پزشکی و سلامت

ناسالم بودن ٢٠ درصدی غذاهای سنتی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح امروز ،دوشنبه ٢۴ آبان ماه، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو برای بازدید از تجهیز و راه اندازی دو طرح ملی در حوزه سلامت در “مجتمع آموزشی و پژوهشی نیایش” حضور پیدا کردند.
طرح پایش آلاینده‌ها و تقلبات در مواد غذایی و طرح غربال‌گری بیماری‌های متابولیک نوزادان، دو طرح ملی بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره برداری رسید.
فاز تحقیق و توسعه طرح پایش آلاینده‌ها و تقلبات در مواد غذایی هم راه‌اندازی شد. این طرح موجب استقرار روش‌های نوین آنالیز در آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو شده است. این آزمایشگاه قادر به اندازه‌گیری آلاینده‌ها حتی کمتر از حد مجاز است. همچنین، مرکز تحقیقات سلامت غذایی در فاز اول این طرح ملی تاسیس شد.
در طرح بهره‌برداری آزمایشگاه غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان همچنین امکان غربالگری نوزادان در بدو تولد درخصوص بررسی بیماری‌های متابولیکی در کشور فراهم شده است، این طرح موجب کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان در کشور خواهد شد.
در این مراسم، دکترحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت تاکید کرد: در بررسی‌های فرآورده‌های غذاهای سنتی مشخص شده که ۲۰ درصد آنها سالم نیستند در حالی که این وضعیت در فرآورده‌های غذایی صنعتی به ۷ درصد می‌رسد. مردم علاقه‌مند هستند که غذای سالم بخورند و این وظیفه وزارت بهداشت است که از طریق نظارت بر تهیه و تولید فرآورده‌های غذایی، سلامت غذای مردم را تضمین کند.
وزیر بهداشت از آزمایشگاه‌ها به عنوان ابزار کار وزارت بهداشت در تشخیص آلاینده‌ها و تقلبات غذایی نام برد و گفت: تلاش کردیم در سه سال گذشته آزمایشگاه‌ها را تجهیز کنیم. رئیس‌جمهور نیز همواره دو موضوع محیط‌ زیست و سلامت را جزو اولویت‌های کاری دولت قرار داده است.
وزیر بهداشت در ادامه به موضوع بیماری‌های متابولیک نوزادان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۵۷۰ هزار نوزاد در سال در کشور متولد می‌شوند که بالغ بر ۶۰۰۰ مورد نوزاد مبتلا به بیماری‌های متابولیک داریم که البته با راه‌اندازی مرکز ملی غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان می‌توانیم از ابتلای نوزادان به بیماری‌های متابولیک جلوگیری کنیم و این آمار را تاحد زیادی کاهش دهیم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست