اخبار ایران و جهان

رونمایی از صندوق سرمایه گذاری جسورانه

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

عصر روز گذشته (۶ دی ماه ۱۳۹۵) مراسم رونمایی از صندوق سرمایه گذاری جسورانه و گشایش بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس ایران در ساختمان وزارت اقتصاد و امور دارایی برگزار شد.
سورنا ستاری، معاون علمی وفناوری رییس جمهور در این مراسم تاکید کرد: محیط کسب و کار همواره باید برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و نوپا فراهم شود تا آنها بتوانند بدون اینکه استخدام دولت شوند در یک فضای باز ایده های خود را اجرایی و عملی سازند.محیط کسب و کار مشکلات زیادی دارد، همواره این مشکلات ریشه در فرهنگ ما داشته به طوری که از قرن ها پیش برپایه اقتصاد نفتی حرکت کرده ایم زیرا فکر می کردیم که می توانیم با پول نفت، اقتصاد کشور را بچرخانیم.ما از روز اول این دولت تلاش داشته ایم تا جوانان کشور ایده های خود را عملی سازند و در صدد استخدام دولت نباشند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان همواره یکی از محیط هایی به شمار می رود که در فراهم کردن محیط کسب و کار برای شرکت های دانش بنیان موثر و مفید است. شرکت های دانش بنیان بایداز این قانون رد شوند تا در محیط کسب و کار قرار بگیرند.در حال حاضر ۲۸۵۰ شرکت دانش بنیان تایید صلاحیت شده در کشور وجود دارد و هزاران استارتاپ نیز در کشور توسط محققان وجود دارد که باید به این محیط کسب و کار وارد.از این هزاران استارتاپ ۴ استارتاپ در کشور هستند که فروش آنها از ۴ هزار میلیارد تومان گذشته است. این استارتاپ ها در ۳ یا ۴ سال گذشته وجود نداشته اند اما در همین چند ساله توانسته اند چنین رشدی داشته باشند.
وی با اشاره به صندوق های خطرپذیر گفت: در حال حاضر ۱۰ شرکت سرمایه گذاری وجود دارند که می توانند شرکت های نوپا و طرح های دانش بنیان را مورد حمایت قرار دهند تا ایده های آنها به محصول تبدیل شود.این صندوق های خطرپذیر می تواند در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی باشد تا بتوانیم اقتصاد کشور را از اقتصاد نفتی به اقتصاد متکی بر منابع انسانی پیش ببریم.
ستاری در ادامه توضیح داد: در حال حاضر بیش از ۲۰ شتابدهنده در کشور داریم که از این شتابدهنده ها می تواند هزاران استارتاپ بیرون بیاید و همین ها می توانند در راستای استفاده از پتانسیل منابع انسانی برای بهره مندی کشور از توانایی های آنها باشند. البته ما محیط کسب و کار را با تمام تلاطم ها برای شرکت ها حفظ می کنیم.
در ادامه این مراسم مسعود خوانساری ، رییس اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن تهران گفت: تلاش سه و نیم سال دولت بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرده و اکنون تورم تک رقمی شده و موضوع خروج از رکود هم که یکی از عوامل موثر در کشور بود، در نیمه دوم سال و سال آتی خروج از رکود به صورت کامل انجام می شود. تمام اعتبارات و بودجه ها به دولت اختصاص می یابد و علیرغم افزایش خوب درآمدهای نفتی، هیچ گاه بخش خصوصی مورد توجه قرار نگرفت؛ بخش خصوصی را نیز بنگاههای کوچک و متوسط تشکیل می دهند و درصد بالایی از ارزش افزوده را در اختیار دارند بنابراین هر چقدر به این بنگاهها کمک شود، در واقع به اقتصاد نیز یاری رسانده می شود.
وی ادامه داد: یکی از بحران های اقتصادی کشور اشتغال است که سرمایه گذاری در بنگاههای کوچک و متوسط می تواند این مشکل را حل کند این در حالی است که مجوزهای کسب و کار، بسیار پیچیده است و دولت و اتاق باید تلاش کنند هر چه سریعتر مجوزهای زاید را بردارند.
خوانساری درادامه توضیح داد: تامین مالی این بنگاهها نیز مهم است که البته اقتصاد ایران بانک محور است و تسهیلات بزرگ به بنگاههای بزرگ اختصاص می یابد و بنگاههای کوچک در تامین مالی مشکل دارند. عمده اعضای اتاق، بنگاههای کوچک و متوسط هستند که می توانند با فرابورس همکاری خوبی داشته باشند. در اتاق آمادگی کامل برای همکاری با فرابورس داریم.امیدواریم، راه اندازی صندوق های جسورانه باعث رونق اشتغالزایی شود.
علی یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: واحدهای دارای پروانه بهره برداری ٨٨ هزار بنگاه است که بالغ بر ٩۵ درصد آن بنگاههای کوچک و متوسط هستند، به نحوی که در حوزه بنگاههای کوچک ارزش تولیداتی معادل هفده درصد تولید کشور است.
وی افزود: در سال جاری برای حمایت از آن بنگاهها، یک نظرسنجی انجام شد که عمده مشکلات آنها به تامین نقدینگی برمی گردد؛ در حالی که عمده آنها در تامین مالی به بازار پول برمی گشت. اکنون چهار واحد صنعتی کوچک و متوسط در فرابورس پذیرش شده اند.ورود به بازار سرمایه از الزامات تحول در این بنگاهها است که اکنون فرصت فراهم شده و استقبال خوبی در انتظار است.
امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس نیز باحضور دراین مراسم ، گفت: بیش از ٩٠ درصد از شرکتهای ثبت شده در کشور را شرکتهای کوچک و متوسط تشکیل می دهند در حالی که این بنگاهها در  تولید ناخالص داخلی سهم کمتر از ظرفیتهایشان دارند؛ بر این اساس از آنجا که پوشش کامل تقاضاهای مالی تمامی بنگاههای اقتصادی از طریق ساز و کارهای بازار سرمایه از جمله مهمترین اهداف فرابورس است، تلاش شده تا بازاری ویژه در راستای فراهم کردن دسترسی عموم بنگاههای کوچک و متوسط به بازار سرمایه طراحی کرده است.
وی تاکید کرد: در بازار شرکتهای کوچک و متوسط بنگاههای اقتصادی پس از کسب حد نصاب های موردنظر در فرابورس ایران پذیرش می شوند و ضمن برخورداری از تمامی مزایای شرکتهای پذیرش شده در بازار سرمایه از مزیت های ویژه این بازار نیز بهره می برند.
درادامه، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بااشاره به اینکه تمامی شرکتهای بازار سرمایه سمت طراحی بازار هستند گفت: در سوی دیگر کارگزاران و شرکتهای تامین سرمایه قرار دارند و با هم هماهنگ عمل می شود. فرابورس به شرکتهای دانش بنیان خیر مقدم می گوید و معتقد است که دانش هم باید قیمت‌گذاری شود و ارزش آن را پاس بدارد. باید برای شرکتهای دانش بنیان در تامین مالی کمک شود و البته راه اندازی صندوق های جسورانه نیز به شفافیت اقتصاد کمک می کند.
وی در پایان گفت: بازار سرمایه فقط به سایز و اندازه توجه نمی کند بلکه به رشد نیز نگاه می کند وبرابر آنها هم برنامه دارد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست