اخبار ایران و جهان

برگزیدگان امسال جایزه ترویج علم

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

چهاردهمین جایزه ترویج امسال روز پنج شنبه ۲۰ آبان ماه ۹۵ در دست افرادی قرار گرفت که سالها در مسیر ترویج علم گام بر می داشتند، هر کدامشان به شیوه و شکلی، هر کدامشان شاید نیمی -یا حتی بیشتر- از عمرشان را مصروف همگانی کردن مفاهیم علمی برای مردم کشورشان کردند.
به حق، بودن چنین جایزه ای قابل تقدیر و ستایش و از آن مهمتر وجود افراد مروج علمی است که سهمی در پیشرفت کشورشان دارند. به رسم این سنت چهارده ساله امسال نیز افراد زیر توانستند عنوان برگزیده در بخش های گوناگون این جایزه را که به همت انجمن ترویج علم ایران برگزار می گردد، کسب کنند.

  1. نخستین جایزه به دلیل یک عمر فعالیت و تلاش بی وقفه، مسئولانه، هدفمند، همه جانبه، انسانی و اخلاقی در حوزه های دانشگاهی و عمومی در راستای بسط علم جامعه شناسی و همچنین تعهد به تداوم کار علمی و ترویجی به جناب آقای دکتر محمدامین قانعی راد اهدا شد.
  2. جایزه بعدی به دلیل فعالیت های گسترده و پیگیر در تلویزیون و دیگر رسانه های ارتباط جمعی با هدف معرفی علم به زبان ساده به عموم مردم و تلاش های بی وقفه و مسئولانه برای تولید برنامه هایی جذاب و اطلاع بخش در زمینۀ علوم به جناب آقای سیاوش صفاریان پور اعطا شد.
  3. جایزه سوم به دلیل بیش از ۳۰ سال تدریس، پژوهش و تلاش در حوزه های دانشگاهی و عمومی برای بسط علوم زیستی و مقولات زیست محیطی در استان های مختلف کشور  به جناب آقای هنریک مجنونیان اهدا شد.
  4. جایزه دیگر به دلیل انجام فعالیت های نوآورانه و ترویجی به ویژه در زمینۀ همگانی سازی نجوم از طریق رسانه های مختلف از جمله نشریات علمی و ترویجی، برنامه های تلویزیونی و فعالیت های آموزشی به جناب آقای اسدالله قمری نژاد تقدیم شد.
  5. جایزه ترویجی دیگر به دلیل انجام فعالیت های ترویجی و آموزشی در زمینۀ ریاضیات از طریق برگزاری دوره ها و کارگاه ها و اجرای جشنواره های علمی-آموزشی به خانۀ ریاضیات کرمان رسید.
  6. جایزه بعدی به دلیل انجام فعالیت های ترویجی و آموزشی در حوزۀ دانش آموزی، برگزاری دوره ها و کارگاه ها و اجرای جشنواره های علمی-آموزشی در مدارس تهران به پژوهشسرای ابن سینا اهدا شد.
  7. جایزه هفتم به دلیل سال ها فعالیت ترویجی و آموزشی در عرصۀ تاریخ علم و به ویژه تأسیس موزۀ تاریخ علم اردبیل و کوشش برای ارائۀ درکی درست از تاریخ علم به جناب آقای محمد انوار اعطا شد.
  8. در آخر جایزۀ بهمن بیگی(جایزه معلمان مروج مناطق محروم) به دلیل سال ها خدمت صادقانه در حوزۀ آموزش دانش آموزان مناطق عشایری به جناب آقای عباس رضائیان کوچی اهدا شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست