آخرین اخبار

۶۲ طرح در “چالش تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز” رقابت می‌کنند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

چهارمین چالش نوآوری نانو با رویکرد «تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای» با استقبال قابل توجهی از سوی محققان و فناوران کشور روبه‌رو شد و ۶۲ طرح در این رویداد رقابت می کنند.
این چالش که از سوی کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و بر مبنای تقاضای موجود از سوی صنایع متعدد کشور برگزار شد، به دنبال راهکاری برای توسعه لایه یا پوشش‌های نانویی چربی‌گریز پایدار و ماندگار روی سطوح فلزی و شیشه‌ای است که بتواند مانع از آغشته‌شدن و یا باقی ماندن چربی، لک و دوده بر روی این سطوح شود.
در این راستا نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این تقاضای صنعتی با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در قالب یک رقابت فناورانه با عنوان چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای به فراخوان گذاشته شد.
در مدت ۴۵ روز مهلت ثبت‌نام در این چالش ۶۲ طرح مفهومی از سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد نیز نزدیک به ۴۰ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. لازم به ذکر است که بیش از ۷۰ درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام کرده‌اند که در میان آن‌ها ۸ شرکت دانش‌بنیان نیز حضور دارد. در شکل زیر اینفوگرافی از طرح‌ها و شرکت‌کنندگان این چالش قابل مشاهده است.
همان‌طور که در طرح فوق نیز آورده شده است، از نظر رشته تحصیلی، بیش‌ترین شرکت‌کنندگان از رشته‌های مهندسی مواد و شیمی هستند که نیمی از کل شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند.
لازم به ذکر است که علاوه بر ثبت‌نام ۲۲ تیم دانشجویی، بیش‌از ۳۰ درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح کشور است.
گفتنی است که نیمی از شرکت‌کنندگان در چالش «تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای» را دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری تشکیل می‌دهند.
با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران چهارمین چالش نوآوری فناوری نانو آغاز شده است. شرکت‌کنندگان در این چالش می‌توانند با ورود به پایگاه اینترنتی چالش‌های نوآوری و فناوری نانو از آخرین وضعیت طرح خود در صفحه کاربری اختصاصی خود مطلع شوند. لازم به توجه است که نتایج مربوط به هر طرح صرفا از این طریق قابل مشاهده خواهد بود.
مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته به منتخبان مرحله اول چالش نوآوری «تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای» ۲۰ میلیون ریال کمک هزینه جهت تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح ارائه شده تعلق خواهد گرفت. برگزیدگان مرحله نخست، دو ماه فرصت خواهند داشت تا یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح مفهومی خود ارائه دهند.
در پایان این مرحله طرح برگزیده، علاوه بر دریافت ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی و دریافت تسهیلات تجاری‌سازی، شانس عقد قرارداد یا همکارى با هلدینگ‌ها یا شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور از طریق فروش دانش فنى، فروش محصول یا مانند آن‌ها را خواهد داشت.
۶۲ طرح در چهارمین چالش نوآوری نانو با موضوعیت «تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای»که از سوی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود به رقابت می پردازند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست