آخرین اخبار

تسهیل کار باکامپیوتر برای معلولان قطع نخاعی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

یک کنسرسیوم متشکل از چند دانشگاه و بیمارستان اقدام به ساخت رابط مغز و کامپیوتر (BCI) کردند که با استفاده از آن امکان تایپ سریع در بیماران قطع نخاعی فراهم می‌شود.
این سامانه به افراد معلول اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتری اقدام به تایپ کنند به طوری که سرعت تایپ با این ابزار چهار برابر سریع‌تر از روش‌های قبلی است. دانشگاه استفورد اقدام به ثبت نام چند داوطلب برای تست این رابط کرده است تا در آزمون مربوط به تست عملکرد این ابزار شرکت کنند.
رابط مغز و کامپیوتر ابزاری است که می‌توان از آن برای توانبخشی معلولان استفاده و به آنها امکان افزایش کیفیت زندگی بخشید. تا کنون ابزارهای مختلفی برای تایپ توسط معلولان ارائه شده است اما مشکل بیشتر آنها کم بودن سرعت تایپ است. از این رو، رابطی ساخته شده که می‌توان از آن برای تایپ توسط فکر کردن استفاده کرد. در واقع فرد معلول تنها به حروف مورد نظر خود فکر کرده و این حروف از طریق رابط BCI به کامپیوتر منتقل شده و در نهایت حروف تایپ می‌شوند.
در این آزمون از سه بیمار معلول که قادر به تحرک نیستند درخواست شد تا از این فناوری برای تایپ استفاده کنند. نتایج کار نشان داد که این بیماران بین ۶ تا ۸ کلمه در دقیقه را با استفاده از این BCI تایپ کردند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه nature medicine به چاپ رسیده است.
افرادی که در این آزمون شرکت کردند دو بیمار مبتلا به ALS و یک بیمار قطع نخاعی بودند. دو بیمار ALS با سرعت‌های ۲٫۲ و ۱٫۴ بیت در ثانیه و بیمار قطع نخاعی با سرعت ۳٫۷ بیت در ثانیه قادر به تایپ بودند که این سرعت، ۴ برابر بیشتر از بهترین سرعتی است که پیش از این ثبت شده است.
در این پروژه، محققان از الکترودهایی روی سطح مغز بیماران استفاده کردند که تا عمق یک میلیمتری درون کورتکس مغز بیمار نفوذ می‌کند. اطلاعات توسط این الکترودهای جمع‌آوری شده و از طریق یک کابل به بیرون هدایت می‌شود.
این پروژه توسط یک کنسرسیوم متشکل از چند دانشگاه نظیر دانشگاه استنفورد، دانشگاه براون و بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست