اخبار ایران و جهان

تشکیل کمیته مشترک وزارت علوم و آموزش و پرورش

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح روز گذشته (۲۱ آذر ماه)، مراسم تجلیل از دانش آموزان پژوهنده در دبیرستان دکتر شریعتی برگزار شد…

در این مراسم که وزیر علوم، وزیر آموزش وپرورش و معاون پژوهشی وزیر علوم حضور داشتند از ٢١ دانش آموز پژوهنده تقدیر شد. محمدفرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اولین روز هفته پژوهش با مدرسه آغاز می‌شود، دلیل آن هم وجود جوانان و دانش‌آموزان در سنین رشد و یادگیری و کسب مهارت و پرسشگری است. توسعه همکاری‌های میان دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش،ضرورت داردبه همین منظور، پیشنهاد می کنم کمیته مشترک همکاری به منظور توسعه پژوهش و فناوری میان این دو وزارتخانه ایجادشود.بیش از ۱۳ میلیون دانش‌آموز در وزارت آموزش و پرورش تحصیل می کنند این عدد نشان می‌دهد که رسالت سنگینی بر عهده این وزارتخانه است و رویکرد پژوهش‌محوری نیز این مسؤولیت را سنگین‌تر می‌کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه تحقیق و پژوهش موضوعی نیست که بتوان در یک مقطع به آن دست یافت، اضافه کرد: باید از توسعه تحقیقات و پژوهش فرهنگی ایجاد کرد که از زمان ورود به دوره پیش‌دبستانی تا پایان عمر ملکه ذهن باشد و این به معنای یک آموزش مادام‌العمر است.سال‌های زیادی از آموزش متکی بر آموخته‌های انباشتی و کم‌اثر گذشته است، امروز یادگیری معطوف به حل مساله، پرسشگری، ایده‌آفرینی، خلاقیت و یادگیری مشارکتی است.هر چه فاصله میان دو نظام آموزشی وزارت علوم و آموزش و پرورش کمتر شود و ارتباط هدفمندی میان این دو نظام آموزشی برقرار شود، بیشتر می‌توان به مرجعیت علم و فناوری ایران امید داشت.
فرهادی درباره فرصت های هفته پژوهش گفت: در این هفته بسیاری از ارگان‌ها دستاوردهای علمی خود را در سراسر کشور عرضه می‌کنند، ضمن آنکه در هر استانی شورای پژوهش و فناوری شکل گرفته است. ما میراث‌دار علمی عظیمی هستیم، با تصویب اسناد بالادستی چون سند چشم‌انداز و ابلاغیه مقام معظم رهبری دیگر بهانه‌ای برای نرسیدن به مرجعیت علمی نداریم.
وزیر علوم، ادامه داد: دانش‌آموزان می‌توانند از خدمات آموزشی و پژوهشی که در دانشگاه‌ها ایجاد شده است، استفاده کنند.در حال حاضر در حال راه‌اندازی ۱۳۰ آزمایشگاه مرجع و مرکزی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها هستیم که در حال حاضر ۵۰ آزمایشگاه مرجع فعال شده است و مابقی در حال تکمیل شدن است.
درادامه، محمدیان رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه سند تحول آموزش و پرورش رویکرد پژوهش‌محور در فرآیند یاد دهی و یادگیری دارد، افزود: بر این اساس از دوره ابتدایی برنامه‌های آموزشی مبنای پژوهشی دارد و داده‌های آموزشی با پشتوانه پژوهشی در بستر فرهنگی ارائه می‌شود. نتیجه این امر آموزش زیستن و با هم زیستن را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد، تا پایه پنجم ابتدایی آموزش‌ها بر این مبنا طراحی شده و در پایه ششم با ارائه درس تفکر و پژوهش، آموزش‌های پژوهشی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.در پایه‌های هفتم تا نهم که کتاب‌های جدید آن تالیف شده است، دروس تفکر و درس زندگی و تفکر بر سواد رسانه‌ای ارائه می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه اگر تحقیق و پژوهش پاسخ مسائل ما باشد، می‌توانیم چالش‌های پیش‌رو را حل کنیم، اظهار کرد: در آموزش و پرورش نیز سعی جدی می‌شود تا هر اقدامی دارای پیوست پژوهشی باشد و بر این اساس پژوهشگران آموزش و پرورش نیز وارد میدان عمل شده‌اند. آموزش و پرورش نیز باید با خلق موقعیت‌هایی چون برگزاری جشنواره‌های «جابربن حیان» و «خوارزمی» و تاسیس دانش‌سراها به این مهم دست یابد.
وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم نیز در ادامه گفت: آغاز حیات علمی افراد از مدرسه آغاز می‌شود و همچنین یکی از شاخص‌های ارزیابی و سنجش توسعه کشورها کمیت و کیفیت آموزش عمومی است. اگر به این مهم توجه کنیم، مقدمات توسعه را فراهم کرده‌ایم.به همین دلیل بسیاری از کشورها مانند سنگاپور و هنگ‌کنگ برنامه‌های جدی‌ای برای توسعه آموزش عمومی دارند.
وی با اشاره به نشست اخیر روسیه در زمینه توسعه فناوری و پارک‌های علم و فناوری ادامه داد: کشور فنلاند با ارائه گزارشی نشان داد که برنامه‌های فراگیری در حوزه‌های آموزش عمومی در پایه‌های دبستان تا پیش‌دانشگاهی دارد.بحث پژوهش هرچند به گفتمان امروز ما تبدیل شده، ولی نیازمند حضور آحاد همه‌جانبه کشور به ویژه آموزش و پرورش است.فرهنگ تحول آموزش به سمت خلاقیت، نوآوری و زندگی همراه با علم و نشاط دنبال می‌شود، از این رو باید پژوهش از مدارس آغاز شود.
احمدی با تاکید بر اینکه این حرکت اگر ادامه یابد ما به موفقیت دست می‌یابیم، اظهار کرد: ایمان داریم که با حضور آموزش و پرورش در کنار آموزش عالی می‌توانیم به پله‌های ترقی دست یابیم. تقاضا داریم که با هماهنگی دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش این حرکت ادامه یابد و آموزش و پرورش نیز این هفته را مغتنم بشمارد. از مدارس نیز تقاضا دارم تا زمینه را برای حضور دانش‌آموزان در فن‌بازار فراهم کنند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست