پزشکی و سلامت

اختلالات روحی روانی در کودکی خطر اعتیاد در بزرگسالی را افزایش می‌دهد

نوشته شده توسط فاطمه مهدی پور

اکثر والدین رفتارهای غیرعادی کودکان خود را مشاهده کرده و آنرا به حساب بچگی می‌گذارند. با وجود اینکه امروزه والدین به دلیل آموزشهای خوب و گردش اطلاعات مناسب، نسبت به سلامت روحی روانی فرزندانشان هشیارتر شده‌اند اما این مسئله همچنان به آگاهی‌دهی بیشتری نیاز دارد.چون دوران کودکی دوران حساسی است و تاثیر آن تا سالیان بعد برجای خواهد ماند. اخیرا پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند کودکانی که از اختلالات روحی روانی یا رفتاری رنج می برند در سنین بزرگسالی بیش از بقیه بچه‌ها در خطر افتادن به دام اعتیاد قرار می گیرند.
نتایج پژوهشی که در Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry به چاپ رسیده است نشان می‌دهد اختلال در سلامت روانی بچه‌ها در سنین کودکی خطر اعتیاد در سنین بزرگسالی را افزایش می‌دهد. محققان دانشگاه VU آمستردام هلند نتایج ۳۷ پژوهش انجام شده در خصوص کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی با یا بدون بیش فعالی، اختلال نافرمانی مقابله جویانه(ODD) ،اختلالات رفتاری، افسردگی یا اضطراب را مورد بررسی مجدد قرار دادند.
محققان شرایط زندگی در بزرگسالی ۷۶۲هزار فردی که در دوران کودکی در این پژوهش‌‌ها شرکت داشتند را مورد بررسی قرار دادند. هدف محققان این بود که تاثیر سلامت روانی دوران کودکی را در زندگی بزرگسالی این افراد بررسی کند. محققان مشاهده کردند اختلالات روحی روانی اشاره شده به جز اضطراب، بیشترین تاثیر را در بزرگسالی این کودکان گذاشته است و بچه‌هایی که در دوران کودکی خود با هر کدام از این اختلالات درگیر بودند در سالهای بعد زندگی خود بیشتر گرفتار اعتیاد شده‌اند.
والدین به موقع وارد عمل شود
به عقیده محققان، نتایج این بررسی‌ها اهمیت تشخیص زودهنگام اختلالات روحی روانی را در جهت کاهش خطر اعتیاد در بزرگسالی پررنگ تر می‌سازد. در واقع نتایج این پژوهش تلنگری است به والدین، پزشکان و دولتمردان تا نسبت به اختلالات دوران کودکی حساس‌تر باشند. چون اعتیاد باری سنگین و کابوسی تلخ برای خود فرد، خانواده و جامعه است و پیشگیری از آن یک هدف مهم در سلامت جامعه محسوب می‌شود.

درباره نویسنده

فاطمه مهدی پور

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست