فضا و نجوم

چه کسی سیارک مرا جابجا کرد؟

نوشته شده توسط عرفان کسرایی

بودجه ناکافی سازمان فضایی اروپا برای ماموریت AIM

آینده حیات بشر روی زمین با مخاطرات فراوانی روبروست و این خطرات به نسبت های کم و زیاد؛ زندگی آینده بشر بر روی سیاره خاکی را با تهدید مواجه می کند. یکی از این خطرات بالقوه خطر برخورد سیارک ها به زمین است که اگر چه پدیده رایج و روزمره ای نیست اما کافیست یک سیارک با توان تخریب و نابودی زمین به ما نزدیک شود و با آن برخورد کند. در این صورت؛ احتمال بسیار اندک را نیز باید جدی گرفت. به خصوص که این اتفاق در تاریخ زمین به وقوع پیوسته و درست است که امروز و فردا و هفته های آینده خبری از برخورد سیارک و نابودی زمین نیست اما در یکصد یا هزار سال یا صدهزارسال آینده یا در آینده خیلی دوتر از اینها همه چیز به شکل امروز باقی نخواهد ماند.
روش های فراوانی برای ممانعت از برخورد مخرب سیارک ها به زمین پیشنهاد شده است. روش هایی که در حال حاضر نیز به لحاظ نظری می توان آنها رو مدلسازی کرد و نمایش داد. روش هایی که باید پیش از آنکه زمین با یک خطر جدی مواجه شود امتحان خود را پس داده باشد. متاسفانه سرمایه گذاری روی چنین پروژه عظیمی به سختی ممکن است. ظاهرا برای سیاستمداران دنیا سرمایه گذاری روی پروژه ای که تا آینده های بسیار دور ممکن است بلااستفاده بماند چندان جذابیتی ندارد. اما با این وجود طرح های خلاقانه ای روی کاغذ نوشته شده اند که البته ساخت هیچکدام تا کنون به لحاظ عملی ممکن نشده است. این مساله برای ماموریت برخورد سیارکی AIM سازمان فضایی اروپا نیز صادق  است. ماموریتی که در همراهی با ناسا سامانه سیارکی برای نخستین بار در تاریخ بشر مسیرحرکت یک شیء آسمانی را تغییر خواهد داد. قرعه فال به نام دیدایموس Didymos افتاده است.
سیارکی که در ۱۱ آپریل ۱۹۹۶ توسط جو مونتانی کشف شد و طبق براورد دانشمندان در سال ۲۰۲۲ به فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین نزدیک خواهد شد. هرچند این فاصله فوق العاده زیاد است اما فرصت خوبی برای ستاره شناسان و کیهان شناسان فراهم کرده است تا ماموریت بلندپروازانه را طراحی کنند. سفینه فضایی ۴۰۰ کیلوگرمی در اکتبر سال ۲۰۲۰ به فضا فرستاده خوهد شد تا دو سال بعد از آن با قمر این سیارک برخورد کند. صرف نظر از نتیجه این ماموریت عجیب؛ تصاویر و عکس ها و اطلاعات تازه ای است که از این سیارک به دست خواهد آمد. اطلاعاتی که بیش از پیش ما را به رمزگشایی و شناخت منشا و تاریخچه سامانه خورشیدی نزدیک خواهد کرد. اما اخیرا یک مشکل بزرگ بر سر راه این ماموریت عظیم ایجاد شده است.
بودجه! برای ماموریت AIM بودجه کافی وجود ندارد و پاتریک میشل پژوهشگر سیارات در مرکز پژوهش های  علمی در شهر نیس  فرانسه این خبر را تایید کرده است. این مشکل بزرگ سازمان فضایی اروپا قدری ناامید کننده به نظر می رسد. سازمان فضایی اروپا با ماموریت موفقیت آمیز روزتا نشان داده بود که قادر است پروژه های عظیم فضایی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. مساله بر سر تامین مالی ۱۰ میلیارد و سیصد میلیون یورو پول است. کشورهای عضو سازمان فضایی اروپا در تامین این بودجه عظیم به مشکل برخورده اند و بسیاری در پی یافتن راه چاره ای هستند که کسری بودجه را به نحوی جبران کنند.

درباره نویسنده

عرفان کسرایی

کسرایی، عضو انجمن فلسفه علم آلمان و پژوهشگر مطالعات علم و فناوری در دانشگاه کاسل است
زمینه های پژوهشی او عبارتند از:
-فلسفه فیزیک ، منطق ریاضی و مدلسازی در ریاضیات مهندسی
-ارتباطات علم و جامعه شناسی شبه علم در ایران
-تاریخ علم (تاریخ فیزیک مدرن در قرن بیستم)

دیدگاه شما چیست