اخبار ایران و جهان

١۶ دی ماه، شروع جشنواره ایران ساخت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نشست خبری نخستین جشنواره ایران ساخت باحضور پرویز کرمی، دبیر کل جشنواره ایران‌ساخت و دبیرهای این جشنواره ملی در ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ و اقتصاد دانش بنیان گفت: تجاری‌سازی و توسعه فناوری در علوم مختلف و گفتمان‌سازی و اقتصاد دانش‌بنیان از ماموریت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است و بر این اساس تاکنون ۲۹۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده و حدود ۸ هزار شرکت در مرحله تایید صلاحیت قرار دارند.
وی به برنامه‌های راهبردی کشور برای توسعه علم و فناوری اشاره کردوگفت: در نقشه جامع علمی کشور دو راهبرد تبدیل علم به گفتمان و ترویج فرهنگ کسب و کار دانش‌بنیان و کارآفرینی پیش‌بینی شده است، بر این اساس این معاونت اقدام به برگزاری اولین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران‌ساخت کرده است.هدف از برگزاری این جشنواره جریان‌سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری‌سازی و حمایت از خدمات و تولیدات دانش‌بنیان ساخت داخل است علاوه بر آن در این جشنواره اهدافی چون ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی باکیفیت، کمک به برندسازی، کالای مرغوب و معرفی کسب‌وکارهای نو دنبال می‌شود.
کرمی ادامه داد: این جشنواره در پنج بخش برگزار می‌شود، در این جشنواره آثار متقاضیان در بخش‌های ایده‌بازار، هنرهای تجسمی، فرهنگ‌سازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان، رسانه‌های دیجیتال و رسانه‌های دیداری و شنیداری دریافت شد.در بخش رسانه‌های دیجیتال ۵۲۳ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد ۱۳۴ اثر برای ارسال هیات داوران انتخاب شد. در بخش رسانه‌های دیداری نیز از ۷۹۶ اثر ۳۲۹ اثر، در بخش هنرهای تجسمی از ۱۱۱۵ اثر ۴۲۵ اثر و در بخش ادبیات از ۸۲۳ اثر ۸۰۷ اثر برای راهیابی مرحله دوم انتخاب شدند.
وی ادامه داد: در بخش ایده‌بازار نیز ۴۵۰ اثر که حاوی ایده‌های خلاقانه در زمینه معرفی، تبلیغ و ترویج کالاهای ساخت کالا بود، انتخاب شد. تقویت فرهنگ، علم و اقتصاد دانش‌بنیان، ارائه پیام و محتوای قابل قبول در راستای اهداف جشنواره، معرفی توانمندی‌ها و دستاوردهای علمی و رعایت استانداردهای حرفه‌ای از جمله معیارهای ارزیابی آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره است
کرمی به بیان جوایز اهدا شده به نفرات اول تا سوم این جشنواره پرداخت و گفت: به نفر اول علاوه بر دریافت دیپلم افتخار، حواله خرید کالای ایرانی مرغوب به ارزش ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان اعطا می‌شود. به نفر دوم لوح سپاس و حواله خرید به ارزش ۵ تا ۱۰ میلیون تومان و به نفر سوم لوح سپاس و حواله خرید به ارزش ۳ تا ۵ میلیون تومان اهدا می‌شود.
در ادامه پارسایی دبیر اجرایی ایران ساخت گفت: نمایش آثار از ۱۶ دی ماه در خانه هنرمندان به نمایش درمی‌آید و مراسم اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری ایران ساخت در ۱۸ دی ماه انجام می‌شود.سازمان فرهنگی هنری شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کانون هنرمندان رسانه فرهنگی هنری اوج و حوزه هنرهای اسلامی از جمله سازمان های هستند که معاونت علمی را در برگزاری جشنواره فرهنگی هنری ایران ساخت حمایت می‌کنند.
بابایی دبیر بخش هنرهای تجسمی نیز در پایان گفت: در حاشیه جشنواره فرهنگی هنری ایران ساخت یک ورک شاپ تصویری طراحی شده است که در خانه هنرمندان به نمایش گذاشته می‌شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست