اخبار ایران و جهان

تجلیل ازپژوهشگران برتر «شریف»

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مراسم تجلیل از پژوهشگران و رونمایی ازماشین شش محور CNC باحضور وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم و محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف در سالن کهربای این دانشگاه برگزار شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم در این مراسم باتاکید به افزایش فن بازارها در جهان ، گفت: در دنیای امروزشاهد مفاهیم جدیدی مثل فن بازار در دانشگاه، تجاری‌سازی علم، اکوسیستم‌های مرتبط با علم و فناوری، اقتصاد دانش بنیان و غیره هستیم که متناسب با آنها عناوین جدیدی هم مانند نظام، زیرساخت، فرهنگ و سرمایه‌گذاری شکل گرفته است. هیچکس روزی را تصور نمی‌کرد که تأسیس و حضور در شرکت دانش بنیان جزو موظفی اساتید محسوب شود اما اخیرا با ابلاغ آیین‌نامه تشکیل شرکت‌های دانش بنیان این امر امکان‌پذیر شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: باید این فرهنگ را بررسی کرده و نهادینه کنیم که دانشگاه‌های ما تا حد امکان در اقتصاد، زندگی و روابط مردمی و ساختارهای مدیریتی مملکت نقش‌آفرین باشند چرا که در دنیا هم این روال مد نظر است.با حرکت به سمت دانشگا‌ه‌‌های کارآفرین در واقع دانشگاه‌های ما از آموزش و پژوهش عبور کرده و مرحله تکامل را طی می‌کنند که البته این مرحله تکاملی سریع و جهشی نمی‌تواند باشد. اگر در دنیا شاهد دانشگاه‌هایی هستیم که فعالیت‌های خود را به اقتصاد قابل قبول تبدیل می‌کنند به این دلیل است که آنها نگرش کارآفرینی دارند. از آنجا که یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی ارائه و اجرای مدل دانشگاه کارآفرین برای کشور از سوی وزارت علوم است، طبیعتا با برنامه‌ریزی‌های عنوان شده باید بتوانیم در راستای حمایت و تقویت دانشگاه ها برای تبدیل شدن به یک الگوی قابل قبول تلاش کنیم.
وی ادامه داد: یکی از کارهای اساسی مورد تأکید بحث بین‌المللی کردن نظام دانشگاهی و نظام علمی به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما است. در حقیقت نظام علمی و فناوری کشور جز در قالب رقابت علمی- بین‌المللی و روابط بین‌المللی گسترده مرجعیت نخواهد داشت.حضور در مجامع بین‌المللی، راه‌اندازی پروژه‌های مشترک و تعاملات دانشگاه‌ای داخلی با دانشگاه‌های بزرگ دنیا از جمله اقداماتی است که در راستای بین‌المللی کردن نظام‌ها مد نظر قرار گرفته است.
احمدی توضیح داد: با محدود کردن بحث بورس اعتبارات آن را به قسمت فرصت‌های مطالعاتی دوره دکتری اختصاص دادیم در سال ۲۰۱۰ درصد مقالات مشترک بین‌المللی حدود ۱۷ درصد از کل مقالات بود در حالی که در سال ۲۰۱۵ این درصد به رقم ۲۳ رسید. هر چند که اعداد نشان از رشد می‌دهند اما این درصدها کافی نیستند و دانشگاه باید فعالیت‌های بیشتری را در راستای ترغیب به این امر انجام دهد.
معاون پژوهشى وزارت علوم گفت: در سال ۲۰۱۵ از لحاظ کمیت مقالات رتبه سوم دنیا را داشتیم و در واقع علی‌رغم اینکه اغلب کشورها با رشد منفی مواجه بودند اما رشد کمیت مقالات ما در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ حدود ۱۲ درصد بوده است.همچنین، در بخش مقالات پراستناد رتبه اول دنیا را داریم البته این آمار و درصدها در بحث پژوهش و فناوری کافی نیست و باید سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام شود.
در ادامه این مراسم از ١٢ پژوهشگر برتر دانشگاه صنعتی شریف تقدیر شد.
همچنین، مسعود تجریشی و مجید دهبیدی پور به پاس خدمات ارزنده و ماندگار از توسعه پژوهش و فناوری دردانشگاه، در بخش برگزیدگان حوزه فناوری و ارتباط با صنعت، علی منصور پزشک به عنوان پژوهشگر برگزیده، علی ملکی به عنوان پژوهشگر جوان برگزیده و فرزاد تهامی به عنوان پژوهشگر برگزیده در حوزه توسعه فناوری شناخته شدند.
مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته، دفتر خدمات فناوری توسعه محصول صنعتی شریف و دفتر خدمات فناوری توسعه سامان های نوین انرژی (توسان) شریف به لحاظ انجام حجم فعالیت های صنعتی تقدیر شد.
در ادامه طرح های برگزیده معرفی شدند که طرح پوشش های آبگریز نانو به عنوان طرح برگزیده برنامه تجاری سازی دانشجویی ترب، موتور جستجوی هوشمند خرید به عنوان استارتاپ برگزیده شریف و نیز شرکت مدیریت و مهندسی ایده انرژی نارین به عنوان واحد فناور برگزیده مرکز رشد در بخش برگزیدگان مرکز رشد فناوری های پیشرفته تقدیر شدند. در بخش ویژه ای از یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان دانشگاه نیز تقدیر به عمل آمد.
حسام الدین ارفعی از دانشکده فیزیک، محمود فتوحی فیروز آباد از دانشگاه مهندسی برق و محسن اصغری از دانشکده مهندسی مکانیک درلیست دانشمندان و نخبگان یک درصد برتر بودند که از آنها تجلیل شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست