اخبار ایران و جهان

«همایش خواجوی کرمانی» و آشنایی با ادبیات فارسی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مراسم رونمایی از فراخوان همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی و اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری این همایش، بعد از ظهر ۱۸ دی ماه ۱۳۹۵ با حضور حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام محمود دعایی مدیر روزنامه اطلاعات، سید طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر اعضای شورای سیاست‌گذاری و شورای علمی این همایش در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
در ابتدای این جلسه سید طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ،گزارشی از روند تشکیل شوراهای مختلف آن ارائه کرد و گفت:‌ به دلیل اینکه استادان بزرگی درباره این شاعر پرآوازه تحقیقاتی داشته‌اند و هم استادان خارج از کشور، در شورای علمی از همه آنها استفاده کرده‌ایم و بعد از مطالعات گسترده‌، ابعاد مختلفی را که در این همایش باید به آنها پرداخته شود مشخص کردیم.ابعادی از زندگی خواجوی کرمانی که تا الان ناشناخته بوده است، برای ما مهم بود و پایان‌نامه‌های دانشجویی که می‌توانست در این زمینه موثر باشد.متاسفانه با بررسی‌هایی که در سامانه ایران داک انجام دادیم، از هزار و ۵۷۳ رکورد مربوط به حافظ، هزار و ۲۵۰ مورد پایان‌نامه بودند و از هزار و ۴۲۹ رکورد مربوط به سعدی هزار و ۲۱۶ مورد پایان‌نامه‌های دانشجویی بودند؛ اما درباره خواجوی کرمانی فقط ۸۸ رکورد وجود دارد که ۷۶ مورد آنها پایان‌نامه است.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان را تشویق می‌کند آثار بیشتری در این زمینه تولید کنند. همچنین آثاری که درباره این شخصیت وجود دارد نیاز به بررسی و بازنگری علمی دارد که این هم در دست بررسی است. در زمینه هنر از استاد سراج دعوت کرده‌ایم تا مجموعه‌ای را برای این همایش آماده کند.توصیه دکتر میرزاده این بوده است که از شخصیت‌های داخلی و خارجی در شورای علمی استفاده کنیم. ما همچنین با شهر کتاب مذاکراتی کرده‌ایم تا سلسله گفتارهایی را درباره خواجوی کرمانی تا سال بعد آماده کند.
حمید میرزاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز باحضور در این مراسم با بیان اینکه وظیفه دانشگاه فارغ از توسعه علمی و پژوهشی، توسعه فرهنگی نیز است، گفت: علی‌رغم جوان بودن دانشگاه آزاد در مقایسه با دانشگاه‌های سنتی کشور، اما این دانشگاه از تراز بالای ملی و بین‌المللی برخوردار بوده و آثار مثبتی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران داشته است.
رییس دانشگاه آزاد گفت: اقدامات هوشمندانه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و بنیانگذاران اصلی این دانشگاه، در بسیاری از پارامترها و شاخص‌ها برای توسعه فرهنگی توانسته‌ایم نقش برجسته‌ای داشته باشیم، دانشگاه آزاد اسلامی بالغ بر ۵٫۷ میلیون فارغ‌التحصیل دارد که نیمی از فارغ‌التحصیلان کشور را شامل می‌شود از این رو می‌توان گفت سیر تحول بزرگی توسط دانشگاه آزاد رقم خورده است.همچنین در حوزه علمی به توفیقات خوبی همچون دستیابی به رتبه ۱۶۱ جهان در تولید علم دست یافته‌ایم. از سویی دیگر ۲۰ درصد تولید علمی ایران برعهده دانشگاه آزاد بوده است.
وی با بیان اینکه ۵۳ درصد تولید علمی دانشگاه آزاد مربوط به سه سال اخیر میشود، ادامه داد: سهم دانشگاه آزاد در تولید علمی ایران باعث شده رتبه ایران در تولید علم جهانی در سال ۲۰۱۵ به ۱۶ ارتقا یابد.دانشگاها آزاد تاکنون بیش از هزار واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان نوع یک و دو راه‌اندازی کرده است که این شرکت‌ها از طریق تجاری‌سازی نتایج تحقیقات توانسته‌اند نزدیک به ۸۰۰ محصول در آزاد اکسپو عرضه کنند.فعالیت‌های دانشگاه در این حوزه ها منجر به کاهش وابستگی درآمد دانشگاه به شهریه‌های دانشجویی شده است به گونه‌ای که در حال حاضر وابستگی ۸۴ درصدی به شهریه‌ها داریم و طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار شده این وابستگی به ۶۰ درصد تقلیل یابد.
در ادامه این جلسه علیرضا رزم‌حسینی، استاندار کرمان و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش خواجوی کرمانی گفت: ‌دانشگاه آزاد اسلامی غیر از فعالیت و توسعه فرهنگی نسبت به اقتصاد مقاومتی هم سریع‌تر از دانشگاه‌های دیگر پیشگام بوده است که این مدیون هیات امنای این دانشگاه است و باید از آنها تشکر کرد.امیدواریم این همایش هر چه با شکوه‌تر برگزار شود و من فکر می‌کنم می‌توانیم در ایام این کنگره آثار میراث فرهنگی را که در حال بازسازی است، افتتاح کنیم و شاید بتوانیم مرکز در حال ساختی را به اسم خواجوی کرمانی نامگذاری کنیم.
صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: ‌بر این عقیده هستم که کرمان دارای تمدن خاصی است که ظرفیت‌های آن از اصفهان و شیراز کمتر نیست؛ از این منظر اگر کرمان در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی باز شناخته شود قطعا یکی از مقاصد توریسم جهانی، کرمان خواهد بود.
او با اشاره به ظرفیت‌های شهر جیرفت در تاریخ ایران گفت:‌ بازشناسی این شهر بسیار ضروری است و از نمونه‌هایی مثل خواجوی کرمانی و جیرفت در کرمان زیاد است. شخصیت‌هایی که منشأ تحول در این شهر بوده‌اند، کم نیستند خواجوی کرمانی در ردیف بعدی حافظ و بزرگانی است که در سطح ملی و جهانی به آنها افتخار می‌کنیم. حافظ هم تحت تاثیر سلوک و اخلاقیات خواجوی کرمانی بوده است و این کار بزرگی است که نصیب دانشگاه آزاد اسلامی شده است.
لازم به ذکراست، همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی ۱۷ دی ۱۳۹۶ در کرمان برگزار می‌شود. حمید میرزاده رئیس شورای سیاست‌گذاری، سید طه هاشمی دبیر عالی و جانشین رئیس شورای سیاست‌گذاری، بابک آل طه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان دبیر اجرایی، اصغر دادبه رئیس شورای علمی و وحید قنبری دبیر علمی این همایش هستند.
تاثیر قرآن و حدیث بر آثار خواجوی کرمانی، عرفان و اسطوره در آثار خواجوی کرمانی، زیبایی شناسی آثار خواجوی کرمانی، سیاست و اخلاق و طنز در آثار این شخصیت روایت‌شناسی در آثار او و همچنین موضوعاتی از قبیل خواجوی کرمانی و روزگار مغول، خانقاه، مریدگرایی و قیام‌های عصر او تعدادی از محورهای این همایش هستند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست