اخبار ایران و جهان

معرفی برترین های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

روز گذشته (۱۸ اردیبهشت ماه ۹۶) نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد فرهادی وزیر علوم و محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران افتتاح شد.

به اهداف فیزیکی رسیده ایم
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به زیست بوم ایجاد شده در حوزه کسب و کارهای مبتنی بر دانش پرداخت و از ضرورت ایجاد یک “جو فرهنگی و اجتماعی” که جوانان بتوانند در این محیط جدید به کسب و کار بپردازند گفت و اشاره ای هم به مقوله “اعتماد به دانش بنیان ها” کرد: اعتماد به دانش بنیان ها امری تدریجی و این موضوع یک کار اجتماعی است و اکنون شاهد شکل گیری آن هستیم و امیدواریم به زودی تمام ساختارهای دولت بتوانند از توانمندی شرکت های دانش بنیان بهره ببرند.
وی با اشاره به اینکه به اهداف فیزیکی مورد انتظار پیرامون شرکت های دانش بنیان رسیده ایم، گفت: ما باید به مرحله دیگری وارد شویم زیرا به صورت توانی اعداد شرکت های دانش بنیان بالا می رود.

خرید ۱۴۰۰ میلیاردی
محمد فرهادی وزیر علوم نیز در این مراسم ابتدا به بیان آمار و ارقامی از حوزه فعالیت خود پرداخت: در حال حاضر، طبق مصوبات وزارت علوم باید  ۴۲ پارک علم و فناوری ایجاد نماییم که از این تعداد ۳۹ پارک تا این لحظه فعال شده و مشغول به تولید علم و دانش و حرکت در حوزه اقتصاد دانش بنیان هستند. همچنین ۱۷۱ مرکز رشد در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها ایجاد شده و باید این نکته را گفت که شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری همواره محصولاتی را به تولید می‌رسانند که در راستای رفع نیاز مردم می باشد.
فرهادی گریزی به پنجمین نمایشگاه ساخت ایران نیز زد و بیان کرد: بین شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشگاه‌ها بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده است که این رقم در سال‌های گذشته برابر با ۷۷ میلیارد تومان بوده است.
وی در خصوص صندوق های پژوهش و فناوری موجود در کشور نیز گفت: در حال حاضر ۳۴ صندوق پژوهش و فناوری در کشور مشغول فعالیت هستند که پرکارترین آنها صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.

دانشکده ای برای کار آفرینی
دیگر سخنران این مراسم رئیس دانشگاه تهران بود که گفت: در حال اقدام به پذیرش ۱۲۰۰ دانشجوی دکتری و اشتغال به تحصیل ۲۵ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران هستیم. همچنین ۳ هزار مقاله توسط محققان این دانشگاه در پایگاه آی اس آی منتشر شده است.
او همچنین از ضرورت آشنایی دانشجویان با مفاهیم کسب و کار گفت و بیان کرد در همین راستا بود که مجموعه دانشگاه تهران، دانشکده کارآفرینی را تاسیس کرد تا این آموزش به شکل حرفه ای و دقیق برای دانشجویان صورت پذیرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست