اخبار ایران و جهان علوم پایه کاشی

دکتر “کامران وفا” برنده پیشگامان علم (Breakthrough Prize) شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

«Breakthrough Prize» که شاید بهترین مشابه فارسی آن جایزه “پیشگامان علم” در علوم بنیادی باشد، بزرگترین جایزه علمی جهان است که از سال ۲۰۱۲ کار خود را آغاز کرده و حالا در ایستگاه سال ۲۰۱۷ خود این بار یک دانشمند ایرانی را نیز در بین اسامی برگزیدگانش به جهانیان معرفی کرد.
استاد کامران وفا، به همراه اندرو اشترومینگر و جوزف پولچینسکی که از پیشگامان نظریه ریسمان هستند.از جمله برگزیدگان این دوره جایزه پیشگامان علم یا همان (Breakthrough Prize) بودند.
طبق نظریه ریسمان -که هنوز اثبات نشده- تمام نیروها و ذرات طبیعی از ریسمان های بسیار کوچک لرزانی ساخته شده اند. این نظریه کل درک انسان از جهان و به خصوص سیاهچاله های فضایی را دگرگون خواهد کرد. از سوی دیگر پولچینسکی نشان داد این نظریه شامل ذراتی دو بعدی یا چند بعدی است که «شامه» نامیده می شوند. شامه یا “برین” که خلاصه شده واژه membrane است به معنای غشاست. این نظریه به ایجاد شاخه کاملا نوینی در کیهان شناسی منجر شد که در آن ممکن است شامه ها جهان هایی جزیره وار باشند که دربعد دیگر فضا شناور هستند و با یکدیگر برخورد می کنند. یا ممکن است در بعد بالاتری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
حال بیایید با این جایزه از زبان برگزارکنندگانش آشنا شوید:
دانش بزرگ‌ترین دستاورد بشر است؛ سرشت ما را تعیین می‌کند و آینده‌مان را شکل می‌دهد. بدنه دانش طی قرون گردآوری شده است. با این وجود یک نفر به تنهایی می‌تواند آن را بسط دهد. انیشتین فضا و زمان را بازخلق کرد. داروین آشفتگی زندگی را چکیده و به یک دیدگاه تبدیل کرد. تورینگ دریافت اندیشیدن به چه معناست.
دانشمندان بزرگ همگی به زندگی ما غنا می‌بخشند. آن‌ها فناوری‌هایی را پدید می‌آورند که زندگی ما را سهل می‌کند، اما آن‌ها آنچه را که ورای افق دید ماست به ما نشان می‌دهند.
علم عواملی را آشکار می‌کند که ورای مقیاس روزمره است؛ از درون اتم تا سلول و ستاره و کهکشان. ما به تدریج در این سطوح می‌اندیشیم و پیوندهای میان آن‌ها را دنبال می‌کنیم. ما در این راستا در مسائل بسیار عظیمی پیشرفت می‌کنیم. مسائلی مانند:
چرا چیزی غیر از هیچ وجود دارد؟
جهان از چه ساخته شده است؟
حیات چه زمانی آغاز شد؟
اندیشه چه اهمیتی دارد؟
چه مقدار قابل دانستن است؟
اصولی که به دنبال بزرگ‌ترین مسائل هستند و عمیق‌ترین توضیحات را می‌یابند علوم پایه هستند. «پیشگامان علم» ستایش دستاوردهای مهم و در وهله اول تازه در گروه‌های فیزیک بنیادی، علوم زیستی و ریاضیات است. برندگان هر جایزه ۳ میلیون دلار دریافت می‌کنند.

کامران وفا

نظریه پرداز، نظریه ریسمان و برنده جایزه پیشگامان علم از پتانسیل بالای جوانان ایرانی می گوید
پایگاه خبری علمنا گفت وگویی کوتاه با دکتر کامران وفا یکی از برگزیدگان این دوره از جایزه پیشگامان علم (Breakthrough Prize) ترتیب داد که در زیر شاهد این گفت و گو خواهید بود.
وفا درباره‌ی نظریه‌ی ریسمان خود گفت: این تئوری از ادغام نظریه نسبیت انیشتین به گرانش زمین و مکانیک کوانتومی ایجاد شده است و من بعد از مطالعه سی ساله در این رشته بر اساس نظریه ریسمان خود توانستم این جایزه عظیم رابه عنوان اولین دانشمند ایرانی دریافت کنم.
دکتر کامران وفا در ادامه این گفتگوی صمیمانه تاکید داشتند که جوانان ایرانی پتانسیل لازم برای کسب چنین جوایز معتبر علمی را دارند و کافی است که استعدادهای آنها جدی گرفته شود. او خاطرنشان کرد با کمی توجه مسئولین، ایرانیان می توانند در تمام زمینه های بین المللی علی الخصوص فعالیت های علمی، حضور و مشارکت فعالی داشته باشند.
ایرانی ها در آزمایش هایی که در مرکز سرن (سازمان پژوهش های هسته ای اروپا) یا همان بزرگترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان انجام می شود، حضور دارند و این حضور باعث می شود که آنها با فرآیند فعالیت های آزمایشگاهی آشنا شوند و در سطح بین المللی کارهای درجه یک انجام دهند، ضمن آنکه دو مساله توسعه ارتباطات با هدف حضور بیشتر دانشمندان خارجی در ایران و شرکت محققان داخلی در کنفرانس های بین المللی باعث تقویت همکاری های بین المللی می شود و البته لازم است برنامه های حمایتی در این زمینه بیش از پیش صورت بپذیرد.
این استاد برجسته دانشگاه هاروارد همچنین معتقد به ایجاد یک موسسه برای حمایت از علم در ایران بود و هدف اصلی این موسسه یا مرکز را حمایت از استادان و دانشمندان علوم پایه می دانست؛ چرا که به عقیده وی یکی از ضروری ترین نیازهای فعلی کشور پرداختن ویژه به علوم پایه به شمار می رود.
تا جایی که حتی بیان کرد: من اگر روزی یکی از دست اندرکاران توسعه علمی ایران بودم بیشتر به فعالیت های علمی بنیادی و علی الخصوص مسائل دنیای علوم پایه میپرداختم تا ارزش علم ورزی و دانشمندان را درمیان جوانانمان افزایش دهم.
دکتر کامران وفا در هنگام دریافت جایزه خود بیان داشته بود: من از دانشمندان و ریاضیدانان صاحب نام و پیشکسوت ایران زمین الهام گرفتم. این مساله را هم باید بدانیم که علم جغرافیا ندارد و من از همکاران فیزیکدان و ریاضیدان خود در گوشه گوشه جهان که بیش از ۱۵۰ نفر هستند سپاسگزاری میکنم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست