آخرین اخبار

لایه سوم دیجیتال دارای ارتباط با مغز انسان ثبت شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، شرکت نرولینک اقدام به ثبت پتنت مربوط به فناوری رابط مغز و کامپیوتر (BCI) کرده است. این فناوری به «لایه سوم دیجیتال» شهرت یافته و می‌تواند با مغز انسان ارتباط برقرار کند.
زمانی که صحبت از هوش مصنوعی می‌شود، به یاد کامپیوتری می‌افتیم که عملکردی بهتر از انسان دارد. با این حال، طی سال‌های اخیر این مفهوم تغییر شگرفی داشته است. الون ماسک و سام آلتمن چندی قبل شرکتی به نام OpenAI  را تاسیس کردند تا روی هوش مصنوعی کار کنند. شرکت‌های زیادی در سیلیکون ولی در حال کار روی این فناوری هستند.
با توسعه هوش مصنوعی، ما شاهد افزایش سرعت توسعه این فناوری هستیم و رابط مغز و کامپیوتر نیز پتانسیل خود را در این حوزه به نمایش گذاشته است. الون ماسک اخیرا شرکت نرولینک را راه‌اندازی کرده تا چنین رابطی را بسازد. این رابط که به «لایه سوم دیجیتال» شهرت یافته، در واقع یک BCI بوده که می‌تواند با مغز انسان ارتباط برقرار کند. این فناوری می‌تواند بر محدودیت‌های خروجی بدن انسان و عملکرد مغز غلبه کند به طوری که یک پهنای باند بالا برای استخراج اطلاعات از مغز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این لایه، به لایه سوم شهرت یافته که دلیل آن وجود دو لایه دیگر در مغز یعنی کورتکس پیشرفته و سیستم لیمبیک است.
الون ماسک اقدام به ثبت پتنتی مربوط به این فناوری کرده است. نرولینک برای ساخت ابزاری راه‌اندازی شده که می‌توان آن را در مغز کاشت. این رابط امکان ایجاد ارتباط میان انسان و کامپیوتر را فراهم می‌کند به طوری که مغز انسان با سخت‌افزار و نرم‌افزارها پیوند می‌خورد. نتایج استفاده از این فناوری، گامی به سوی توسعه هوش مصنوعی است. چنین ابزاری می‌تواند حافظه انسان را بهبود داده و شرایط را برای ارتباط با کامپیوتر فراهم ‌کند.
در طول شش ماه گذشته، ماسک چندین بار درباره تاسیس نرولینک خبرهایی داده بود. ماسک درباره یک گردنبند نرونی صحبت کرده بود که می‌تواند بین انسان و یک سامانه دیجیتال ارتباط برقرار کند. چنین رابطی در حال حاضر در داستان‌های علمی تخیلی وجود دارد که در صورت تحقق، از آن می‌توان برای درمان بیماری‌هایی نظیر پارکینسون استفاده کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست