اخبار ایران و جهان

ربوکاپی ها از فردا به میدان رقابت پا می گذارند

نوشته شده توسط مهشید غلامی

مرتضی موسی‌خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران عصر امروز در نشست خبری دوازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران اظهار داشت: دوازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ با حضور ۳۶۸ تیم از فردا آغاز به کار خواهد کرد و تیم‌های دانش‌آموزی در ۴ لیگ و تیم‌های دانشجویی در ۱۰ لیگ با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
وی افزود: در این دوره از مسابقات که از ۱۵ تا ۱۸ فروردین‌ماه برگزار می‌شود، در دو سالن لیگ‌های دانشجویی و در سه سالن لیگ‌های دانش‌آموزی برگزار خواهد شد.
رئیس دانشگاه آزاد قزوین با اشاره به اهمیت دانش هوش مصنوعی و ربوکاپ گفت: یکی از مولفه‌های نسل چهارم صنعتی هوش مصنوعی و رباتیک است و مسابقات رباتیک نیز محلی برای دستیابی به آخرین یافته‌های دانش رباتیک است.
موسی‌خانی ادامه داد: در این مسابقات آخرین تحولات هوش مصنوعی با توجه به شعار سال اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید برگزار می‌شود و یکی از اهداف اصلی این مسابقات تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار جایگزین صنعت نفت است.
رئیس کمیته ملی خاطر نشان کرد: علی رغم فشار‌های فراوان در بخش بین‌الملل، تعداد شرکت‌کنندگان افزایش چشم‌گیری در این دوره داشته است به طوری که ۱۵۰ تیم خارجی از کشورهای آمریکا، آلمان، هند ژاپن، چین، سنگاپور، کره جنوبی، هلند پاکستان مکزیک انگلستان، ترکیه، پرو حضور دارند و این کشور‌ها با تیم‌های داخلی طی دو روز به رقابت می‌پردازند.
موسی خانی تعداد لیگ‌های بخش دانش‌آموزی این دوره از مسابقات ربوکاپ را ۴ لیگ ذکر کرد و گفت: در این بخش تیم‌های دانش‌آموزی در لیگ‌های یک به یک، لیگ فوتبال دو به دو، پیشرفته و امداد مقدماتی فضای مشترک با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.همچنین تیم های بخش دانشجویی در ۱۰ لیگ به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت که شامل ربات‌های انسان‌نما، ربات‌های فوتبالیست سایز کوچک، ربات‌های فوتبالیست سایز متوسط، ربات صنعتی، ربات استاندارد پلتفرم، ربات پرنده، ربات زیردریایی، ربات خانگی، ربات‌های مین‌یاب و ربات‌های امدادگر واقعی می‌شود.
موسی‌خانی در خصوص اهمیت برگزاری مسابقات ربوکاپ در کشور افزود: با برگزاری این مسابقات ما می‌توانیم سهمیه برای حضور تیم‌ها در رقابت‌های جهانی کسب کنیم.
رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران را میزبان مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد و گفت: در سال جاری این رقابت‌ها در کشور تایلند برگزار می‌شود و در سال ۲۰۱۸ نیز ایران میزبان این مسابقات خواهد بود.
موسی‌خانی ادامه داد: در حوزه مهندسی پزشکی، هشت هوش مصنوعی دانش‌آموزان کشورمان از استعداد و توانایی بالایی برخوردارند به طوری که بسیاری از مدیران سایت‌های مارکتینگ فارغ‌التحصیلان ربوکوپ کشورمان هستند.
وی ادامه داد: ۴۶ شرکت در دانشگاه قزوین در حوزه رباتیک شکل گرفته است که در کنار استارت آپهای دانشگاهی در زمینه هوش مصنوعی و تولید نرم‌افزار فعالیت‌های خوبی انجام می‌دهند.
موسی‌خانی عنوان کرد: اگر شهرک مکاترونیک و آی سی تی سی در کشور تاسیس شود این قابلیت را دارد تا با تولید سخت افزار و نرم افزار جایگزین خوبی برای صادرات نفت در کشور شود و در همین راستا سه جوان ایرانی پروژه‌های مختلفی از کشورهای دنیا در دست گرفته و در داخل ایران سفارشات لازم را تولید می‌کنند یا به دست سفارش دهندگان در سرتاسر دنیا می‌رسانند.
موسی‌خانی با تاکید بر اینکه ایران بعد از کشور ژاپن بزرگترین کشور با بیشترین علاقه‌مندی به علم رباتیک توصیف کرد و گفت: بر این اساس با بررسی‌های انجام شده زمین‌های اطراف فرودگاه پیام می‌تواند به عنوان مرکزی برای دانش علم رباتیک مورد استفاده قرار گیرد.
وی در این باره توضیح داد: زمین‌های اطراف فرودگاه پیام به دلیل نزدیکی به دانشگاه‌های بزرگ و دسترسی آسان به جاده‌های اصلی و واحدهای صنعتی می‌تواند برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مورد بهره‌برداری قرار گیرد چرا که مزایای آن در زمینه کسب ثروت چندین برابر تاسیس پالایشگاه‌ها خواهد بود.

درباره نویسنده

مهشید غلامی

دیدگاه شما چیست