فناوری

پنجاه سالگی دستگاه های خودپرداز

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

خودپرداز، عابربانک، دستگاه ATM نام های مختلف دستگاهی است که بخشی از زندگی روزمره همه ما شده است. وسیله ای که بدون خستگی و بدون اشتباه در محاسبه، در ۲۴ ساعت شبانه روز می تواند پول نقد را از حساب ما برداشت کند یا وجوه تا سقف مشخصی را انتقال دهد. دستگاه های خودپرداز تاریخچه جالبی دارند و با پیشرفت های تکنولوژی در دهه های اخیر مدام پیشرفته تر و کارآمد تر و ایمن تر شده اند.

نخستین کسی که از خودپرداز ، پول برداشت کرد که بود؟
امروز ۲۷ ماه جون ۲۰۱۷ برابر با ششم تیر ماه ۱۳۹۶، دستگاه های خودپرداز پنجاه ساله می شوند. در چنین روزی رگ وارنی  Reg Varney بازیگر در یکی از شعبه های بانک Barclays  در انفیلد Enfield از حساب خود پول برداشت کرد. وارنی از نظر تاریخی نخستین کسی محسوب می شود که از دستگاه خود پرداز پول برداشت کرده است. به بیان امروزی، او از خودپرداز پول برداشت کرد زمانی که پول برداشت کردن از خودپرداز مد نبود.

۲۸۶۸۷۷۴۲۰۱

وارنی ، اسکناسی که از دستگاه خودپرداز گرفته به دوربین نشان می دهد

وارنی ، یعنی مردی که در این عکس ، به عنوان نخستین فردی که از دستگاه خودپرداز پول برداشت کرده است یک بازیگر ناشناس بریتانیایی بود که البته بعدها از سال ۱۹۷۱ در مجموعه های سینمایی و تلویزیونی به ایفای نقش پرداخت.

نخستین بانکی که دستگاه خودپرداز داشت
پنجاه سال پیش در چنین روزی در سال ۱۹۶۷ بانک بریتانیایی بارکلیز Barclays برای نخستین بار در شهر دوسلدورف آلمان ، نخستین دستگاه خودپرداز جهان را افتتاح کرد. از آن زمان تا کنون ،دنیای مبادلات بانکی تغییرات فراوانی کرده است. سال به سال تعداد مشتریانی که در فروشگاه ها برای خرید از پول نقد استفاده می کنند کمتر می شود.  قرار است سوئد به اولین کشوری تبدیل شود که دیگر از پول نقد استفاده نمی کند، در سال ۲۰۱۵، در  کشور سوئد چیزی حدود ۸۰ درصد از معاملات خرده فروشی با کارت بانکی  صورت گرفته است. یعنی به مراتب بیشتر از این رقم در بریتانیا با ۵۲ درصد و در آمریکا با ۴۵ درصد.

شکل گیری ایده دستگاه خودپرداز در وان حمام
عجیب نیست که ایده های نو و خلاقانه ابداعات و اختراعات نه در پشت میز کار، بلکه زیر دوش حمام یا  در حالت استراحت روی مبل به ذهن انسان خطور کند. ایده دستگاه خودپرداز نیز یکی از این ابداعات است  که در وان حمام به ذهن جان شفرد بارون John Shepherd-Barron رسیده است. او که مدیر یک چاپخانه بود در یک روز شنبه در سال ۱۹۶۵ میلادی در وان حمام نشسته بود که به ذهنش رسید که وقتی انسان پول نقد نداشته باشد و بانک ها نیز تعطیل باشند چه باید کرد؟  او ایده ی خود را به بانک بارکلیز معرفی کرد و در ادامه با توسعه این ایده، نخستین دستگاه خودپرداز در ۵۰ سال پیش راه اندازی شد.

۲۶۴۷۱۶۳۴۴۱

صف مردم مقابل اولین دستگاه خودپرداز بانک

آینده مبادلات بانکی
مبادلات مالی بشر در طول تاریخ ، تغییرات بسیاری را تجربه کرده است. از مبادله کالا با کالا گرفته تا استفاده از طلا و نقره و ضرب سکه و چاپ اسکناس. با ظهور اینترنت، جنبه های بسیاری از زندگی انسان روی زمین ، تغییر کرد. مبادلات مالی نیز با ظهور اینترنت وارد فاز جدیدی شد و امروزه سیستم خدمات اینترنتی بانک ها ، مراجعات غیرضروری افراد به بانک ها را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. هر جا که اینترنت باشد، بانک ما نیز آنجاست و با داشتن اطلاعات حساب مبدا و مقصد می توان تقریبا هر عملیات بانکی را به سهولت انجام داد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست