آخرین اخبار

دومین دوره رقابت‌های “هایپرلوپ”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

تصور کنید در کمتر از یک ساعت و به صورت زمینی از تهران به مشهد بروید آن هم ارزان و بی خطر. این کاری است که هایپرلوپ قرار است انجام دهد. هایپرلوپ، یک روش جدید سفر با سرعت مافوق صوت است، بطوریکه فاصله بین دو شهر پکن در چین تا نیویورک در آمریکا را می‌توان با آن در دو ساعت طی کرد. سرعت این وسیله می تواند به ۶۵۰۰ کیلومتر در ساعت نیز برسد، و برای سفرهای بین المللی مناسب می‌باشد، ولی بعید است به صرفه باشد که از آن برای مسافتهای کوتاه استفاده کرد.
هایپرلوپ نوع جدیدی از حمل و نقل سریع است که اولین بار توسط ایلان ماسک مطرح شده است. ایلان ماسک ۴۲ ساله اکنون به عنوان یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های علمی در عرصه‌ی فضا محسوب می‌شود. ماسک مانند بسیاری از کارآفرینان برجسته‌ی جهان هنوز شجاعت رویاپردازی دارد٬ بزرگ فکر می‌کند٬ نقشه می‌کشد و به آن عمل می‌کند.
ایلان ماسک برای اولین در کنفرانس AllThingsD 2013 در کالیفرنیا این ایده را مطرح کرد. جالب اینجاست که وی این ایده خلاقانه را به صورت متن باز برای توسعه توسط افراد دیگر ارایه کرد و پروپوزال هایپرلوپ را در سال ۲۰۱۳ در ۵۸ صفحه برای عموم در دسترس گذاشت.
هایپر لوپ شامل کپسولهای حاوی مسافر بود که با سرعتی نزدیک به سرعت صوت در یک لوله جلو رانده می‌شوند. قطارهای حاوی این کپسولها با سرعت بالا در لوله‌های تقریبا بدون هوا به جلو رانده شده و سرعت‌شان را با آهنرباهایی که هر کپسول را در یک مسیر ثابت نگه می‌دارند، افزایش می‌دهند.
اما مشغله کاری زیاد ایلان ماسک در شرکت‌های اسپیس‌ایکس و تسلا موجب شد وی این مفهوم را مد نظر قرار ندهد. به همین دلیل چندی پیش شرکت اسپیس‌ایکس اعلام کرد رقابتی را برای تیم‌های مهندسی مستقل و دانشگاهی برگزار خواهد کرد تا نمونه‌های اولیه حمل‌ونقل هایپرلوپ خود را در آن ارائه دهند.
در دوره اول طرح دانشجویان دانشگاه ام.آی.تی رتبه نخست را به دست آورد و دانشگاه صنعتی دلفت هلند، دانشگاه ویسکانسین، ویرجینیا تک و دانشگاه کالیفرنیا، به ترتیب مقام دوم تا پنجم را کسب کردند.
پس از دوره اول قرار شد تیم‌های برتر نمونه های طراحی خود را در مسیری که نزدیک به دفتر اصلی اسپیس ایکس واقع در Hawthorne کالیفرنیا ساخته در حال ساخت بود آزمایش کنند.
حالا پس از گذشت سه ماه از آزمایش طرح‌های دوره اول، اسپیس ایکس مجددا قصد دارد یک بار دیگر این مسابقه را برگزار کند. این بار این شرکت اهمیت بالایی برای سرعت بیشتر هایپرلوپ‌های پیشنهادی قائل خواهد بود.
اسپیس‌ایکس اعلام کرده است که این مسابقات در روزهای ۲۵ تا ۲۷ اوت سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.
این بار این مسابقات در منطقه Hawthrone که ساخت آن تکمیل شده برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست