برگزیده پزشکی و سلامت

چرا قلب مردمان قبیله تیسمانی سالم است؟

After eating Coatis and Armadillo, the kids walk around the house. At the NAte Family house. The Tsimane settlement of Anachere, in the Amazon rainforest, Bolivia.
نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بر پایه پژوهش‌های تازه، مردمان یک قبیله بومی اهل بولیوی که در جنگل‌های بارانی آمازون زندگی می‌کنند، سالم‌ترین سرخرگ‌ها و کمترین میزان پیری عروقی در مقایسه با مردمان دیگر نقاط جهان را دارند. این پژوهش نشان می دهد که مردمان تیسمانی Tsimane قبیله دامدار و باغدار ساکن منطقه آمازون در بولیوی کمترین میزان بیماری‌های قلبی-عروقی را دارند و میزان مشکلات انقباض شرایین در آن‌ها یک پنجم مردم آمریکاست. پژوهشگران در جریان این مطالعه در حال بررسی عادات مردمان تیسمانی هستند که سبک زندگی آن‌ها بر پایه تحرک بدنی  و به‌ویژه شکار، دامداری و ماهیگیری است تا از این طریق به سرنخ‌هایی جهت بهبود وضعیت سلامت قلب در مردمان مناطق دیگر برسند.  پژوهشگران از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ از ۸۵ روستای تیسمانی بازدید کردند. بیش از ۷۰۰ تن از افراد بالای ۴۰ سال سن از قبیله تیسمانی در این پژوهش مورد بررسی یقرار گرفته اند. از هر ده تن، ۹ تن بدون خطر بسته شدن شرایین و بیماری‌های قلبی بودتشخیص داده شدند. تقریبا در دو سوم مردمان بالای ۷۵ سال این گروه خطر بیماری قلبی اصلاً وجود نداشت و تنها در ۸ درصد آن‌ها میزان خطر این بیماری متوسط یا بالا بود. میزان چرب‌های اشباع‌شده، کربوهیدرات‌های پر فیبر و غیرفراوری در برنامه غذایی، به‌موازات کار و تحرک بدنی بسیار و همچنین مصرف ماهی، عدم مصرف دخانیات و فعال بودن در طول روز مانع بسته شُدن شرایین در آن‌ها می‌شود. برنامه غذایی مردم تیسمانی بیشتر از مواد فیبردار مانند برنج، بارهنگ، ریشه کاساو، ذرت، آجیل و میوه، پروتئین‌های بیشتر جانوری و نیز چربی تشکیل می‌شود و مواد دربرگیرنده کربوهیدرات ۷۲ درصد و پروتئین ۱۴ درصد حجم غذای آن‌ها را تشکیل می‌دهد. همچنین  بر اساس این مطالعه چربی‌های جانوری تنها ۱۴ درصد غذای آن‌ها را شامل می‌شود که برابر ۳۸ گرم چربی در روز از جمله ۱۱ گرم چربی اشباع‌شده است. دانشمندان بر این باورند که افراد این قبلیه تنها بخش کوچکی از زمان روز را بدون تحرک هستند، برخلاف افراد در جوامع صنعتی که مردم در بیشتر ساعات روز و حتی در زمان کار تحرک جسمانی ندارند.
در مقابل بررسی ۷ هزار تن از مردم آمریکا نتابج کاملا  متفاوتی را نشان می دهد. پژوهش ها حاکی از آن است که تنها در ۱۴ درصد از مردم آمریکا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود ندارد و میزان خطر این بیماری در نیمی از افراد از بینمتوسط تا زیاد  ارزیابی می شود. این رقم چیز حدود پنج برابر میزان گسترش این بیماری در مردمان تیسمانی است. بر پایه این بررسی، دلیل عدم وجود تپش قلب، فشارخون، کلسترول و قند خون در مردم تیسمانی سبک زندگی آن‌هاست. گرچه سبک زندگی مردم تیسمانی با جامعه امروزین بسیار متفاوت است، ولی برخی عناصر آن قابل الگوبرداری است و این  الگوبرداری می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های قلبی در سراسر جهان کمک کند. بسته شُدن شرایین می‌تواند مشکلات بی‌شماری از جمله سکته قلبی به بار بیاورد. این بیماری در آغاز هیچ نشانه‌ای ندارد ولی با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. علت بنیادی بروز بیماری‌های قلبی پیری، مصرف دخانیات، کلسترول بالا، فشارخون بالا، نداشتن تکاپوی بدنی، چاقی و دیابت است. مردان تیسمانی به‌طور میانگین در روز ۶ تا ۷ ساعت فعالیت بدنی دارند و میزان فعالیت زنان میان ۴ تا ۶ ساعت در روز است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست