فناوری

تلفن های همراه، خود را بازسازی خواهند کرد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانشمندان نوعی ماده پلیمری توسعه داده‌اند که می‌تواند خود را بازسازی کند. این ماده منعطف و شفاف از یون‌ها برای تولید جریان استفاده می‌کند و می‌تواند در آینده به ترمیم گوشی‌های همراه شکسته کمک کند. این ماده تا ۵۰ برابر اندازه نخستین کش می‌آید و بر این اساس می‌تواند باطری گوشی را در صورت شکسته شدن ترمیم کنند و یا حتی مانع شکسته شدن تلفن همراه شود. اگر تلفن همراه شما بشکند دو راه بیشتر ندارید یا اینکه آن را تعمیر کنید یا کلاً یک گوشی نو خریداری نمایید. ولی دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ماده‌ای را اختراع کرده‌اند که گزینه سومی را در اختیار شما می‌گذارد: صفحه نمایشی که می‌تواند خودش را ترمیم کند.
آن‌ها چندین آزمایش گوناگون بر روی این ماده انجام دادند و دریافتند حتی پس از شکستگی و خراش می‌تواند خود را بازسازی کند. حتی صفحه را دو نیم کردند و پس از ۲۴ ساعت دیدند که دو تکه بار دیگر یکپارچه شده‌اند. این ماده از گونه‌ای پلیمر کشسان و یک گونه نمک یونی تشکیل شده است و در آن دو گونه پیوند وجود دارد. پیوندهای کووالانسی که پایدار هستند و پس از شکسته شدن ترمیم نمی‌شوند و پیوندهای غیرکووالانسی که سست‌تر و پویاترند. برای نمونه پیوندهای هیدروژن که مولکول‌های آب را به یکدیگر متصل می‌کند از نوع غیرکووالانسی است که پس از شکسته شدن به سرعت ترمیم می‌شود و به همین خاطر ویژگی مایع بودن آب از بین نمی‌رود. بیشتر پلیمرهای خودترمیم کننده، پیوندهای هیدروژنی یا پیوند فلز-لیگاند تشکیل می‌دهند که البته این مواد برای ساخت مواد رسانای یونی مناسب نیستند.
از این روی پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا گونه‌ای دیگری از پیوند غیرکووالانسی موسوم به همکنش یون-دوقطبی را به کار گرفتند که در آن نیرویی میان یون‌های باردار و مولکول‌های قطبی وجود دارد. اندیشه آغازین طراحی این ماده به کارگیری یک پلیمر قطبی منعطف، پلی (وینیلیدن فلورید کو هگزافلوروپروپیلن) افزون بر یک نمک یونی بود. بر این اساس هنگامی که این ماده می‌شکند یا روی آن خراش می‌افتد، یون‌ها و مولکول‌ها به سوی هم جذب می‌شوند و ماده به وضعیت نخستین برمی‌گردد.
در مرحله بعدی دانشمندان سعی دارند ویژگی‌های این ماده را ارتقا دهند. برای نمونه آن‌ها در حال آزمایش این ماده در رطوبت شدید هستند. این نخستین باری است که دانشمندان ماده‌ای خودترمیم گر اختراع کرده‌اند که رسانای الکتریسیته است و به همین دلیل می‌توان از آن در ساخت صفحات نمایش و باطری تلفن همراه استفاده کرد. در برخی گوشی‌های LG مانند LG فلکس از ماده ی مشابهی استفاده شده است که می‌تواند خراش‌ها را ترمیم کند ولی تنها در درب پشتی گوشی، زیرا ماده مورد استفاده رسانای الکتریسیته نیست و تولیدکنندگان نمی‌توانند از آن برای تولید صفحه‌نمایش گوشی استفاده کنند. در زیر بیشتر صفحات نمایش گوشی‌ها شبکه‌ای از الکترودها قرار دارد و هنگامی که انگشت به آن برخورد می‌کند، از آن جایی که انگشت رسانا است یک مدار ایجاد می‌شود و دستور لازم به گوشی همراه داده می‌شود. پژوهشگران امیدوارند به زودی از این ماده در ساخت تلفن‌های همراه استفاده شود. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند ظرف سه سال آینده فرآورده‌های خودترمیم گر بیشتری وارد بازار شوند و در نتیجه کارایی تلفن‌های همراه بهبود یابد و تا سال ۲۰۲۰ از این ماده در ساخت تلفن‌های همراه استفاده شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست