آخرین اخبار

چرخ توربین‌های گازی با پره‌های داخلی می‌چرخد

ایجاد زیرساخت برای تست موتورهای توربینی در کشور
نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

یکی از شرکت‌های فناور کشورمان توانسته است پره‌های متحرک توربین‌های گازی را تولید کرده و به مرحله تجاری سازی برساند.
حرکت دوار پره‌های بزرگ و توربین‌های بادی و گازی، نشانه‌ای از تامین نیروی برق به عنوان لازمه غیر قابل انکار زندگی شهری، نشان‌دهنده توسعه و توانمندی در  بهرهمندی از ظرفیت‌های فناوری است.
به گفته محمد رضا قاسمی مدیرعامل این شرکت فناور، دانش فنی قطعات داغ توربین خصوصا پره‌ها یکی از بخش‌های اساسی توربین‌هاست و در جایگاه قابل توجهی از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی کشور قرار دارد.
وی با اشاره به تدوین دانش فنی و ساخت پره متحرک ردیف اول توربین گازی ۲۵ مگاواتی شرکت‌های شناخته شده و مورد استفاده در صنایع، گفت: تا کنون تولید بیش از ۷۰  مدل مختلف پره توربین انجام شده و برخی از محصولات خود را به کشورهای اروپای غربی صادر شده‌اند.
مدیرعامل این شرکت سازنده سازنده پره های توربین گفت: در کنار ساخت این پره‌ها تا ۷۵ مگا وات مورد نیاز صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی  هستند، قطعات محفظه احتراق توربین و نیز بازسازی قطعات داغ توربین آماده ارائه خدمات به صنایع است.
قاسمی، به کسب توانمندی احیای پره‌های توربین‌های گازی را بر اساس توانمندی داخلی اشاره کرد و گفت: این دانش پایه‌ای مهندسی پره توربین طی ۵ سال گذشته برای حوزه تخمین عمر، جوان سازی و بازسازی پره هابکار گرفته شده است و توانمندی تولید سالیانه ۱۵۰۰۰ پره و باز سازی ۶۰۰۰۰  پره  قطعات داغ را دارد.
وی همچنین اشتغال بیش از یکصد نفر را از ظرفیت‌های ایجاد شده با فعالیت این شرکت فناور داخلی عنوان کرد و گفت: نیروی انسانی متخصص به عنوان اصلی‌ترین ظرفیت‌های این شرکت زیرمجموعه مپنا، در اولویت اصلی قرار داشته است و اکنون تنوعی از متخصصان رشته‌های فنی و مهندس در کنار تکنسیین‌های فنی کار ساخت، تعمیر و احیای پره‌های توربین را انجام می‌دهند.
این فعال فناور، رشد اقتصادی را مستلزم توجه به توانمندی در حوزه تولیدات حساس و راهبردی را ضرورتی اساسی دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت در مسیر نوآوری را چراغ راه خود قرار داده‌اند و بسیاری از این شرکت‌ها، در مرزهایی فعالیت می‌کند که لبه مرز فناوری است، اما مهم‌ترین اتفاقی که می‌تواند تلاش این شرکت‌ها را به سرمنزل مقصود برساند، توجه از سوی نهادها و سازمان‌ها به جایگاه این شرکت‌ها و نقشی است که می‌توانند در عرصه اقتصادی کشور ایفا کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست