اخبار ایران و جهان

ثبت نام ۸۰۰۰ نفر در «فن آورد»

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

سومین دوره رقابت های ملی مهارت سنجی «فن آورد» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، پارک فناوری پردیس، ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز و دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود و متقاضیان تا ٢۵ آبان ماه، فرصت برای ثبت نام دارند. همچنین، برگزارکنندگان این رقابت، قول تضمین آینده شغلی برترین های این رقابت ها را داده اند .
محمدرضا اکبری جوکار، دبیر علمی سومین دوره رقابت های مهارت سنجی فن آورد در نشست خبری که در دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: شناسایی نیازهای واقعی صنعت، سوق دادن صاحبان مهارت در حوزه های مختلف به سمت حل این نیازها و اتصال سیستم آموزشی و دانشگاه ها به صنایع را از مهم ترین انگیزه های اجرای این مسابقه علمی مهارتی است. در شرایطی که با تغییرات و تحولات شتابنده جهان روبه رو هستیم و صنایع هر روز، نیازهای جدیدی پیدا می کنند، سیستم آموزشی نیز باید بهبود لازم را برای تطابق با این تغییرات، در خود ایجاد کند.
محمدحسین قمری دبیر اجرایی سومین دوره رقابت های مهارت سنجی فن آورد نیز ادامه داد: ۸۰۰۰ نفر برای حضور در این رویداد ثبت نام کردند و رقابت های اینترنتی از ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه برگزار می شود و شرکت کنندگان حدود ۲ هفته فرصت دارند تا به سوالات و فعالیت هایی که از آنها خواسته شده، پاسخ دهند. با نظر هیات داوران، حدود ۵۰۰ نفر از شرکت کنندگان به رقابت مرحله حضوری که ۱۷ تا ۱۹ آذرماه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود، راه خواهند یافت.
براین اساس، سومین رقابت های فن آورد در هفت رشته برنامه نویسی کامپیوتر، برنامه نویسی تلفن های هوشمند، داده کاوی، رشته برق با گرایش الکترونیک، معماری، گرافیک و جستجوی هوشمند (OSINT) تدارک یافته و ۲۵۰ سکه بهار آزادی به رتبه های اول تا سوم گروه های هفتگانه تعلق خواهد گرفت که میزان جوایز در رشته های مختلف، تعیین شده است.
سید محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری نیزدر این نشست حضور داشت و گفت: شرکت های دانش بنیان کشور نیازمند تامین نیروی انسانی ماهر و ورزیده هستند و از طرف دیگر، آموزش های دانشگاهی ما مبتنی بر نیازهای صنایع نیست و بازخوردها نشان می دهد که بین آموزش ها و نیاز صنعت، فاصله جدی وجود دارد.فن آورد فرصتی است تا ضمن شناسایی و معرفی نیازهای صنایع، افراد جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز بدانند که برای احراز شغل موردنظرشان باید چه تخصص ها و مهارت هایی داشته باشند و راه های کسب این مهارت ها کدام است.
درادامه، حسین صابری، معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس نیز با اشاره به این که آموزش و مهارت دو مقوله متفاوت هستند، گفت: آموزش در کلاس و مهارت از طریق کار کردن به دست می آید و آموزش های دانشگاهی نمی تواند جای مهارت را بگیرد هرچند باید برای کاربردی کردن این آموزش ها تلاش کرد.همچنین،حدود ۱۵۰ شرکت فعال صنعتی در پارک فناوری پردیس فعالیت دارند که اغلب این شرکت ها با مشکل جذب نیروی انسانی با مهارت روبه رو هستند زیرا هنگام استخدام، افراد را از طریق یک جلسه مصاحبه و از روی معدل تحصیلی انتخاب کرده اند ولی درحین کار، ضعف حرفه ای این افراد مشخص شده است و شرکت ها هم نمی توانند ازآنها استفاده کنند.علاوه بر این، می خواهیم رقابت های فن آورد در سال های آتی به صورت استانی و در راستای حل مشکلات مناطق مختلف کشور برگزار شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست