اخبار ایران و جهان

خبر فوت مریم میرزاخانی تایید شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

خبر فوت دکتر مریم میرزاخانی متاسفانه توسط خانواده ایشان تایید شد.
دکتر مریم میرزاخانی نابغه ریاضی کشورمان برنده مدال فیلدز و استاد دانشگاه استنفورد به دلیل بیماری سرطان در بیمارستان درگذشت.
میرزاخانی متولد اردیبهشت سال ۵۶ بود و دوران تحصیل خود را در دبیرستان فرزانگان تهران طی کرد. او برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد و نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت. سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ ازدانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.
از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد. همچنین میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه استر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ بود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۲ دیدگاه

دیدگاه شما چیست