آخرین اخبار

خدمات داروسازی بالینی ارزش گذاری می‌شوند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، محمد آقاجانی در افتتاحیه هشتمین کنگره داروسازی بالینی ایران که در سالن همایش های رازی برگزار شد اظهار کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در طرح تحول نظام سلامت و تدوین کتاب ارزش های نسبی افتاد، درج کد های مربوط به داروسازی بالینی بود که علاوه بر حق مسوولیت فنی داروسازی، خدمات داروسازی بالینی برای اولین بار در کتاب ارزش نسبی درج شد و با تعرفه دار شدن، این خدمات به رسمیت شناخته شدند، که آغازی است برای توسعه بیشتر این خدمات مهم در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور.
وی افزود: طرح تحول سلامت و یارانه سلامتی که ایشان هدفمند به اقشار متوسط و محروم جامعه اختصاص دادند تاثیر خود را در جامعه به جا نهاده و افزایش بهره مندی مردم از خدمات سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم و اینکه دیگر بیماری به دلیل فقر از خدمات پزشکی محروم نمی شود تنها گوشه ای از دستاوردهای دولت سلامت محور دکتر روحانی است.
آقاجانی تصریح کرد: استمرار دولت تدبیر و امید این نوید را به ما می دهد که این طرح با قوت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.
معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به تغییر فرایند های درمانی در کشورهای توسعه یافته گفت: اینکه یک نفر پزشک بالینی به تنهایی مسوولیت تشخیص و درمان بیماران را عهده دار باشد جای خود را به تیم بالینی شامل پزشک بالینی، متخصص تغذیه، مددکار اجتماعی، روانشناس بالینی و داروساز بالینی داده است و این افراد در قالب تیم درمانی در بخش ها فعالیت می کنند و نتیجه کار این تیم ها درخشان تر است.
وی با اعلام اینکه درکشور ما هم خوشبختانه با تربیت داروسازان بالینی و توسعه این رشته، شاهد حضور آن ها در بیمارستان ها  هستیم گفت: البته در حال حاضر به دلیل کمبود داروسازان این حضور محدود است و فقط بیمارستان های کمی از این امکان برخوردار هستند.
آقاجانی تجویز منطقی دارو، کاهش عوارض دارویی و تداخلات دارویی، جلوگیری از مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک‌ها و کنترل مصرف داروهای گران قیمت را از ثمرات فعالیت داروسازان بالینی در بیمارستان ها دانست.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که روزی شاهد باشیم بیمارستانی در کشور ما بدون داروساز بالینی به ویژه برای بخش های خاص مانند بخش های مراقبت ویژه ICU فعالیت نکنند و برای رسیدن به این مهم نیاز به گسترش آموزش در این رشته داریم و ۵ دانشکده ای که در حال حاضر این آموزش را عهده دار هستند تکافوی نیاز را نمی کنند و لازم است تعداد دانشکده ها و ظرفیت ورودی آن ها افزایش چشمگیری یابد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست