پزشکی و سلامت

سکوت خلبانان افسرده

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یک پژوهش جدید نشان می دهد که شیوع افسردگی در بین خلبانان به مراتب بیش از آن است که عموما تصور می شود. بر اساس این پژوهش میدانی بی نام در حدود ۱۳ درصد از خلبانان مورد پرسش احتمالا از افسردگی رنج می برند. برخی از آنها حتی اظاهار داشته اند که به خودکشی نیز فکر کرده ند. بسیاری از خلبانان از ترس پیامدهای منفی ممکن از بیان مشکلات شان صرف نظر می کنند. پرواز جهنمی شرکت هواپیمایی جرمن وینگز به شماره ۴U9525 (پرواز ۹۵۲۵) که در نواحی فرانسوی آلپ سقوط کرد هنوز فراموش نشده است.
در این پرواز ۱۵۰ نفر جان خود را از دست دادند و کمی بعد مشخص شد که کمک خلبان این پرواز عامدانه هواپیما را در حال سقوط قرار داده است. کمک خلبانی که به شدت از بیماری افسردگی رنج می برده است. این حادثه بع بحث های بسیاری در زمینه سلامت روانی خلبانان دامن زد و پژوهشگران را بر آن داشت تا دریابند که افسردگی به چه میزان در بین خلبانان رایج است. رواج و شیوع بیماری افسردگی در بین عموم مردم چیز جدیدی نیست و بر اساس تخمین ها ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان با افسردگی دست به گریبانند. هرچند که بسیاری از اقسام افسردگی امروزه می تواند مورد درمان قرار بگیرد اما تقریبا نیمی از بیماران افسرده با وجود مراجعه به روانپزشک نتیجه ای نمی گیرند و بسیاری دیگر نیز ار روی ترس برچسب خوردن از مراجعه به پزشک و کمک خواستن برای درمان افسردگی خودداری می کنند. در بسیاری موارد تشخیص ندادن افسردگی بیماران یا درمان ناموفق یا اشتباه می تواند به این منجر شود که بیمار به شدت افسرده که افکار خودکشی در سر می پروراند دست به خودکشی بزند.

خلبانان با علایم افسردگی
الکساندر وو Alexander C. Wu و سایر دانشمندان دپارتمان سلامت عمومی هاروارد به تازگی مطالعه ای را منتشر کرده اند که طی آن خلبانان را مورد بررسی پژوهش و بررسی قرار داده است. این پرسش نامه ها که حد فاصل ماه های آپریل تا دسامبر ۲۰۱۵ در بیش از ۵۰ کشور و در مجموع با شرکت ۳۵۰۰ خلبان انجام شده و طی آن تنها ۱۸۴۸ نفر از خلبانان به همه پرسش های آن پاسخ داده اند. بخش بزرگی از آنها از کشورهای آمریکا؛ کانادا و استرالیا بوده اند. از بین ۱۸۴۸ نفر خلبان شرکت کرده در آزمون این پرسش نامه ۲۳۳ نفر یعنی ۱۲.۶ درصد از آنها مشکوک به افسردگی تشخیص داده شدند. ۷۵ تن از خلبانان شرکت کننده در این آزمون (یعنی ۴.۱ درصد) اظهار داشته اند که ظرف دو هفتهء گذشته افکار خودکشی از سرشان گذشته است. در عین حال آنها این افراد همچنان در کار خود فعالانه شرکت می کنند و ۱۴۳۰ تن از این خلبانان در هفت روز پیش از پاسخ دادن به پرسش نامه هواپیما را هدایت کرده اند. از این  بین ۱۹۳ نفر یعنی ۱۳.۵ درصد از ۱۴۳۰نفر خلبان فعال؛ علایم افسردگی از خود نشان می دهند.

تفاوت بین زنان و مردان
در این مطالعه مردان به مراتب بیش از زنان اظهار داشته اند که از اختلال تمرکز و بی انگیزگی و ناتوانی رنج می برند. علایم و نشانه هایی که به وضوح با افسردگی مرتبط است. در عین حال بخش بزرگی از گروه زنان مورد مطالعه اظهار داشتند که پیش تر افسردگی آنها مورد تشخیص پزشک قرار گرفته است. این می تواند نشانه ای بر این مساله باشد که آنها برای درمان افسردگی بیشتر به پزشک مراجعه می کنند. نه تنها جنسیت بلکه مسایل شخصی زندگی فراوانی نیز می تواند بر وضعبت سلامتی افراد تاثیر بگذارد. در این مطالعه  خلبانانی که به صورت مداوم قرص خواب آور مصرف می کردند یا مورد سوء استفاده قرار گرفته بودند به صورت معنادار علایم بیشتری از افسردگی را نشان می دادند. نتایج بدست آمده برای وو Wu و همکارانش شوک برانگیز بود. ژورف آلن یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می گوید: ما دریافتیم که بسیاری از خلبانانی که به صورت مداوم هدایت هواپیما را بر عهده می گیرند با علایم افسردگی جنگیده اند و اینکه آنها برای درمان خود به سرغ کمک پزشکی نمی روند احتمالا از ترس این است که مبادا شغل خود را به خطر بیندازند.
به گفته این پژوهشگران یک نوع پنهانکاری در این مساله در جریان است و بیماری های روحی و روانی احتمالی خلبانان کاملا مسکوت گذاشته می شوند. مساله افسردگی خلبان و کادر پرواز تنها زمانی مورد پژوهش قرار می گیرد که یا پس از حادثه دیگر خیلی دیر شده یا اینکه هرگز روشن نمی شود. خلبانان برای حفظ موقعیت شغلی از صحبت کردن درباره افسردگی خود  چیزی نمی گویند. شرکت آنها در پرسش نامه اخیر نیز از این رو بدون مساله انجام شده که بی نام بوده و هیچکسی از هویت افراد شرکت کننده در آن مطلع نمی شده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست