پزشکی و سلامت

داروی آلزایمر یا درمان پوسیدگی دندان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

پر کردن دندان را به تاریخ بسپارید!
شاید این جمله به این زودی ها جامه عمل نپوشد اما دانشمندان می گویند گام های اول برای واقعی کردنش را برداشته اند؛ دانشمندان کشف کرده‌اند دارویی که برای بیماران مبتلا به آلزایمر استفاده می‌شده حالا می‌تواند موجب رشد مجدد دندان و ترمیم حفره‌های دندان شود.
محققان کینگز کالج لندن دریافته‌اند داروی Tideglusib سلول‌های ریشه را در که مغز دندان قرار دارند تحریک می‌کند و آن‌ها عاج تازه‌ای ایجاد می‌کند که ماده معدنی در زیر مینای دندان است.  دندان قابلیت رشد مجدد را دارد اگر حفره درون دندان در اثر یک آسیب یا عفونت ایجاد شده باشد اما به‌صورت طبیعی تنها لایه بسیار نازکی ایجاد می‌کند که برای پر کردن حفره‌های ایجاد شده در اثر پوسیدگی دندان کافی نیست. اما تیدگلوسیب تولید آنزیم GSK-3 که مانع تداوم ایجاد عاج دندان می‌شود متوقف می‌کند.
دانشمندان ثابت کردند امکان بلعیدن یک اسفنج کوچک قابل تجزیه با دارو و قرار دادن آن درون حفره دندان وجود دارد که این کار باعث رشد عاج دندان و ترمیم آسیب ظرف چند هفته می‌شود. اسفنج‌های کوچک از کلاژن تولید شده‌اند و در طول زمان آب می‌شود و صرفاً باعث ترمیم دندان می‌شود. در حال حاضر دندانپزشکان از ترکیبات مصنوعی مانند کلسیم و محصولات بر پایه سیلیکون برای درمان پوسیدگی‌های و پر کردن حفره‌های دندان استفاده می‌کنند. اما این ترکیبات در دندان باقی می‌ماند و تجزیه نمی‌شود یعنی بافت معدنی دندان هرگز برنمی گردد.
به هر حال این تکنیک جدید نیاز به پر کردن با ترکیباتی که مستعد ایجاد عفونت هستند و باید چند مرتبه تجدید شوند، رفع می‌کند. اگر ترکیبات پرکننده دندان از بین بروند و عفونت ایجاد شود، دندان‌پزشک باید آن را بردارد و آن را با ترکیب بزرگ‌تری پر کند و پس از چند مرتبه درمان دندان در نهایت باید کشیده شود.
این روند تا کنون بر روی دندان موش‌ها امتحان شده است اما ثابت شده است که کل منطقه آسیب دیده را پر می‌کند.
Tideglusib در آزمایش‌های بالینی بیماران مبتلا به آلزایمر مشکلی نداشته است. از این رو دانشمندان معتقدند درمان باید تأثیر آن بر مشکلات دندان دنبال شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۱ دیدگاه

 • درود بر شما مطلب فوق را در کانال خودم مثل همیشه با ذکر منبع و لینگ قرار دادم ولی ای کاش شما کانال داشتید
  در یک گروهی نوشته بودند داروی آلزایمر توسط دانشمندی ایرانی کشف شد که آن هم استفاده از گل سرخ است
  بی هیچ ذکر منبعی یا نام بردن از آن دانش مند!؟!؟؟!
  متاسفانه در تمام گروه ها و حتا کانال های زیادی مطالب نادرستی وجود دارد و همه بی توجه حتا مهندسان عالی رتبه ای اقدام به فروارد و نشر آن در گروه های مختلف می نمایند و مردم هم آن را باور
  مالیدن روغنی به سر که اصلن آلزایمر را از بین می برد
  پستی که خواهر خودم آن را ارسال کرده بود و من نسبت به نشر آن معترض شدم اما درنهایت چه سود آن قدر زیاداست که آدم نمی تواند با همه مقابل کند.

  سلامت و کام روا باشید
  شادی هایتان پایدار

دیدگاه شما چیست