اخبار اخبار ایران و جهان فناوری

اینتل و پایان رویای چیپست های ایتانیوم!

نوشته شده توسط سعید بهمنی

زمانی که کمپانی صاحب‌نام اینتل برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ پردازنده‌های Itanium را معرفی کرد، آرزوهای بسیار زیادی داشت. در واقع قرار بود پردازنده‌های ۶۴ بیتی نه تنها چیزی کمتر از پردازنده‌های با معماری X86 نداشته باشند، بلکه بتوانند با قدرتی بیشتر حرکت کنند و به همین دلیل نزدیک به دو دهه رایانه‌های شخصی تحت سلطه آن‌ها بودند.
اما اینتل معتقد بوده که این مسیر باید به پایان خود برسد و به طور رسمی این خبر را نیز رسانه ای کرده است. این کمپانی اعلام کرده  که پردازنده‌های سری ۹۷۰۰ ایتانیوم آخرین سری تولیدشده این تراشه ها خواهند بود. شرکت HPE که مسئول تولید و امور مربوط به این پردازنده‌هاست، اعلام کرده که کمپانی HP آخرین مشتری بزرگ این سری پردازنده‌ها بوده و سخت‌افزار یکی از معتبرترین سرورهای این کمپانی با محصولات جدید اینتل بروز رسانی خواهد شد.
این اخبار نشان می‌دهد که اینتل برای این محصول قدیمی‌اش بیشتر به دنبال یک پایان آرام است تا اختتامیه‌ای پرسروصدا. در واقع سری ایتانیوم اولین نسل از پردازنده‌های ۶۴ بیتی اینتل برای سرورها به شمار می‌رفت. این محصول برای اولین بار به عنوان پردازنده اصلی سرورهای قدرتمند و باکیفیت شناخته شد، اما پس از گذشت مدتی، به رایانه‌های شخصی و خانگی نیز راه پیدا کرد.
پر واضح است که نیازی نیست از قدرت این پردازنده‌ها چیزی گفت، همه می‌دانند که سری ایتانیوم چه قدرتی داشتند، اما کمپانی رقیب یعنی AMD با طراحی تراشه هایی ۶۴ بیتی که با برنامه و کدهای ۳۲ بیتی نیز سازگار بود، برای اولین بار ایتانیوم را به طور جدی به چالش کشید. پس از معرفی پردازنده‌های کمپانی رقیب یعنی AMD این سوال پیش آمد که چرا ما باید پول بیشتری خرج کرده و تراشه هایی بخریم که با بیشتر نرم‌افزارهای موجود سازگاری ندارند؟ این رویداد باعث شد تا اینتل دیگر نتواند به طور گسترده بر روی پردازنده‌های ایتانیوم خود برای بقای بیشتر سرمایه‌گذاری کند و به مرور ایتانیوم و مشتری‌هایش روزبه‌روز کمتر شد!
اینتل تنها توانسته است شرکت HP را برای بهره‌گیری از تراشه های ایتانیوم خود در سرورهایش تا پایان سال ۲۰۱۷ ترغیب نماید.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست