فناوری

ترکیب ۳۰ میلیارد ترانزیستور در تراشه‌ای به‌اندازه یک ناخن انگشت

نوشته شده توسط سعید بهمنی

هم‌اکنون چند کمپانی مطرح در دنیا وجود دارند که اقدام به تولید تراشه‌های خاص الکترونیکی می‌نمایند. این شرکت‌ها همگی سعی دارند راه را برای تولید تراشه‌هایی با استفاده از معماری ۵ نانومتری را فراهم سازند.
هم‌اکنون کمپانی‌های تولیدکننده تراشه‌ها با بهره‌گیری از فناوری EUV تراشه‌هایی با فناوری ۷ نانومتر را تولید می‌کنند؛ اما با پیشرفت تکنولوژی سعی می‌شود تا فضای در اختیار کمپانی‌ها برای طراحی و تولید این تراشه‌ها هرروز کمتر و کوچک‌تر شده و البته در همین فضا بتوان حدود ۳۰ میلیارد ترانزیستور را به‌راحتی جای داد؛ آن‌هم در فضایی به‌اندازه یک ناخن انگشت!
خوب است بدانید که در تراشه‌های ۷ نانومتری چند سال پیش حدود ۲۰ میلیارد ترانزیستور جود دارد.
کمپانی قدیمی IBM سعی دارد تا با کمک مهندسین خود و بهره‌گیری از تکنیک‌های جدید موجود، به طرح‌های این حوزه کمک کرده و در این مسیر فناوری‌های مربوط به اینترنت اشیا یا IOT را نیز بهبود بخشد. مسیر پیشرو در صورت موفق بودن می‌توان آینده روشنی را برای اسمارت فون ها ترسیم کند، مهمترین تاثیر آن‌ها بهبود عمر باتری این محصولات به میزان ۲ یا ۳ برابر بیشتر است.
البته تولیدکنندگان تلفن‌ها همراه بیشتر به دنبال بهبود سرعت گوشی‌های خود هستند تا طول عمرشان، به همین دلیل شاید بهبود سخت‌افزار آن‌ها، به‌اندازه عمر باتری‌ها نتواند پیشرفت چشمگیری را تجربه کند.
البته به این سرعت نباید توقع داشته باشیم که نمونه این تراشه‌های فوق پیشرفته در جهان و وسایل اطرافمان رویت شوند. در واقع هنوز وسایلی با بهره‌گیری از تراشه‌های ۷ نانومتری در اطراف ما وجود ندارد و تا پیش از سال ۲۰۱۸ نیز به طور رسمی عرضه نخواهند شد.
پس با این شرایط تا چند سال دیگر این تراشه‌های ۵ نانومتری وارد بازار نخواهد شد، اما چیزی که مهم است نقشه راه و نتیجه گرفتن فناوری تولید این تراشه‌هاست.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست