طبیعت و محیط زیست

آیا ببرهای تاسمانی بازگشته‌اند؟

نوشته شده توسط محبوبه ملک مختاری

مقامات استرالیا در حال بررسی ادعایی مبنی بر مشاهده ببرهای تاسمانی شده‌اند. تا امروز باور عمومی برای این بوده که نسل ببرهای تاسمانی آغاز سده بیستم نابود شده است. گرگ تاسمانی یا ببر تاسمانی پستاندار کیسه‌دار گوشت‌خوار بومی جزیره تاسمانی، سرزمین اصلی استرالیا و پاپوآ گینه نو بود. این جانور بزرگ‌ترین گونهٔ شناخته‌شده گوشت‌خوار از فُرورده کیسه‌داران در دوره هولوسین محسوب می‌شد. واپسین ببر تاسمانی که در حیات‌وحش زندگی می‌کرد بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ کشته شد و آخرین ببر تاسمانی در بند نیز در سال ۱۹۳۶ در باغ وحش هوبارت تاسمانی در وضعیتی اسفناک مرد. از آن زمان تاکنون هیچ نشانه‌ای از مشاهده این جانور گزارش نشده و هیچ نشانه‌ای مبنی بر وجود آن کشف نشده است و حتی در سال ۱۹۸۶ رسماً انقراض آنها اعلام شد.
ولی به تازگی گزارش‌هایی درباره مشاهده ببر تاسمانی در استرالیا مشاهده شده که دانشمندان دانشگاه جیمز کوک استرالیا را متقاعد کرده این موضوع را بررسی کنند که آیا هنوز این جانور وجود دارد یا نه. گزارش‌های مردمی از مشاهده این گونه در کوئینزلند شمالی دربرگیرنده جزئیات جانوری بوده که بسیار همانند ببر تاسمانی است. علیرغم این‌که نام این گونه به ظاهر منقرض شده ببر است ولی به راسته گربه‌سانان تعلق ندارد. بلکه در دسته کیسه‌داران هم چون کانگورو قرار دارد و چهره‌اش همانند سگ‌سانان است. بر پایه گزارش‌های موزه ملی استرالیا، سنگواره‌های کشف شده نشان می‌دهد این جانور از نزدیک به ۴ میلیون سال پیش بر روی کره زمین زندگی می‌کرده‌اند. نخستین سکونت‌گاه آنها استرالیا بوده ولی با ورود اروپاییان به این منطقه، جمعیت این گونه به خاطر شکار، بیکاری و کاهش زیستگاه رو به کاهش نهاد. از زمان اعلام رسمی انقراض ببر تاسمانی تاکنون سه هزار و ۸۰۰ مورد گزارش مردمی درباره مشاهده آن منتشر شده است. در سال ۱۹۸۳ تد ترنر Ted Turner میلیونر آمریکایی پاداشی به ارزش ۱۰۰ هزار دلار برای اثبات عدم انقراض این جانور تعیین کرد. هم‌چنین در سال ۲۰۰۵ روزنامه استرالیایی بولتن Bulletin مبلغ یک میلیون و ۲۵ هزار دلار برای ارائه شواهدی درباره وجود ببر تاسمانی مقرر کرد.
بر پایه گزارش‌هایی که بیشتر مربوط به شبه‌جزیره کیپ پارک در کوئینزلند است و بر پایه گزارش‌های دقیقی از یک جنگل‌بان و یک طبیعت گرد، دانشمندان استرالیایی ۵۰ دوربین در مناطق دوردست و دست‌نخورده شبه‌جزیره نصب کرده‌اند و امیدوارند بتوانند تصاویری از آن ثبت کنند. هم‌چنین آنها قصد دارند با به کارگیری این دوربین‌ها اطلاعاتی کلی درباره جمعیت رو به کاهش پستانداران در استرالیا گردآوری کنند. این دوربین‌ها که منطقه‌ای به مساحت ۱۳۵ هزار کیلومتر را در برمی‌گیرد، چنانچه که موفق شوند تصویری از ببر تاسمانی بردارند، نخستین تصویر پس از اعلام رسمی انقراض آن خواهد بود. تاکنون چندین گونه جانوری سال‌ها پس از آن که تصور میشد منقرض شده‌اند، پدیدار گشته‌اند گرچه بیشتر آنها جونده‌های کوچکی بوده‌اند که شناسایی آنها در حیات‌وحش دشوار بوده است. ولی گونه‌های بزرگ‌تر نیز گاهی دوباره ظاهر شده‌اند از جمله کانگوروی خرگوشی گیلبرت گونه‌ای کیسه‌دار کوچک به اندازه خرگوش که بیشترین شباهت را با ببر تاسمانی دارد. این جانور کیسه‌دار نخستین بار در سال ۱۸۴۰ در کتب تاریخ مشاهده شد تا این‌که در سال ۱۹۷۰ دانشمندان بار دیگر اعلام کردند که در طبیعت مشاهده شده است. به گفته پژوهشگران استرالیایی در حال حاضر هفتاد کانگوروی خرگوشی گیلبرت در این کشور زندگی می‌کنند.

درباره نویسنده

محبوبه ملک مختاری

دیدگاه شما چیست