یک جهش در سرعت انتقالی را خواهند داشت.

یک هواپیمای فراصوت قادر خواهد بود ظرف ۲ ساعت از لندن به نیویورک پرواز کند و جهان پروازهای مسافری و تجاری را برای همیشه متحول خواهد کرد. گفتنی است این پوشش جدید علاوه بر مقاومت دربرابر گرما و اکسیداسیون، با روش تولید جدیدی که نفوذ مذاب واکنشی ساخته شده که فرآیند لازم برای تولید این سرامیک را بسیار کاهش می‌دهد. همچنین این پوشش با استفاده از ترکیبات کامپوزیتی کربن – کربن تقویت شده تا دربرابر خوردگی و سایش سطحی دوام و مقاومت فوق‌العاده‌ای نشان دهد.

درباره نویسنده

خشایار مریدپور

دیدگاه شما چیست