آخرین اخبار پزشکی و سلامت

دوران “تجویز دارو برای بیماران با علامت یکسان” رو به پایان است

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر تولایی در برنامه “گفت وگوی علمی” رادیو گفت و گو، با اشاره به اینکه پزشکی امروز در حال متحول شدن است، گفت: در واقع دوران تجویز یک داروی مشخص برای همه بیمارانی که علامت یکسانی نشان می دهند، در حال سپری شدن است و مطمئناً ده سال آینده پزشکی، با پزشکی امروز کاملاً متفاوت خواهد بود.
برنامه “گفت وگوی علمی” با موضوع (سرقت و اهمیت ژنی در ایران) و با حضور دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران به روی آنتن رفت.
دکتر تولایی با بیان اینکه همه وجود ما و هر موجود زنده دیگری در احاطه ژن ها است، اظهار داشت: ژنتیک به عنوان یکی از علوم طبیعی بر مبنای یک زیرمجموعه کاملاً سامان یافته از واکنش های شیمیایی حیات پایه ریزی شده است. به عبارت دیگر ژنتیک و حیات لازم و ملزوم یکدیگر هستند.
وی اضافه کرد: انسان یا یک گل یا یک حیوان، دارای یکسری صفات و ویژگی های ظاهری هستند که همه نشانه ای از اطلاعات ژنتیکی موجود است. رنگ چشم، رنگ تار مو، پوست و همه این ویژگی ها تنها بخشی از صفات ظاهری ما هستند که نتیجه اطلاعات ژنتیکی است.
رئیس انجمن ژنتیک ایران به صفات و ویژگی های فیزیولوژیک نیز اشاره کرد و بیان داشت: آنچه به عنوان صفات و ویژگی های فیزیولوژیک مطرح است شامل قابلیت های تکثیر سلولی، ترمیم بافت آسیب دیده، قابلیت مقابله با یک بیماری یا حساسیت نسبت به آن است که جای پای همه آنها بر روی ژن وجود دارد.
وی ابراز داشت: همه وجود ما حاصل اطلاعات موجود بر روی ژن ها است؛ اینکه چه ژنی در چه شرایطی فعال یا خاموش شود، اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال فردی که در شرایط رشد قرار دارد، باید هورمون رشد در بدنش تولید شود، تا بتواند مکانیزم های افزایش حجمی سلولی را مدیریت کند. اگر هورمون رشد دارای خطا شود، فرد دچار مشکلاتی می شود .بنابراین همه بایدها و نبایدهای سیستم بدن یک موجود به وسیله ژن ها مدیریت و کنترل می شود.
رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه پزشکی امروز در حال متحول شدن است، عنوان داشت: در واقع دوران تجویز یک داروی مشخص برای همه بیمارانی که علامت یکسانی نشان می دهند، در حال سپری شدن است و مطمئناً ده سال آینده پزشکی، با پزشکی امروز کاملاً متفاوت خواهد بود.
تولایی ادامه داد: به دلیل دانش بشر روی ترادف های ژنتیکی، سبب خواهد شد، پزشکی به سمت پزشکی شخصی شده پیش برود یعنی باید دیده شود که در این فرد کدام دستور ژنتیکی غلط و به چه دلیل، صادر شده است تا فرآیند اصلاح ژنی صورت بگیرد.
قابل ذکر است، برنامه “گفت و گوی علمی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۲ دیدگاه

دیدگاه شما چیست