آخرین اخبار

استان ها دارای موزه علم و فناوری می شوند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سیف الله جلیلی افزود: درحال حاضر در کشور یک موزه ملی علوم و فناوری وجود دارد؛ از این رو درنظرداریم در همه استان ها حداقل یک موزه علم و فناوری راه اندازی شود.
وی با اشاره به اینکه تحقق این امر نیاز به بودجه زیادی دارد، گفت: موزه ملی علوم و فناوری بر اساس درخواست استان ها، به راه اندازی موزه علوم و فناوری در استان های درخواست کننده کمک می کند و تاکنون این موزه در استان های اردبیل و اصفهان راه اندازی شده است.
جلیلی اظهار کرد: راه اندازی چندین موزه علوم و فناوری کوچک نیز در استان های مختلف در دست اقدام است، اما قطعا این موزه ها، موزه های علوم و فناوری به شکلی که انتظار داریم، نیستند و قاعدتا این امر نیازمند حمایت بیشتر دولت است.
وی افزود: اعتقاد ما بر این است که در هر استان، موزه های علوم و فناوری در سطح موزه ملی وجود داشته باشد و پس از آن این موزه ها در سطح شهرها گسترش پیدا کنند، چرا که موزه های علوم و فناوری در کنار آموزش های رسمی کشور، مهمترین مرکزی است که یک شهر به آن نیاز دارد.
جلیلی با اشاره به تصویب ملی شدن موزه علوم و فناوری در سال جاری ادامه داد: با توجه به مصوبه اساسنامه و چهارچوب های سازمانی موزه، مجوزهای قانونی ارتقا یافته است.
وی افزود: با ملی شدن موزه علوم و فناوری، حمایت حاکمیت به لحاظ بودجه ای و جنبه های مختلف بیشتر خواهد شد؛ زیرا شرح وظایف موزه متعلق به همه ملت است، بر همین اساس وظیفه موزه ملی نیز خطیرتر شده و فعالیت های خود را به سراسر کشور ارتقا خواهد داد.
موزه علوم و فناوری ایران یکی از موزه‌های شهر تهران است که زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند، ماموریت اصلی این موسسه پژوهشی، بازسازی و معرفی دستاوردهای علمی ایران در دوران پیش و پس از اسلام و نیز نمایش اصول و تئوری‌های دانش و فناوری‌های روز دنیا است.
درحال حاضر در این موزه سه گالری فناوری‌های بومی، مرکز علم و گالری از مورس تا موبایل فعال است.
منبع: ایرنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست