فناوری

پایان داستان ویندوزفون

نوشته شده توسط سعید بهمنی

باید پذیرفت که دوران ویندوز فون بالاخره به پایان رسیده است. شرکت مایکروسافت به طور رسمی پس از ۳ سال پشتیبانی از عرضه آخرین نسخه ویندوز فون ۸٫۱ یعنی از آوریل سال ۲۰۱۴ پشتیبانی از ویندوز فون را پایان یافته اعلام کرد.

از این تاریخ به بعد اگر دستگاهی دارید که از ویندوز فون ۸٫۱ بهره می‌برد، به روز رسانی جدیدی را دریافت نخواهد کرد. البته این موضوع به معنای پایان پشتیبانی مایکروسافت از تلفن‌های همراه نبوده و هنوز ویندوز موبایل ۱۰ بر روی اسمارت فن‌های زیادی وجود دارد که به طور مناسبی نیز پشتیبانی می‌شود.

اما این تصمیم نشان از یک داستان بلند مدت و البته غم انگیز دارد و آنهم نشان دهنده تغییر اولویت های تغییر تکنولوژی های عظیم در این شرکت بزرگ است. باید دید که آیا مایکروسافت هم برخی از اشتباهات خود در این زمینه را خواهد پذریفت یا خیر؟ بیایید تا با هم کمی به تاریخچه عرضه این پلتفرم نگاهی بی اندازیم.

ویندوز فون ۷ در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط مایکروسافت در پاسخ به اسمارت فون های محبوب اندرویدی و آیفون عرضه شد. مایکروسافت در نظر داشت تا با عرضه این پلتفرم نشان دهد که می‌تواند در حوزه موبایل های هوشمند نیز همانند سیستم های کامپیوتری، با عرضه نسخه ای ویندوز بازار را در دست گرفته و به رتبه اول بین آنها برسد.

در نسخه های اول و پایه، وجود صفحه اصلی مبتنی بر کاشی های مختلف رنگارنگ و بهره گیری از رابط کاربری خاص ویندوز در نوع خود جالب به نظر می‌رسید. اما این پلتفرم هنوز تا رسیدن به ایده آل های دو پلتفرم دیگر فاصله زیادی داشت. در واقع اگر چه این پلتفرم در نوع خود چهره جدیدی داشته و سعی در نوآوری داشت، اما در قیاس با حرکاتی که گوگل و اپل برای پلتفرم های خود زده بودند، هنوز نقایص زیادی داشت که باید برطرف می‌شد.

نقطه عطف این پلتفرم، عرضه ویندوز فون ۸ بود. این ورژن یک بروز رسانی عظیم برای مایکروسافت به شمار می‌رفت؛اما بزرگ‌ترین مشکلش آن بود که هیچ یک از دستگاه هایی که از ویندوز ۷ بهره می‌بردند توانایی اجرای این نسخه جدید را نداشتند.

در واقع بسیاری از کاربرانی که محصولاتی با سیستم عامل ویندوز فون را خریده بودند، چشم انتظار نصب این بروزرسانی بزرگ و جذاب بودند، اما خب وجود یک سیاست غلط باعث شد تا خیلی از این کاربران نا امید شده و از این پلتفرم دلزده شوند.

کمی بعد، ویندوز فون ۸٫۱ به عنوان یک پاسخ تمام عیار و محکم به نسخه های جدید اندروید و ios عرضه شد. اما هنوز تا رسیدن به محبوبیت آن دو سیستم فاصله داشت و البته عدم پشتیبانی خوب مایکروسافت از آن نیز باعث شد تا این پلتفرم به سرعت پیشرفت دو رقیب دیگر حرکت نکند!

یکی از دیگر حرکات عجیب مایکروسافت، شروع همکاری با شرکت شکست خورده نوکیا در عرضه اسمارت فون های ویندوزی بود، خرید بخش سخت افزاری نوکیا توسط این شرکت آمریکایی اتفاقی بود که در عین عجیب بودنش، هیچ گاه نتوانست موفقیتی را برای آنها رقم بزند.

در واقع این دو شرکت قرار گذاشتند که با همکاری هم، دو رقیب دیگر را زمین بزنند، مایکروسافت با بهره گیری از سیستم تولید قدرتمند و ثروت زیادش و نوکیا هم با اعتباری قدیمی و البته داشتن یک پلتفرم مدرن برای اسمارت فون ها! این همکاری دو جانبه و جذاب، تبدیل شد به تولید چند مدل اسمارت فون با سیستم عامل ویندوز فون و یدک کشیدن نام لومیا که همیشه جز انتخاب های آخر کاربران بود است.

حال مایکروسافت ویندوز فون را کاملا به نفع ویندوز ۱۰ کنار کشید. باید بپذیریم همانطور که مایکروسافت از وابستگی تنها به ویندوز خود را رها کرده و به سمت تولید نرم افزارها و خدمات دیگری رفته است، نمی‌تواند با تولید یک پلتفرم شبیه برای اسمارت فونها مردم از را اندروید و آی اوس اس محبوب دور کند!  در واقع پلتفرم ویندوز هنوز یک سیستم عامل بسیار جذاب برای سیستم های رومیزی محسوب می‌شود.

مایکروسافت با تولید اسمارت فون های خاطره انگیزی، هوادارن خوبی را برای خود دست و پا کرده است، اما باید این را بداند که همیشه تغییر رویه در تولید محصولات جوابگو نخواهد بود. شاید نگاهی به سیستم عامل هایی چون بادا و یا حتی میگو که از سوی شرکت های بزرگی عرضه و البته شکست خوردند، خود گواهی بر این اتفاق باشد.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست