اخبار ایران و جهان طبیعت و محیط زیست فضا و نجوم

پاییز در تصاویر ماهواره ای چگونه دیده می شود؟

نوشته شده توسط عرفان کسرایی

“هفت رنگش می‌شود هفتاد رنگ”

تصویر ماهواره ای منتخب هفته نشریه اشپیگل

اگر چه این تعبیر شاعرانه برای بازی رنگ در بهار طبیعت به کار رفته اما پاییز هم در بازی هنرمندانه با رنگ؛ دست کمی از بهار ندارد. این روزها با نفس پاییزی طبیعت؛ زرد و نارنجی و سبز و سرخ در کنار یکدیگر تصویر باشکوهی از طبیعت را به نمایش گذاشته اند. به همین مناسبت نشریه اشپیگل آنلاین هم تصویر ماهواره ای منتخب این هفته خود را به یک عکس باشکوه پاییزی اختصاص داده است. با فرارسیدن روزها به تدریج کوتاه تر شده اند و تغییر رنگ برگ درختان به قدری چهره زمین را تغییر داده که که عکس ماهواره ای از منطقه لاپند Lappland که از ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری برداشته شده است را به نوعی به یک عکس هنری تبدیل کرده است.
لاپلند که فنلاندی ها به آن Lappi می گویند یک منطقه و به عبارتی مرز فرهنگی واقع در اروپای شمالی است که غالبا در مدار قطبی شمال واقع شده است. منطقه لاپلند به طور کلی نروژ و سوئد و فنلاند را در بر می گیرد و تا روسیه ادامه می یابد. این منطقه که زیستگاه صدها هزار گوزن شمالی است از شمال توسط دریای بارنتز احاطه شده و به طور سنتی محل سکونت مردمانی است که در کنار مردم اسکاندیناوی زندگی می کنند. تصویرگرفته شده توسط ماهواره “لندست ۸” Landsat 8 بیش از هرچیز پوشش گیاهی سبز و نارنجی و قهوه ای این منطقه و همچنین رنگ آبی تیره دریا و درعین حال نخستین برف های فصل سرما را به نمایش گذاشته است. تصویر ماهواره ای منتخب هفته نشریه اشپیگل؛ مربوط به قسمت سوئدی منطقه لاپلند در اروپای شمالی است که در روز ۱۰ اکتبر ۲۰۱۶ (یعنی ۱۹ مهر ۱۳۹۵) توسط ماهواره لندست ۸ گرفته شده است.
این ماهواره از حدود سه سال پیش تا کنون دهها هزار عکس به زمین ارسال کرده و حالا این امکان را در اختیار ما گذاشته تا پاییز را نه از دید زندگی روزمره و برگ های زرد و نارنجی ریخته در خیابان که از فاصله ۷۰۰ کیلومتری زمین تماشا کنیم. پوشش گیاهی و درختان این منطقه غالبا سپیدار و زبان گنجشک و توس هستند. بیشتر رنگ موجود در تصویر البته مربوط می شود به درخت توس؛ هر چند که بوته ها و درختچه ها نقش زیادی در این طبیعت رنگارنگ بازی می کنند. رنگ سبز به واسطه وجود کلروفیل است که نفش کلیدی در فتوسنتز بازی می کند و جاذب نور است. اما میزان آن همیشه ثابت نیست و با نور و گرما تغییر می کند. در فصل پاییز با کوتاه تر شدن روزها و کاهش دما؛ سهم کلروفیل در برگ ها کاهش می یابد و کاروتینوئیدها که مسوول زرد شدن برگ درختان هستند بیشتر دیده می شود. آنتوسیانین هم که در پرتقال خونی، گیلاس، توت فرنگی و سایر خوراکی‌های قرمز و بنفش  و آبی پیدا می شود، کم کم جای رنگ سبز برگ درختان در تابستان را می گیرد و چهره و رنگ آمیزی پوشش گیاهی زمین را تغییر می دهد.
در تصویر اما یک نکته خیلی خیلی جالب توجه هم نهفته و آن رد سفید دنباله یک هواپیما در حال عبور از منطقه شمال سوئد است که شاید بتوان گفت تصویر ماهواره ای این هفته را زنده تر؛ زیباتر و جذاب تر کرده است.

درباره نویسنده

عرفان کسرایی

کسرایی، عضو انجمن فلسفه علم آلمان و پژوهشگر مطالعات علم و فناوری در دانشگاه کاسل است
زمینه های پژوهشی او عبارتند از:
-فلسفه فیزیک ، منطق ریاضی و مدلسازی در ریاضیات مهندسی
-ارتباطات علم و جامعه شناسی شبه علم در ایران
-تاریخ علم (تاریخ فیزیک مدرن در قرن بیستم)

دیدگاه شما چیست