فضا و نجوم

ناسا: کاوشگرهای سیارکی را زودتر به فضا پرتاب می‌کنیم

نوشته شده توسط مینو خوشرنگ‌باف

نخستین پروژه‌ها برای اکتشاف سیارک‌های کمربند سیارکی و سیارک‌های تروجان مشتری به سرعت پیش می‌روند. ناسا به تازگی اعلام کرده است که دو ماموریت فضایی «سایکی» و «لوسی» را زودتر از زمان اعلام‌شده به فضا پرتاب می‌شود. در پرتاب زودهنگام این فضاپیما‌ها حدود ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی می‌شود.
مقامات ناسا دی ماه ۹۵ اعلام کردند از بین ۲۸ طرحی که از طرف دانشمندان به بخش رقابت برسر جدیدترین پروژه فضایی ارسال شده بود، آنها فضاپیمای «سایکی» و روبات کاوشگر با نام «لوسی» را انتخاب کرده‌اند.
مقامات ناسا هنگام معرفی ماموریت‌ها، زمان پرتاب لوسی را مهر ۱۴۰۰ و سایکی  را مهر ۱۴۰۲ اعلام کردند.
اما مدیران پروژه در جهت کوتاه‌کردن زمان برنامه و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، طی ماه‌های اخیر طرح جدید برای پرواز آماده کردهاند.
طبق گفته مسئولین پروژه، پرتاب زودهنگام فضاپیمای سایکی (به معنای روح) باعث کاهش ۱۰۰ میلیون دلار در هزینه‌ها و دستیابی زودتر به نتایج علمی خواهد شد. هدف اصلی دانشمندان از این پروژه‌ها دستیابی به جواب‌هایی در مورد نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی است.
محققان می‌خواهند بدانند آیا این سیارک بازمانده هسته یک سیاره اولیه است یا نه. آرایش نیکل و آهن سیارک بسیار شبیه به هسته داخلی فوق‌العاده متراکم و گرم زمین است. در این راستا فضاپیما بعد از قرارگرفتن در مدار سیارک فلزی، به مدت ۲۰ ماه آن را کاوش می‌کند؛ البته نقشه سطحی و شکل سیاره هنوز یک معماست.

pscyche

تصویری هنری از فضاپیمای سایکی. این فضاپیما، سیارکی را که احتمال میرود یک هسته سیارهای ساده باشد به صورت مستقیم مورد اکتشاف قرار خواهد داد. تصویر: SSL/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

فضاپیمای سایکی؛ کاوش در کمربند سیارک‌ها
هفته گذشته مقامات پروژه سایکی (Psyche) اعلام کردند ناسا برای نخستین‌بار فضاپیمایی را با هدف اکتشاف یک سیارک فلزی به فضا پرتاب می‌کند. این فضاپیما یک سال زودتر از وقت تعیین شده، یعنی در سال ۱۴۰۱پرتاب شده و در سال ۱۴۰۵به مقصد می‌رسد.
پرتاب زودهنگام این فضاپیما علاوه بر اینکه باعث می‌شود دانشمندان نتایج علمی ماموریت را زودتر ببینند، در هزینه‌ها هم ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی می‌شود.
فضاپیمای سایکی نامش را از سیارک هدفش، سیارک سایکی گرفته است. سیارکی اسرارآمیز با قطری بیش از ۲۰۰ کیلومتر، که بخش اعظم آن از نیکل و آهن تشکیل شده است.
جیم گرین، مدیر بخش علوم سیارهای ناسا در صحبتهای خود در مورد این پروژه گفت: «ما برای بررسی احتمال پرتابی زودتر و دستیابی به مسیری مناسبتر به سوی سیارک سایکی، تیم طراحی ماموریت را به چالش کشیدیم. این کار، ما را زودتر به اهداف‌مان می‌رساند؛ آن هم با هزینه‌ای کمتر.»
هنری استون مدیر پروژه سایکی از آزمایشگاه جت پیشران ناسا می‌گوید پنجره پرتاب فضاپیمای سایکی بین تاریخ‌های ۱۵ مرداد الی ۴ شهریور ۱۴۰۱ است.

۱۶Psyche_(Lightcurve_Inversion)

نمای سه‌بعدی بازسازی شده از سیارک سایکی

لیندی تانتون دانشمند ماموریت سایکی، از دانشگاه ایالتی آریزونا گفت: «ناسا در این پروژه ۱۰۰ میلیون دلار پس‌انداز می‌کند که بخش اعظم این صرفه جویی به دلیل کوتاه بودن خط سیر فضاپیما است. به دلیل همین خط سیر کوتاه، فضاپیما چهار سال زودتر از زمان مقرر به سیارک خواهد رسید.»
در برنامه جدید، فضاپیما به جای عبور از کنار زمین و استفاده از گرانش آن برای افزایش سرعت، عبوری در ارتفاع کم از کنار مریخ خواهد داشت.
به این ترتیب فضاپیما برای نزدیک‌شدن به سیارک سایکی از مرکز منظومه‌شمسی فاصله گرفته و به جای سال ۱۴۰۹، سال ۱۴۰۵ در مدار سیارک فلزی قرار خواهد گرفت.
سیارک سایکی در فاصله ۴۳۰ میلیون کیلومتری از خورشید و در بخش بیرونی کمربند سیارکی قرار دارد. این فاصله سه برابر فاصله زمین از خورشید است. (کمربند سیارکی بین دو سیاره مریخ و مشتری واقع است.)

کاوشگر لوسی؛ سفر به سیارک‌های تروجانی
کاوشگر لوسی، اواخر سال ۱۴۰۰ به مقصد سیارک‌های تروجان پرتاب خواهد شد. این سیارک‌ها که در پس و پیش مدار مشتری در حرکت هستند، احتمالا از شکل‌گیری سیارات بیرونی برجای مانده‌اند.
انجماد این جهان‌های کوچک میتواند به عنوان ماشین زمان عمل کرده و ویژگیهای ۴ میلیارد سال قبل آنها؛ زمانی که هنوز سیارک‌ها در دام مشتری گرفتار نشده بودند را حفظ کند. با توجه به این ویژگی، دانشمندان معتقدند تروجان‌های مشتری ممکن است سرنخ‌های مهمی در اختیار ما قرار دهند. از شکل‌گیری منظومه شمسی گرفته تا شکل‌گیری سیارات خارجی، به خصوص مشتری و اقمار آن.

Lucy--mission-13--v3

درباره نویسنده

مینو خوشرنگ‌باف

دیدگاه شما چیست