اخبار ایران و جهان سرویس انسان شناسی کاشی

آیا سیمپسون ها آینده را پیش بینی کرده اند؟ ترامپ و پله برقی انتخابات

نوشته شده توسط عرفان کسرایی

ابتدا این تصاویر رو ببینیدترامپ

ترامپ

ترامپ

ترامپ

 

 

با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ؛ تصاویر و نوشته هایی در شبکه های مجازی به سرعت دست به دست شد که نشان می داد؛ کاندیداتوری و پیروزی ترامپ سالها پیش در مجموعه کارتونی آمریکایی با نام “خانواده سیمپسون “ پیش بینی شده بود. نام کارتون سیمپسون ها ساخته مت گرینیگ Matt Groening که از سال ۱۹۸۹ تا کنون یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی در سراسر دنیاست؛ با پیروزی دونالد ترامپ بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است. در قسمت ۱۷ از فصل ۱۱ (منتشر شده در ۱۹ مارس ۲۰۰۰) این مجموعه انیمیشن با عنوان بارت در آینده “Bart to the Future”؛ “بارت” پسر خانواده به دلیل محدودیت سنی اجازه ورود به یک کازینو را پیدا نمی کند و در این بین با یک پیشگو آشنا می شود که آینده یعنی سال ۲۰۳۰ را در مقابل چشمان وی به نمایش می گذارد. در این رویای پیشگویانه؛ خواهر بارت یعنی لیزا سیمپسون (دختر باهوش هومور و مرج) به عنوان نخستین زن به سمت رییس جمهور ایالات متحده انتخاب شده اما چیزی که بیش از هر مساله ای جلب توجه می کند این است که در یک صحنه؛ مشاوران لیزا به او اطلاع می دهند که رییس جمهور قبلی پیش از لیزا فردی به نام دونالد ترامپ بوده که اقتصاد آمریکا را به نابودی کشانده است و بدهی وحشتناکی برای کشور به جای گذاشته است.
اینک و پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بحث های فراوانی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی پیرامون این موضوع در گرفته است که چطور ممکن است این رخداد؛  ۱۶ سال پیش؛ در سال ۲۰۰۰ پیش بینی شده باشد؟ مهمتر از همه صحنه ای از این انیمیشن است که نشان می دهد دونالد ترامپ در بین تشویق هوادارانش از پله برقی پایین می آید و برای آنها دست تکان می دهد. در همین حین کاغذی از دست یکی از افراد حاضر در جمع به زمین می افتد و این دقیقا بی کم و کاست همان چیزی است که در زمان اعلام کاندیداتوری ترامپ اتفاق افتاد.
اما در این اینجا یک اشتباه و سو برداشت بزرگ صورت گرفته است. اپیزودی با عنوان سفر ترامپی Trumptastic Voyage؛ یعنی آن اپیزودی که نشان می دهد ترامپ در بین هیاهوی طرفدارانش از پله برقی پایین می آید مربوط به ۱۶ سال پیش نیست! این قسمت در ۷ جولای ۲۰۱۵ بیرون آمده است و از نظر تاریخی پس از اعلام کاندیداتوری دونالد ترامپ و کمپینی بوده که یک ماه قبل از  آن در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵ به راه افتاده بود. بنا براین این صحنه انیمیشن؛ از روی صحنه واقعی پایین آمدن ترامپ از پله برقی بازسازی شده که ماه قبل از آن اتفاق افتاده است. از این رو باید این دو صحنه را با هم جابجا گرفت و تصور کرد که صحنه پایین آمدن ترامپ از پله برقی؛ عینا همان چیزی است که پانزده یا شانزده سال قبل در این انیمیشن پیش بینی شده بوده است.
با این وجود؛ اپیزودی که در سال ۲۰۰۰؛ ترامپ را در آینده به عنوان رییس جمهور آمریکا نشان می داد کاملا درست و به نوعی تا حدی پیش گویانه بوده است. البته این پیش بینی چندان هم عجیب دور از انتظار نبوده.  ترامپ از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۸ تا همین امسال تقریباً در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح بوده و حتی در اوایل سال ۲۰۱۱ در نظرسنجی‌ها بین نامزدهای جمهوری خواه برای انتخابات سال ۲۰۱۲ نفر اول بود. او حتی در سال ۱۹۹۹ به عنوان کاندیدای ریاست جمهویری از حزب اصلاح Reform Party نیز درخواست داده بود اما پیش از آنکه کمپینی برای حمایت از او شکل بگیرد پشت درهای کاخ سفید متوقف شد. بر اساس آنچه گفته شد پای هیچ پیشگویی در میان نیست و این فرضیه که آینده در انیمیشن سیمپسون ها پیش بینی شده صد در صد منتفی است. هر چند که در شبکه های اجتماعی عموما علاقه مندند پای یک پدیده عجیب یا پیشگویانه ی رازآلود در میان ماجرا باشد؛ اما بررسی دقیق تر نشان می دهد که موضوع ساده تر از این حرفهاست.

درباره نویسنده

عرفان کسرایی

کسرایی، عضو انجمن فلسفه علم آلمان و پژوهشگر مطالعات علم و فناوری در دانشگاه کاسل است
زمینه های پژوهشی او عبارتند از:
-فلسفه فیزیک ، منطق ریاضی و مدلسازی در ریاضیات مهندسی
-ارتباطات علم و جامعه شناسی شبه علم در ایران
-تاریخ علم (تاریخ فیزیک مدرن در قرن بیستم)

۹ دیدگاه

 • این کاملا اشتباهیه. چون فقط دونالد ترامب تنها چیز پیش بینی شده این کارتون نیس.
  چیز هایی مثل ویروس ابولا و یا حتی میوه های تراریخته هم پیش بینی شده بود.
  تازه،قضیه به ملیون ها نیز مربوط میشه.چون حتی ماسون ها نیز در بعضی از اپیزود ها حضور داشته اند(حتی با نام و کاملا معلوم )

 • با کمی دقت متوجه میشید ک حوادثیو پیش بینی کرده ک قابل مهندسی شدن بودن مث بیماری مث ریاست جمهوری ترامپ یا یازده سپتامبر اینا پیشگویی نیست اینا کثافت کاریه برنامه ریزی شدس ک مردم باور کنند همین روندو و همش در نهایت ب سیطره امریکا برمیگرده

   • پیش بینی نشده دوست عزیزم. اون تصویر که به اشتباه به عنوان “پیشگویی ۱۵ سال پیش سیمپسون ها از آینده” منتشر میشه ، نه در سال ۲۰۰۲ ، بلکه در روز ۲۶ ماه mayیعنی بعد از سفر ترامپ به ریاض منتشر شده. به عبارت ساده تر این پیشگویی جعلی که خیلی هم در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار میگیره بعد از دیدار ترامپ و از روی اون عکس ساخته شده و پیشگویی نیست.

    • تشکر از روشنگری شما ولی درباره فیلم آمریکایی ۲۴ چی دارین بگین آیا اونجا هم پیش بینی صورت نگرفته؟ لطفا اگه مطلبی هست حتما در سایت قرار بدید ممنون

     • درباره این سریال هم حرف های بسیاری هست. نمی شود به صورت گزینشی تنها چند موردی که درست از آب درآمده را معیار گرفت و از باقی پیش بینی های اشتباه صرف نظر کرد. در همین فیلم به اشتباه نشان داده می شود که پرزیدنت ایالات متحده در دوران مذاکرات هسته ای یک زن (یعنی هیلاری کلینتون) است. نباید فراموش کنیم که از بین دهها و صدها پیش بینی ، کاملا امکان دارد تعدادی از پیش بینی ها به لحاظ آماری و مدل های احتمالات درست از آب در بیاید. مثلا عدد ۶۰۰۰ سانتریفیوژ که در فصل ۸ این سریال در توافق مطرح می شود ابدا عدد عجیب و غریبی نیست. ۶۰۰۰ سانتریفیوژ ، مدام در اخبار و گزارش های آن سالها تکرار می شد. این فصل از سریال در سال ۲۰۱۰ پخش شده و می توانید با کلیک کردن روی این لینک مربوط به سال ۲۰۰۸ یعنی دو سال پیش از پخش این قسمت از سریال (https://goo.gl/qXEVhi) ببینید که عدد ۶۰۰۰ که در سریال به ظاهر پیش بینی می شود، عددی بود که در آن سالها مدام راجع به آن صحبت می شد.

دیدگاه شما چیست