فضا و نجوم

نام بانویی ایرانی‌الاصل در بین نامزدهای فضانوردی ناسا

la-1496903183-31tpdqovib-snap-image
نوشته شده توسط سیروس برزو

در بین پذیرفته شدگان این ماه ناسا برای پروازهای آینده فضایی نام یک بانوی آمریکایی ایرانی‌الاصل دیده می شود: یاسمین مقبلی که در منابع غربی از او با اسم جاسمین مقبلی یاد می شود.
مقبلی که از پدر و مادری ایرانی به نام های فرشته و کامران در بادنواهایم، آلمان متولد و در شهر بالدوین ایالت نیویورک بزرگ شده،  مدرک لیسانس هوا و فضای خود را در زمینه فناوری اطلاعات از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست به دست آورده و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی هوا و فضا را از دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی آمریکا. او همچنین فارغ التحصیل ممتاز آموزشگاه خلبان آزمایشی نیروی دریایی است و بیش از ۱۶۰۰ ساعت پرواز و ۱۵۰ ماموریت در پرونده خود دارد.
تا ژوئن ۲۰۱۷ که برای بررسی توانایی های جسمی و فنی از طرف ارتش آمریکا به ناسا معرفی شد به عنوان آزمایشگر بالگرد  اچ-۱ و افسر آزمایشگر تضمین کیفیت و آویونیک عملیاتی دریایی و ارزیابی اسکادران ۱ سپاه تفنگداران دریایی در یوما از ایالت آریزونا فعالیت داشت.
قرار است مقبلی از اوت ۲۰۱۷ آموزش دو ساله به عنوان نامزد فضانوردی را آغاز کند و در صورت موفقیت در به پایان رساندن این دوره، پس از اتمام، آموزش تخصصی و فنی اختصاص او در دفتر فضانوردان شروع خواهد شد.
مقبلی برای خدمت های خود به ارتش آمریکا تاکنون برنده جایزه چند مدال از نیروی دریایی و سپاه تفنگداران دریایی مدال و جایزه دانشجوی برجسته را دریافت کرده است.

درباره نویسنده

سیروس برزو

دیدگاه شما چیست