آخرین اخبار

برگزاری اولین اجلاس کمیته های کرسی های علمی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی و حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره طی نشستی به تشریح اهداف و عملکرد برگزاری اولین اجلاس ملی کمیته‌های کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره دانشگاه‌ها و مراکز علمی سراسر کشور پرداختند.
سلیمی در این نشست که در ساختمان مرکزی دانشگاه علامه برگزار شد گفت: می توان گفت که بنده به عنوان رئیس تنها دانشگاه دولتی علوم انسانی تخصصی کشور هستم و باید این ابهام را روشن کنم که نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه‌ها یک الزام با صورت ظاهری، ادواری و بوروکراتیک نیست بلکه راهی برای تجدید حیات دانشگاه‌ها به منظور تداوم بنیادی رشته‌های علوم انسانی است. نگاه ما به نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه‌ها اینگونه نیست که چند کرسی در این زمینه برگزار کنیم و ادعا داشته باشیم که فعالیت فکری انجام داده‌ایم، در واقع ما نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها را یک ضرورت حیاتی می‌دانیم که بدون آن امکان تداوم علوم انسانی و جریان اندیشه‌ورزی در جامعه وجود نخواهد داشت.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: دانشگاه‌ها به عنوان نهاد تولید فکر باید بتوانند راه‌حل‌هایی را ارائه کنند که در نهایت به حل مشکلات جامعه بینجامد. بنابر این کسانی که در این نهاد تربیت می‌شوند باید هنر اندیشیدن و حل مشکلات جامعه را داشته باشند و این امکان با تکرار و تقلید سخنان دیگران امکان‌پذیر نیست. همچنین علوم انسانی نیز بدون نقد و نوآوری و ارائه نظریات جدید معنا ندارد.متاسفانه بسیاری از حوزه‌های دانشگاهی در کشور ما علوم انسانی را ترجمه ناقص و تکرار سخنان تاریخ تفکری کشورهای مختلف دنیا می‌دانند. اگرچه دانستن و تحلیل لازم است ولی کار دانشگاه فقط این نیست که بتواند نظریه‌های کشورهای دیگر را بیان کند. بنابراین این نظریات باید وسیله‌ای برای اندیشیدن، نوآوری و بیان نظریات جدید باشد.
وی توضیح داد: اگر نتوانیم گام جدی در تولید نظریه برداریم علوم انسانی در جامعه ما تبدیل به جریان وسیع و بی‌فایده خواهد شد و دانشگاه‌ها نیز به حوزه‌های تولید مدرک تبدیل می‌شوند. بنابراین ما به نظریه‌پردازی، نقد و نوآوری به عنوان بستر و راهی برای ارتقاء نگاه نمی‌کنیم بلکه نظریه مبنای بازتولید دانشگاه در حوزه علوم انسانی است.اهمیت علوم انسانی به گونه‌ای است که حتی برای رشته‌های دیگر در حوزه‌های فنی و پزشکی نیز تعیین‌کننده به شمار می‌رود. در واقع نظریه‌پردازی تنها احیای علوم انسانی مربوط نمی‌شود بلکه به احیای کل حیات دانشگاهی در جامعه کمک می‌کند.
سلیمی تاکید کرد: طی سه سال گذشته حدود ۱۸۰ کرسی ترویجی و پنج کرسی مصوب در زمینه نظریه‌پردازی شروع کردیم که این نشان از تلاش دانشگاه در زمینه نظریه‌پردازی است که البته این تلاش‌ها کافی نیست بلکه گام اولیه در حوزه نظریه‌پردازی و نقد به شمار می‌رود که باید به جریان بزرگی در عرصه اندیشه‌ورزی منجر شود.به طور کلی دانشگاه به صورت ویژه از اساتیدی که نظریه‌پرداز هستند حمایت به عمل می‌آورد که ارتقاء و ترفیع اساتید در حوزه علوم انسانی، تبدیل نظریه‌های مصوب اساتید به کتاب و انتخاب آن استاد و انتخاب او به عنوان استاد نمونه، حمایت کامل مالی از اساتیدی که مایل باشند نظریه‌های خود را در عرصه‌های جهانی ارائه بدهند و معرفی استاد صاحب نظریه به عنوان استاد مولف در جامعه از جمله این حمایت‌هاست.
در ادامه، حجت‌الاسلام خسروپناه توضیح داد: هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره تشکیلاتی زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می‌رود که حمایت از نظریه‌ها، نوآوری‌ها و ایده‌های جدید علمی در دانشگاه‌ها را عهده‌دار است، در واقع اگر پژوهشگر یا عضو هیات علمی نظریه جدید علمی و یا نوآوری داشته باشد این هیات زمینه و بستر را برای محقق فراهم می‌کند تا بتواند نظریه خود را در معرض نقد و داوری قرار بدهد. البته، اصطلاح کرسی‌ها در کشور در جاهای متعدد به کار گرفته می‌شود در واقع ما دو نوع کرسی آزاداندیشی و علمی در دانشگاه‌ها داریم که کرسی‌های آزاداندیشی صرفاً زیرنظر معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها فعالیت‌های فرهنگی عهده‌دار هستند و کرسی‌های علمی نیز جنبه پژوهشی دارد و معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها متولی آن است.
وی ادامه داد: کرسی‌های علمی نیز به دو دسته ترویجی و تخصصی تقسیم می‌شوند که کرسی‌های ترویجی فرآیند پیچیده‌ای ندارد در واقع مقاله‌ای که نوشته شده را در حضور جمعی به عرصه نقد و داوری قرار می‌دهد. اما در کرسی‌های تخصصی یک شورایی از داوران و ناقدان وجود دارد که این شورا بعد از دفاعیه صاحب کرسی نظریه آن را مورد داوری قرار می‌دهد و درخصوص نظریه‌ بودن آن تصمیم قطعی می‌گیرد که هیات حمایت از کرسی‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی این فرآیند را طی می‌کنند. تمام فعالیت‌های هیات کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در آیین‌نامه ذکر شده است. در واقع کسانی که کرسی ترویجی و نظریه‌پردازی برگزار کنند از امتیازاتی بهره‌مند هستند و در آیین‌نامه ترفیع نیز ذکر شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: در طول مدتی که هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته با توجه به تعطیلی بیش از دو سال این مجموعه در طول ۱۲ سال فعالیت خود ۲۹ کرسی موفق از بین صدها کرسی برگزار شده را داشته است که در نهایت به تصویب ۱۳ نظریه، ۱۵ نوآوری و یک نقد منجر شده است.جدا از اینکه نظریه‌هایی مصوب اساتید تولیدکننده نظریه وارد مباحث درسی خواهد شد این اساتید به جشنواره فارابی معرفی می شوند و در بنیاد نخبگان کشور نیز مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند ضمن اینکه در آیین‌نامه ارتقا نیز امتیازاتی به این افراد داده می‌شود.البته نمیتوان مبلغ معینی را برای میزان حداقل و حداکثر حمایت مالی تعیین کرد.
لازم به ذکر است که این اجلاس روز دوشنبه ١٣ دی ماه باحضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و روسای دانشگاه ها در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست