آخرین اخبار

پایانی برای هفته پژوهش ٩۵

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مراسم اختتامیه هفدهمین نمایشگاه پژوهش فناوری و فن بازار در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.
دراین مراسم، مجید متقی طلب، دبیر فن بازار گفت: تحقق اهداف فن‌بازار مستلزم برقراری ارتباط نزدیک میان مراکز پژوهشی و دستگاه‌های تولیدی و اجرایی است، در این دوره از نمایشگاه ۲۷۱ شرکت‌کننده حضور داشتند که شرکت کنندگان از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بودند. در این دوره از نمایشگاه ۳۴ پارک علم و فناوری، ۳۴ واحد دانشگاه آزاد، ۱۹ پژوهشگاه، ۱۱ شرکت خارجی، ۷۸ دانشگاه دولتی و ۲۹ کارگزار فناوری حضور داشته‌اند.
دبیر فن بازار ملی تاکید کرد: در این دوره از نمایشگاه ۳۵۳۶ فناوری از طریق این سامانه به ثبت رسیده‌اند و در مقابل بیش از ۲ هزار فناوری که در این نمایشگاه عرضه شده است، در این سامانه به ثبت نرسیده است.۱۶۴۴ فناوری دارای رتبه سطح آمادگی فناوری است.
متقی طلب از انعقاد ۳۱ تفاهم‌نامه در مراسم اختتامیه هفته پژوهش خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه‌ها میان پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، پژوهشگاه‌ها با بخش خصوصی به امضا می‌رسد. براساس اعلام ۲۴ دانشگاه و پارک علم و فناوری از دی‌ماه سال ۹۴ تا آذر ۹۵، ۲۱۸ میلیارد تومان معادل ۱۰۰ هزار دلار معامله فناوری صورت گرفته است.علاوه بر امضای ۳۱ تفاهم‌نامه، ۸ تفاهم‌نامه داخلی و خارجی میان مراکز علمی و دستگاه‌های اجرایی و تولیدی در روزهای برگزاری نمایشگاه به امضا رسیده است.
رییس پارک علم وفناوری گیلان ادامه داد: ۲۱ قرارداد در زمینه فروش و تولید محصولات فناوری با مبلغ بالغ بر ۵۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، ۵ قرارداد انتقال فناوری با حجم ۲۸۴۰ میلیارد تومان و ۵ تفاهم‌نامه در زمینه پیمان مشارکت به مبلغ ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به امضا رسیده است.
در ادامه، محمد حسین امید، قائم مقام ستاد خیرین و معاون مالی وزارت علوم گفت: ستاد خیرین، تحت نظر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و براساس فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری اداره می‌شود. این ستاد تاکنون توانسته است ارتباطات خوبی با خیرین پژوهش و فناوری ایجاد کند، در طول سه سال اخیر ۵۰ بنیاد حامی علم و فناوری ایجاد شده است که این بنیادها از دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد حمایت مادی و معنوی به عمل می‌آورند.همچنین، از دو سال گذشته حمایت‌های این خیرین به سمت کارهای پژوهشی و نرم‌افزاری سوق داده شده است، درحالی که در گذشته از سوی این خیرین بیش از ۱۵۰ متر مربع فضا برای وزارت علوم ایجاد شده است و در چند سال اخیر نیز توانسته‌اند زیربناهای زیادی برای دانشگاه‌ها ایجاد کنند.
رئیس ستاد خیرین و حامیان پژوهش ادامه داد: خیرین تاکنون در ساخت و تکمیل آزمایشگاه‌ها اقدامات مناسبی انجام داده‌اند و اخیراً نیز با استقرار در پارک‌های علم و فناوری اقدام به تکمیل و تجهیز آزمایشگاه کرده‌اند. ساخت کتابخانه در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی را از دیگر زمینه‌های فعالیت خیرین پژوهش و فناوری است که علاوه بر آن برخی از خیرین در تعمیر برخی از تجهیزات آزمایشگاهی گران‌قیمت مشارکت‌های خوبی داشته‌اند. بر همین اساس در دو ماه آینده دومین گردهمایی سراسری خیرین را زیر نظر بنیاد حامی در شیراز برگزار می کنیم.
در پایان این مراسم، از چهار خیر حامی علم و فناوری کشور تجلیل شد و به این ترتیب، هفته پژوهش و نمایشگاه پژوهش و فن آوری و فن بازار سال ٩۵ به پایان کار خود رسید.

+ تصویر اصلی مطلب متعلق به خبرگزاری مهر می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست