آخرین اخبار

روند صعودی شتاب توسعه فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا،توسعه فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور ما دیرهنگام آغازشده است بنابراین باید با شتاب دادن به فعالیت‌های علمی تأخیر در این زمینه جبران شود که خوشبختانه شتاب این حوزه روندی صعودی یافته است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی؛ نوروز دلیرژ عضو هیئت‌علمی گروه میکروبیولوژی، برگزاری دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را اقدامی کشوری خواند و گفت: فعالیت در بخش سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ،در کشور علمی نوین است که خوشبختانه در چند سال اخیر پیشرفت‌های خوبی در این زمینه در کشور صورت گرفته است و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی با برگزاری دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی بر شتاب این حوزه سرعت بخشیده است.
وی چشم‌انداز فعالیت‌های صورت گرفته حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را مثبت خواند و گفت: هدف اصلی محققان و پژوهشگران عرصه سلول‌های بنیادی ارتقاء سطح مطالعات در بخش پزشکی به‌خصوص حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور و نزدیک‌تر شدن فاصله علمی در سطح بین‌المللی است.
شتاب توسعه سلول‌های بنیادی روندی صعودی یافته است بیان کرد: به دلیل توانایی منحصربه‌فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زیست‌شناسی و علوم درمانی است. هم‌چنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم‌تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب‌دیده کمک کرده است.
این فعال فناوری در بخش سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: ازآنجاکه دومین جشنواره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از بخش‌های متنوع و خوبی همچون کارگاه‌های متنوع, کانون اندیشه و نوآوری، فن بازار و رویداد استارت آپ ها تشکیل‌شده است می‌تواند نقش مؤثری را در توسعه علم نوین سلول‌های بنیادی و پزشکی ایفا کند و در این راستا شرکت‌های دانش‌بنیان بی‌بهره نخواهد ماند و می‌توانند با معرفی ایده‌های خود در حضور سرمایه‌گذاران به پرورش ایده‌های خلاقانه در حوزه سلول‌های بنیادی بپردازند.
وی با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی مادر تمام سلول‌های است بیان کرد: حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی علمی نوین است که روزبه‌روز در حال گسترش و توسعه است و خوشبختانه در کشور اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
دلیرژ جشنواره را حرکتی ملی خواند و گفت: دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با همکاری مراکز تحقیقاتی، وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشکده علوم پزشکی در سطح کشوری و متمایز از جشنواره‌های صرفاً تخصصی در کشور برنامه‌ریزی‌شده است که سال گذشته نخستین دوره آن را شاهد بودیم و امسال برای بار دوم در سطح گسترده‌تری برگزار خواهد شد.
دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ تیرماه ۱۳۹۶ به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست