اخبار ایران و جهان

رونمایی از سامانه «نما»

دکتر احمدی
نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

وحید احمدی در حاشیه یکصد و چهل و نهمین جلسه کمیسیون دایمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) گفت: در این جلسه ۳ موضوع رونمایی از سامانه نما، تصویب سیاست‌ها و اولویت‌های علم و فناوری و دستور العمل نظارت بر طرح‌های کلان ملی در دستور کار این کمیسیون قرار داشت.یکی از وظایف شورای عتف تعیین اولویت‌ها و راهبردهای علم و فناوری کشور است و از سوی دیگر اعتبارات دستگاه‌ها در بخش پژوهش باید بر اساس اولویت‌هایی باشد که به تصویب شورای عتف رسیده باشد. در خصوص تعیین تکلیف این اولویت‌ها برای سال‌های آتی نیز مذاکرات زیادی در کمیسیون‌های شورای عتف، شورای هماهنگی و کمیسیون دایمی شده بود و خوشبختانه اعضای شورای عتف نظرات خود را ارائه کردند.
وی ادامه داد: در این مذاکرات مقرر شد تا اولویت‌ها در دو بخش اولویت‌های ملی و اولویت‌های بخشی تقسیم بندی شوند، اولویت‌های ملی هر ساله در قالب نیازهای کشور اعلام خواهد شد که چه تعداد پروژه‌های ملی تعریف شود و در این زمینه با توافق اعضای کمیسیون دایمی، این اولویت‌ها در قالب برنامه ششم توسعه تعیین شود. بر این اساس اولویت‌هایی که در برنامه ششم توسعه تصویب می‌شود معیار اولویت‌های ملی و مورد تایید شورا و کمیسیون دایمی عتف خواهد بود.
احمدی درادامه گفت: تعیین اولویت‌های بخشی بر اساس نیازهای اعلام شده از سوی کمیسیون‌های یازده گانه کمیسیون دایمی شورای عتف انجام می شود بر این اساس در این جلسه مقرر شد تا این کمیسیون‌ها نیازهای هر حوزه علم و فناوری را رده بندی کنند تا این اولویت‌ها در جلسه آتی کمیسیون به نهایی شود.همچنین به دلیل اختصاص اعتبارات اولویت‌های هر حوزه تعداد محدودی خواهد بود.
احمدی در ادامه گفت: پس از تصویب طرح‌های کلان ملی، تنظیم آیین نامه مدیریتی آن باید تنظیم می‎شد. در این جلسه در خصوص معیارهای نظارت مدیریتی این طرح‎ها بحث و تبادل نظر و در نهایت فرمولی در این زمینه عرضه شد تا بر اساس این فرمول مشخص شود که هر طرحی با چه معیاری و ناظران با چه اختیاراتی باید بر طرح‌ها نظارت داشته باشند.
در این جلسه، سامانه جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان نیز با نام «نما» رونمایی شد .این سامانه با هدف شناسایی، توصیف و گزارش درست روزآمد جایگاه کشور در شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری به بهره‌برداری رسید. سامانه نما با مشارکت دبیرخانه شورای عتف و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) بارگذاری شده است. این سامانه بستری را برای توصیف و شناسایی شاخص‌های علم و فناوری در یک مجموعه به صورت واحد برای محققان و مراکز تحقیقاتی فراهم می‌کند.
این سامانه امکان مقایسه شاخص‌های علم و فناوری جهان را فراهم کرده و تاکنون ۷۴ شاخص در این سامانه به ثبت رسیده است. مسؤولان این سامانه در نظر دارند تا در سال آینده میلادی (۲۰۱۷) این سامانه را به ۹۰ شاخص برسانند.شاخص‌های ثبت‌شده در این سامانه مربوط به سال ۲۰۰۰ تاکنون است.
احمدی با اشاره به رونمایی از سامانه نما گفت: این سامانه ناظر به نیازهای حوزه‌های علم و فناوری است به گونه‌ای که از طریق این سامانه وضعیت و جایگاه موسسات علمی و پژوهشی و دانشگاه‌های کشور بر اساس شاخص‌های بومی و بین المللی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.همچنین، در حال حاضر پایگاه‌های بین‌المللی مانند تایمز، QS، لایدن و شانگهای بر اساس شاخص‌های تعیین شده‌ای اقدام به رده بندی دانشگاه‌ها و موسسات علمی می‌کنند، برهمین اساس مانیز باتوافق و تایید کمیسیون دایمی، تعدادی از شاخص‌های بومی را استخراج و در این سامانه قرار دادیم تا بر اساس این معیارها ارزیابی علم و فناوری کشور را شروع کنیم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست