فضا و نجوم

فضاپیمای جدید آمریکا؛ هر ۱۰ روز یک پرتاب!

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

به گفته‌ی مقامات آمریکا شرکت بویینگ و دارپا (سازمان پروژه‌های تحقیقی پیشرفته‌ی دفاعی) در حال توسعه فضاپیمایی به بزرگی یک هواپیمای تجاری هستند. انتظار می‌رود این فضاپیما تا سال ۲۰۲۰ آماده شده و از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال پرتاب شود.
فضاپیمای جدید اکس‌اس-۱ نام دارد و سامانه‌ای چند بار مصرف است. این فضاپیمای بدون سرنشین به صورت عمودی پرتاب شده و پس از انجام ماموریت همانند هواپیما در باند پرواز فرود می‌آید.
ماه گذشته دارپا شرکت بویینگ را از میان رقبایش، نورتراپ گرامن و مستن اسپیس سیستمز، برای تکمیل این پروژه انتخاب کرد. مبلغ قرارداد دارپا با بویینگ ۱۴۶ میلیون دلار است.
برآورد می‌شود این فضاپیما قابلیت حمل ۱۳۶۰ کیلوگرم را به مدار زمین داشته باشد. جس سپانبل مدیر این پروژه در دارپا می‌گوید هدف از ساختن اکس‌اس-۱ کاهش هزینه‌ها تا یک دهم برابر و کوتاه‌کردن مدت انتظار برای پرتاب ماهواره‌ها به مدار زمین است.

XS-1_LaunchPad_high-res_

او از همکاری دارپا با بویینگ برای فاز دوم و سوم این پروژه که ساخت و پرتاب این فضاپیما است، ابراز خرسندی کرد.
وزارت دفاع امیدوار است اکس‌اس-۱ راه‌حلی برای تعویض ماهواره‌های تجاری و نظامی در فاصله‌ی چند روز باشد.
به گفته‌ی مقامات دارپا این فضاپیما قادر است در هر ده روز یک پرتاب داشته باشد. زمانی که هزینه‌ی هر پرتاب تا ۵ میلیون دلار کاهش یابد.
شرکت بویینگ نسخه‌ی آزمایشی اکس‌اس-۱ را فانتوم اکسپرس خوانده و به گفته‌ی سخنگوی دارپا، فانتوم اکسپرس از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال پرتاب می‌شود.
برای سال‌های بسیار کیپ کاناورال محل پرتاب فضاپیماهای آمریکایی به مدار زمین، ماه،‌ سیارات و فراتر از آن‌ها بوده است. بویینگ همچنین طراح و سازنده فضاپیمای اکس-۳۷بی نیروی هوایی آمریکا است که طراحی آن به اکس‌اس-۱ شباهت دارد. اکس-۳۷بی با هدف نظامی طراحی شده و وزارت دفاع و نیروی هوایی ایالات متحده از آن برای فعالیت نظامی و آزمایش‌های فضایی استفاده می‌کنند. در حالی که هدف اکس‌اس-۱ توسعه‌ی راهی سریع‌تر و ارزان‌تر برای پرتاب ماهواره‌های نظامی و تجاری به مدار زمین است.
فانتوم اکسپرس با استفاده از تک موتور ای‌آر-۲۲ شرکت اروجت راکتداین پرتاب می‌ّشود. به گفته‌ی سخنگوی بویینگ این شرکت در ابتدا قرار بود برای موتورهای پرتاب اکس‌اس-۱ با شرکت بلو اورجین که متعلق به جف بزوس موسس وب سایت آمازون همکاری کند. اکس‌اس مخفف عبارت اکسپریمنتال اسپیس‌شیپ و به معنای فضاپیمای آزمایشی است.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست