اخبار ایران و جهان

راه اندازی «شاپنا» در پیام نور

دانشگاه پیام نور
نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مراسم تجلیل از پژوهشگران دانشگاه پیام نور و راه اندازی مرکز آزمایشگاهی «شاپنا» که اختصار شبکه آزمایشگاهی پیام نور ایران می شود، با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه پیام نور، مدیرعامل گروه صنعتی پلیمر بوشهر و جمعی از پژوهشگران دانشگاه پیام نور در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد. در این مراسم همچنین از ۱۵ پژوهشگر، ۱۶ مولف برتر و ۱۲ کارآفرین برتر دانشگاه تجلیل شد…

رستمی ابوسعیدی، رئیس دانشگاه پیام نور با تأکید بر لزوم تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری اظهار داشت: باید روحیه خودباوری را در پژوهشگران و دانشجویان ایده پرداز تقویت کنیم تا ضمن تولید علم، بسترهای اقتصاد مقاومتی و تبدیل علم به ثروت را فراهم آوریم. برای اینکه تولید علم به تولید ثروت منجر شود، نیازمند برنامه ریزی دقیق و هدفمند و ایجاد رشته های بین رشته ای، میان رشته ای و حتی رشته های هم عرض هستیم.
وی با عنوان اینکه جوانان خوش فکر و ایده پرداز کشور باید مورد حمایت جدی قرار گیرند تصریح کرد: پژوهشگران ما در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی نظیر سلول های بنیادی، نانو پژوهش های ارزشمندی انجام داده اند که باید مورد حمایت قرار گیرند. دانشگاه پیام نور به لحاظ کیفی رشد چشمگیری در سراسر کشور و خارج از کشور داشته و باتوجه به ماموریت های برون مرزی این دانشگاه، اقدامات گسترده ای در زمینه ارتقای شیوه های آموزشی و پژوهشی صورت گرفته است. ماموریت دانشگاه پیام نور در خارج از کشور منحصر به این دانشگاه بوده و فعالیت های این دانشگاه در حوزه برون مرزی بی بدیل است.
رئیس دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه نمونه بارز این فعالیتها، خدمات آموزشی دانشگاه به دولتمردان کشور افغانستان است، گفت: این اقدامات نشان می دهد که دانشگاه پیام نور توانسته به درستی به رسالت خود در زمینه گسترش دانش آن سوی مرزها عمل نماید. دانشگاه پیام نور از تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مطلوب در سراسر کشور برخوردار است که امید است با استفاده از شبکه آزمایشگاهی شاپنا بتوانیم امکان بهره برداری از این امکانات را برای همه پژوهشگران فراهم نماییم.
رستمی ابوسعیدی ایجاد پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان را یکی دیگر از اقدامات مهم تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت : دانشگاه پیام نور برای اخذ مجوز پارک علم و فناوری و راه اندازی پژوهشکده ها نیازمند حمایت جدی مسئولان است. همچنین ارائه آموزش کوتاه مدت از طریق موبایل یکی از برنامه های مهم دانشگاه است که از این طریق می تواند خدمات آموزشی ارزشمندی را به دانشجویان این دانشگاه ارائه نماید.
رئیس دانشگاه پیام نو یادآور شد: خوشبختانه براساس آمار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، رشد تولید علم در کشور به ۱۶ درصد رسیده و باتوجه به اینکه متوسط تولید علم در جهان حدود ۶ درصد است، دستیابی به این رشد علمی ۳ مرتبه ای قابل تقدیر است.البته با وجود تمامی اقدامات ارزشمند پژوهشگران کشور در راستای تولید علم اما هنوز در مقدمه راه هستیم و در این زمینه باید اهتمام ویژه داشته باشیم.
در ادامه، وحید احمدی، معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم گفت: جامعه زمانی قدردان دانشگاه و دانشگاهیان است که مردم تأثیر آن را در زندگی خود درک کنند. جهتگیری دانشگاه های مطرح دنیا را در حال حاضر نه تولید علم، بلکه نقش آنها در ضریب تأثیر در توسعه جامعه است در صورتی که علم و دانش مسیری غیر از کاربرد عملی آن در جامعه را در پیش گیرد، جایگاهش تشریفاتی خواهد بود. مبنای رده بندی دانشگاه ها در سطح بین المللی دارای شاخص هایی همچون میزان تعامل با اساتید خارجی، تعداد دانشجویان خارجی در کشور، تعداد پروژه های دانشگاهی در حوزه صنعت و فناوری و میزان مشارکت مراکز دانشگاهی در پروژه های بین المللی می باشد. احمدی با بیان این که جامعه علمی کشور با وجود مشکلات زیرساختی در نظام آموزش عالی تمام توان خود را در راه اعتلای جامعه به کار بسته، از حرکت آنان تحت عنوان جهاد علمی یاد کرد و رشد چشمگیر مقالات علمی ایران در عرصه جهانی از ۰/۸۵ درصد در بازه زمانی ۲۰۱۱-۲۰۱۰ به ۲/۲ درصد در حال حاضر را شاهدی بر این مدعا دانست.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم حضور ۱۷۸مرکز رشد علم و فناوری، ۳۹ پارک علم و فناوری و فعالیت بیش از ۴۴۰۰ شرکت فناوری در پارک های علم و فناوری را بخشی از خیزش علمی کشور ذکر کرد و افزود: ارزش ریالی قراردادهای منعقد شده میان مراکز علم و فناوری کشور با متقاضیان از سال گذشته تا کنون ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است.
در پایان این مراسم، ضمن تجلیل از پژوهشگران برگزیده، از دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه نیز رونمایی شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست