آخرین اخبار

پروتئین منفرد ترشح یافته از سلول شناسایی شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با استفاده از نانولوله‌کربنی و پوشش‌دهی آن، موفق به ساخت حسگری شدند که قادر است پروتئین‌های منفردی را که از سلول‌های ترشح می‌‌شود، شناسایی کند.
محققان برای اولین بار موفق به ساخت نانوحسگری شدند که قادر است پروتئین‌های منفرد را که از سلول‌ها ترشح می‌شود، شناسایی کنند. برای ساخت این حسگرها از نانولوله‌های کربنی استفاده شده که امکان شناسایی مقادیر بسیار کم از پروتئین‌ها را فراهم می‌کند. با این کار پروتئین‌های ایجاد شده توسط ویروس‌ها را می‌توان شناسایی کرد.
مایکل استرانو از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) می‌گوید: « ما امیدواریم که بتوانیم از این سامانه حسگری برای یافتن سوزن در انبار کاه استفاده کنیم. این آرایه حساس‌ترین پلتفورم حسگری بوده که در حال حاضر وجود دارد. شما می‌توانید این آرایه‌ها را عامل‌دار کرده و سپس به بررسی مولکول‌های منفردی که به آن متصل می‌شود بپردازید.»
این گروه نتایج یافته‌های خود را در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسانده‌اند.
این گروه پیش‌ از این حسگرهایی برای شناسایی مولکول‌های مختلف ساخته بودند که تمامی آنها مبتنی بر نانولوله‌کربنی اصلاح شده بود. در آن سامانه، نانولوله‌کربنی به رنگ‌های فلورسانس آغشته شده و در معرض نور لیزر قرار می‌گیرد.
برای تبدیل نانولوله‌‌ به حسگر، این گروه از  DNA، پروتئین و مواد دیگری که قادر به اتصال به مولکول هدف است، استفاده کردند. زمانی که ماده هدف به نانولوله‌کربنی متصل می‌شود، خواص فلورسانس نانولوله‌ تغییر می‌کند.
در این مورد، محققان از یک رشته DNA استفاده کرده و سطح نانولوله‌ را با آن پوشش دادند. چنین کاری با چالش روبرو بود چرا که اتصال DNA به نانولوله و نگه‌داشتن پیکربندی آن کاری دشوار است. برای حل این مشکل محققان از یک رشته دیگر استفاده کردند که در بدنه نانولوله‌ فضای اضافه ایجاد می‌کرد. این فضا موجب می‌شود تا نانولوله بتواند آزادی کافی برای جذب نمونه مورد نظر را داشته باشد.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از یک روش موفق شدند پروتئین مربوط به ویروس ایدز را شناسایی کنند. عملکرد این حسگر به این شکل است که آن را روی یک اسلاید میکروسکوپی ریخته و سلول‌های مورد نظر را به آن اضافه می‌کنند. در صورت ترشح ماده مورد نظر، شناسایی انجام می شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست