فناوری

حشرات مزاحم را به جای سم با لیزر نابود کنید

نوشته شده توسط خشایار مریدپور

کشاورزی در مقیاس صنعتی مشکلات فراوانی دارد که از جمله می‌توان به مقابله با انواع حشرات موذی اشاره کرد. تا کنون تنها روش معقول و منطقی برای مبارزه با این آفت دائمی استفاده از انواع سموم و حشره‌کش‌ها بوده است. اما مشکل استفاده از سم این است که همه حشراتی که با آن در ارتباط باشند را می‌کشد و حشرات مفید، بخصوص زنبورها، از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابراین مبارزه با حشرات پرنده موذی نیاز به روش‌های جدید و کم‌ضررتر دارد و نیاز به فناوری‌های جایگزین احساس می‌شود. یک پاسخ احتمالی به این مشکل می‌تواند فنس لیزری که Photonic Fence نام ‌دارد باشد. شرکت سازنده این فناوری که از سال ۲۰۱۰ روی آن کار می‌کند توسط یکی از مهندسان ارشد سابق مایکروسافت تاسیس شده و به بیان ساده یک حشره‌کش لیزری دقیق و هوشمند برای مبارزه با آفات کشاورزی تولید کرده است. قسمت هوشمند ماجرا، بکارگیری فناوری پیشرفته برای تشخیص گونه حشرات و کشتن آن‌ها براساس فهرست ازپیش تعیین شده است.

برای این منظور PF به کمک مجموعه‌ای از دوربین‌ها و تجهیزات اپتیکی یک دیوار نوری مادون‌قرمز در فاصله ۱۰۰ متری ایجاد می‌کند که تقریبا قابل مشاهده با چشم غیرمسلح هم نیست. هر حشره‌ای که از این دیوار عبور کند شناسایی شده و در صورتی که جزو گونه‌های غیرمجاز تعریف شده‌باشد با استفاده از یک شعاع لیزر کشته می‌شود. دقت شناسایی این سیستم به حدی بالاست که می‌تواند حتی پشه‌های ماده و نر را از هم تمیز داده و با سرعت ۲۰ حشره بر ثانیه به از بین بردن آن‌ها اقدام کند. هرچند این محصول هنوز به صورت تجاری به بازار ارائه نشده‌است، اما شرکت سازنده موفق به عقد قرارداد با وزارت کشاورزی ایالات متحده شده و هم اکنون در ایالت فلوریدا برای مقابله با آفاتی که تولید مرکبات در این ایالت را تحت‌الشعاغ قرار داده استفاده می‌شود. درصورتی که این محصول از آزمایش‌های میدانی موفق بیرون بیاید، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد استفاده گسترده از این نوع حصار‌های لیزری در مزارع باشیم.

درباره نویسنده

خشایار مریدپور

دیدگاه شما چیست