علوم شناختی

آیا رنگ خودرو در میزان تصادفات موثر است؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

پژوهشی اخیر منتشر شده که نشان می دهد رنگ خودرو می تواند ارتباط معناداری با ریسک تصادفات داشته باشد. بدیهی است که خودروهای با رنگ روشن بیشتر از خودروهای با رنگ تیره دیده می شوند. چنین چیزی منطقی به نظر می رسد و در مطالعات قبلی به لحاظ آماری تایید شده است.
اما بررسی ها نشان می دهد که تاکسی های زرد عموما در قیاس با تاکسی های آبی رنگ کمتر تصادف می کنند. رنگ روشن بهتر از رنگ تیره به چشم می آید . لااقل آن‌گونه که پژوهشگران در PNAS آکادمی ملی علوم آمریکا در مطالعه ای از سنگاپور گزارش می دهند. رنگ زرد در وسایل نقلیه عمومی بیشتر به چشم می آید و در همین راستا پژوهشگران در سراسر دنیا در صدد این بوده اند که رابطه بین رنگ خودرو و میزان تصادفات را دریابند. تک هوآ  Teck-Hua از دانشگاه ملی سنگاپور به همراه همکاران خود بر روی آمار تصادفات شرکت های حمل و نقل و تاکسیرانی کار کرده و بر این اساس تعداد ۱۶۷۰۰ تاکسی زرد و آبی یعنی تقریبا ۶۰ درصد تعداد تاکسی های موجود در سنگاپور را مورد بررسی قرار داده است. طبق نتایج به دست آمده آمار تصادف تاکسی های آبی رنگ در حدود ۳ برابر بیشتر از تاکسی های زرد بوده است. در این بررسی نه تنها رنگ خودرو بلکه سایر ویژگی‌های خودروها نیز مد نظر قرار گرفته است. در بررسی های انجام شده این تاکسی ها صرف نظر از آبی بودن یا زرد بودن مسیرها و سرعت های یکسانی را پیموده بودند و نتایج نشان می داد که تاکسی های زرد به صورت معناداری کمتر تصادف داشته اند. فاکتورهای دیگر نظیر سن راننده، ساعات آموزش دیدن و ساعات کاری رانندگان تاکسی آبی و زرد در این مطالعه در مجموع برابر بودند و تفاوتی نداشتند. مساله بر سر این است که رنگ زرد در خیابان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و سایر خودروها در هنگام حرکت توجه بیشتری به خودروهای عبوری زرد دارند و سعی می کنند سطح توجه خود را تا حدی بالا ببرند تا از تصادف با این خودروها اجتناب کنند.
از سال ۱۹۰۷ تا امروز ، رنگ زرد رنگ محبوب برای تاکسی ها بوده است. نویسندگان این مقاله با اشاره به این مطلب می نویسند که در شیکاگوی آن زمان پژوهشگران دریافته بودند که رنگ زرد جلب توجه کننده ترین رنگ است. اغلب خودروهای آن سالها به رنگ سیاه بودند. به همین جهت تاکسی ها باید به رنگی انتخاب می شدند که در خیابان به سهولت مورد شناسایی مشتریان قرار بگیرند. چیزی که باعث شد به صورت سنتی رنگ زرد را به عنوان رنگ تاکسی ها در جهان معرفی کند. زیگفرید بروکمان مدیر یک  موسسه تحقیقات سوانح و تصادفات بیمه معتقد است که نمی تواند ارتباط معناداری بین رنگ خودرو و تصادفات جاده ای وجود داشته باشد. خودروهای مدرن با نورهای چراغ LED مجهزند که همه جهات خودرو را در خیابان و جاده قابل تشخیص می کند. خودرویی که در تاریکی و با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت به ما نزدیک می شود با نور چراغ خودروهای امروزی قابل تشخیص است. او می گوید این نور خودروست که قابل تشخیص است و نه رنگ خودرو.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست