آخرین اخبار

هر گردی، تخم دایناسور نیست!/ شماره جدید “دانستنیها”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانستنیها در پرونده‌ی جلد این شماره‌ی خود برخی از بزرگ‌ترین اشتباهات عامیانه درباره‌ی دایناسورها و سنگواره‌هایشان را بررسی کرده است. باورنکردنی‌ترین شغل‌های دانشمندان یکی دیگر از موضوع‌های جذاب این شماره است. دانستنیها در این شماره یک گفت‌وگوی اختصاصی هم دارد. گفت‌وگویی با «ویب واکر» که با خودروی الکتریکی خود می‌خواهد دور دنیا را بپیماید و چند روز پیش وارد ایران شد و از شهرهای تهران، قم و کاشان عبور کرد و به سمت مرزهای جنوبی رفت.
شماره‌ی ۱۶۸ مجله‌ی دانستنیها از روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ در تمام ایران عزیز در دسترس خوانندگان خواهد بود.

۱۶۸-۱

سنگواره‌های دروغین
جذابیت انکارناشدنی سنگ‌واره‌ها و دیرینه‌شناسی گاهی باعث می‌شود بسیاری از افراد درباره‌ی سنگ‌واره‌ها به خطا بیفتند و چیزهایی را سنگ‌واره تصور کنند که هیچ ربطی به موجودات زنده ندارند. مثال مشهورش طرح‌های خزه‌مانندی است که روی بعضی سنگ‌های رسوبی دیده می‌شود، ولی در حقیقت ناشی از نفوذ املاح رنگی درون بافت سنگ اند و گاهی کسانی که تخصص کافی ندارند، این سنگ‌ها را سنگ‌واره‌ی گیاه می‌پندارند.
دانستنیها در پرونده‌ی جلد این شماره‌ی خود سراغ اشتباه‌هایی از این دست رفته و به ویژه به ۹ باور نادرست درباره‌ی زندگی و انقراض دایناسورها پرداخته است.

۱۶۸-۲

شغل‌های باورنکردنی
در شماره‌ی ۱۶۸ مجله‌ی دانستنیها با دانشمندانی آشنا می‌شوید که شغل‌هایی باورنکردنی دارند. کسانی که از تجربه‌هایی طولانی و طاقت‌فرسا سخن می‌گویند که در نهایت به حقیقتی علمی منجر می‌شود (گاهی هم نمی‌شود). اگر می‌خواهید از ماجراها و پشت‌پرده‌ی برخی از اکتشاف‌های علمی باخبر شوید، این شماره و این مطلب را از دست ندهید.

۱۶۸-۳

دور دنیا با خودروی برقی
«ویب واکر» از آن جهان‌گردان عجیبی است که یک هدف بزرگ دارد: گشتن دور دنیا با ماشین الکتریکی. ویب واکر حدود دو هفته پیش در طول مسیرش از راه مرزهای شمالی وارد ایران شد و در طول مسیرش به سمت جنوب از شهرهای تهران، قم، کاشان و شیراز گذشت. مجله‌ی دانستنیها در قسمتی از این مسیر در شهر کاشان با ویب واکر همراه شد تا با او گفت‌وگو کند. شرح این گفت‌وگو را می‌توانید در این شماره بخوانید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست