آخرین اخبار

لزوم راه‌اندازی آزمایشگاه کلاس ۳ در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در بحث تشخیصی از زمانی که در حوزه ویروسی، آنفلوانزای مرغی وارد کشور شد، خدمات‌رسانی این بخش در حوزه تشخیصی به صورت تخصصی آغاز و بیش از ۱۰ هزار نمونه از اقصی نقاط کشور به این مجموعه وارد شد.
دکتر حسین گودرزی با اشاره به اینکه مدیریت تحقیقات طیور موسسه رازی از نخستین بخش‌هایی بود که از زمان ورود نخستین ویروس‌های طیور(نیوکاسل) به کشور فعالیت خود را آغاز کرد، اظهار کرد: محققان این موسسه مطالعات بسیار گسترده‌ای در دوره‌های مختلف در خصوص بیماری‌های طیور انجام دادند که از جمله این افراد دکتر سهراب، دکتر آقاخان و دکتر پوربخش هستند.
وی با اشاره به اینکه صنعت طیور یکی از بزرگترین صنایع کشور محسوب می شود، افزود: این صنعت از جهت بهداشت مواد غذایی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا موسسه رازی به عنوان متولی تحقیقات دامپزشکی باید پاسخگوی نیازهای تحقیقاتی در این حوزه باشد.
مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی تاکید کرد: با توجه به اینکه این حوزه در زمان‌های مختلف نیازهای متفاوتی دارد، همیشه مورد توجه مسؤولین بوده، اما حوزه عوامل عفونی از جمله مواردی است که از اهمیت بیشتری برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: این عوامل عفونی ممکن است ویروسی، باکتریایی، قارچی و یا انگلی باشد که در این راستا بخش‌های تحقیقاتی برای هریک از این عوامل به صورت مجزا در این موسسه در نظر گرفته شده است.
دکتر گودرزی با بیان اینکه بخش پاتولوژی و سرولوژی طیور این موسسه نیز با توجه به مباحث اپیدمیولوژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: در این راستا توانمندی‌های پژوهشی باید به سمت و سویی هدایت شود تا علاوه بر اینکه در قالب تشخیص‌های پیشرفته پاسخگوی نیاز کشور باشد، تحقیقات کاربردی نیز انجام شود.
وی ادامه داد: در بحث تشخیصی از زمانی که در حوزه ویروسی آنفلوانزای مرغی وارد کشور شد، خدمات‌رسانی این بخش در حوزه تشخیصی به صورت تخصصی آغاز و بیش از ۱۰ هزار نمونه از اقصی نقاط کشور به این مجموعه وارد شد، از آن زمان تاکنون نیازهای سازمان دامپزشکی کشور را در حوزه تشخیص‌های پیشرفته پاسخگو بوده است.
مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی اضافه کرد: با توجه به نیازمندی جدی در این خصوص، آزمایشگاه مرجع در حوزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این موسسه راه‌اندازی شد و اقدامات لازم در حوزه تشخیصی و تحقیقاتی آنفلوانزا به صورت تخصصی انجام می‌شود.
وی افزود: این مهم از سال ۸۴ که نخستین اپیدمی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وارد کشور شد، به شکل جدی‌تری نمود یافت و تنها خلا موجود نبود آزمایشگاه کلاس ۳ بوده و در حال حاضر در حوزه تحقیقات مولکولی فعال هستیم.
دکتر گودرزی تاکید کرد: کشور و مسؤولان باید همت کرده و با توجه به اهمیت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، امکان راه‌اندازی آزمایشگاه کلاس ۳ را در موسسه رازی فراهم کنند تا بتوانیم با ویروسی که از نظر بهداشتی و اقتصادی جامعه را مورد تهدید قرار می دهد، مبارزه جدی‌تری کنیم.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست