فضا و نجوم

پرده‌برداری از بودجه ۱۹ میلیارد دلاری ناسا

نوشته شده توسط متین میررمضانی

هفته گذشته نسخه‌ی نهایی طرح بودجه‌ ناسا برای سال مالی ۲۰۱۸ منتشر شد. براساس این طرح، بودجه‌ی ۱۹ میلیارد دلار بودجه برای ناسا درخواست شده بود. در طرح ارائه‌شده شاهد کاهش ۵۶۱ میلیون دلاری بودجه‌ی ناسا نسبت به سال مالی ۲۰۱۷ هستیم.
در این طرح بودجه پنج برنامه‌ی مطالعات زمینی ناسا لغو خواهد شد و نیز دفتر آموزش ناسا بسته می‌شود و ماموریت تغییر مسیر سیارک متوقف می‌شود.
این بودجه را دولت آقای ترامپ ارائه کرده است و حاصل مدت‌ها گفتگو میان کاخ سفید، مدیران ناسا و اداره‌ مدیریت و بودجه‌ آمریکا است. طرح بودجه جدید ناسا در ماه‌های آتی در کنگره آمریکا به بحث گذاشته شده و سپس نسخه‌ی نهایی آن به رای گذاشته می‌شود. سپس نسخه‌ نهایی بودجه برای اجرایی شدن به رییس جمهور باز می‌گردد.
رابرت لایتفوت سرپرست ناسا، درباره این طرح بودجه گفت: «با ۱۹ میلیارد دلار ما بودجه‌ی بسیار مثبتی داریم که همان معیارهایی که در ماه مارس دیده شد را حفظ کرده و نمایانگر اعتماد رییس‌جمهور به مسیر ما و آن‌چه دست‌یافته‌ایم است.» وی بر این باور است که این طرح بودجه، ناسا را به ادامه‌ راه خود ملزم می‌کند.
با این حال، طرح بودجه در نخستین روز خود شاهد مخالفت‌هایی نیز بود. یکی از مخالفان بیل نلسون سناتور دموکرات از فلوریدا بود که از اعضای مهم کمیسیون بازرگانی سنای آمریکا است. وی با اشاره به نکات مثبت طرح از جمله ادامه‌ سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی، از کاهش بودجه‌ مطالعات زمین، آموزش و اکتشافات انتقاد کرد.
در این طرح برای بخش مطالعات زمینی ناسا یک و هفت دهم میلیارد دلار بودجه اختصاص داده شد که نسبت به سال ۲۰۱۷،  حدود ۱۶۷ میلیون دلار کاهش داشته است.
همچنین لغو پنج ماموریت که کم اهمیت تلقی شده‌اند، موجب کاهش ۱۹۱ میلیون دلاری در بودجه‌ درخواستی است.

۳۴۰۰۵۳۱۹۵۴۴_۹۲۶be62670_k-1200x675

از برنامه‌های دیگر این طرح پایان‌دادن به کار دفتر آموزشی ناسا است. در این طرح ۳۷ میلیون دلار برای هزینه‌های بسته‌شدن این دفتر برنامه‌ریزی شده است. با این حال سرپرست ناسا گفت برنامه‌های آموزشی ناسا را بخش‌های دیگر ادامه می‌دهند.
او به افزایش ۱۰ میلیون دلاری برای برنامه‌های آموزشی دفتر مدیریت ماموریت علمی ناسا اشاره کرد. انتظار می‌رود این بخش از طرح ارائه شده شاهد بحث مفصل در سنا و مجلس نمایندگان باشد.
از دیگر تغییرات کلیدی طرح بودجه ۲۰۱۸ ناسا، لغوکردن ماموریت تغییر مسیر سیارک است. هدف این ماموریت در ابتدا بازیابی قطعاتی کوچک از سیارکی در نزدیکی مدار زمین و در بلند مدت اعزام فضانوردان به یک سیارک به عنوان قدمی ابتدایی برای ارسال انسان به مریخ است.
با این‌حال سرپرست ناسا اضافه کرد فناوری‌های کلیدی این ماموریت همچون پیشرانه الکتریکی خورشیدی در ماموریت‌های دیگر استفاده خواهند شد.
هزینه‌های پروژه‌هایی همچون تلسکوپ فضایی جیمزوب و برنامه‌ تجاری اعزام فضانوردان همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، با تکامل پروژه‌ها کاهش یافته و بودجهی آن‌ها کاهش یافته است.
اما بخش‌هایی از ناسا شاهد افزایش بودجه بودند. بخش مطالعات سیارات که در سال ۲۰۱۷ شاهد بودجه‌ی تاریخی ۸/۱ میلیارد دلاری بود، براساس طرح جدید بیش از ۱۰۰ میلیون دلار افزایش بودجه را شاهد است. از برنامه‌های قابل توجه این بخش تخصیص ۴۲۵ میلیون دلار برای مدارگرد اروپا (قمر مشتری) است.
در طرح ارائه‌شده پیش‌بینی شده است بودجه‌ سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ ناسا تقریبا یکسان خواهد‌بود و تنها انتظار می‌رود تغییرات اندکی در میان بخش‌های مختلف رخ بدهد.

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست